Tarih Kitapları

Kültür Değişmeleri PDF indir

Kültür Değişmeleri PDF indir, e-kitap sitemizde Kültür Değişmeleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mümtaz Turhan tarafından kaleme alınan Kültür Değişmeleri kitabı 207 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Kültür Değişmeleri kitabını 9786056600937 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Kültür Değişmeleri kitap özeti, Kültür Değişmeleri pdf oku, Kültür Değişmeleri yandex, Mümtaz Turhan e-kitap pdf, Kültür Değişmeleri PDF Drive, Kültür Değişmeleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Kültür Değişmeleri PDF Oku

Kültür Değişmeleri Kısa Özet

Garp medeniyeti bariz bir teknik, iktisadi siyasi üstünlük gösterinceye kadar Osmanlı Türkleri tarafından lakaydiyle karşılandığı, hatta hakir görüldüğü muhakkaktır. Daha bir asır önceye kadar halk içinde bunu müşahede etmek olabilecekdür. Oldukça yüksek bir tekniğe, askeri ve maddi kuvvete dayanan derin, yaygın bir üstünlük hissi her vesile ile kendisini göstermektedir. Bundan takriben bir asır evvel Türkiyeyi ziyaret eden bir İngiliz muharririn yazdığına göre bir müslüman Türk sürücüsü bile yükünü taşıdığı Avrupalı hıristiyanın arkasından yürümek istemezdi; buna zorlandığı takdirde ya hayvanını durdurur yahut iki üç yüz metreden fakat onu takip eder; yahut aynı hedefe götüren başka bir yolu tutardı. Bir Avrupalıya hizmet etmek kendisine bu derece ağır gelirdi.

İşte bu nevi mağrur, müstakil ve daima üstünlük telkin eden bir ruhi hava içinde yetişip sonra asırlarca hakir görülen bir medeniyet mensuplarına devamlı bir biçimde yenilmek, psikoloji yönünden bir cezrilikten ötekisine sıçramak gibi gayet şiddetli bir aksülamele neden olmuştur.

Ruhi atitüdde vukua gelen bu müthiş tahavvül, hayran olunan medeniyetten iktibas esnasında hiçbir fark gözetilmemesinde, bilhassa iki cemiyet mensuplarını görünüşte birbirinden en fazla ayıran kültür unsurlarının kabul edilip Türk kültürünün bunlara tekabül eden kısımlarının terk yahut tahrip edilmesinde birinci derecede amil olan tesirlerin her halde başında gelmektedir. Bu terk yahut tahrip edilen unsurların, bir kültürün en lüzumlu ve en kuvvetli kısımları olduklarını idda etmek güç olsa bile bunların en zayıf noktalar olmadığı muhakkaktır.

Kültür Değişmeleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu