Müzik Kitapları

Kültürel Müzikoloji PDF indir

Kültürel Müzikoloji PDF indir, e-kitap sitemizde Kültürel Müzikoloji kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ayten Kaplan tarafından kaleme alınan Kültürel Müzikoloji kitabı 127 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Kültürel Müzikoloji kitabını 9789758803293 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Kültürel Müzikoloji kitap özeti, Kültürel Müzikoloji pdf oku, Kültürel Müzikoloji yandex, Ayten Kaplan e-kitap pdf, Kültürel Müzikoloji PDF Drive, Kültürel Müzikoloji Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Kültürel Müzikoloji PDF Oku

Kültürel Müzikoloji Kısa Özet

Müzik nedir? Farklı müziklerin ortak noktası nedir? Müziğin herkesin anladığı ortak bir dil olduğuna direten insanlar yanılıyorlar mı?

Bir insan besteci, toplum içinde yaşar. Geleneği, kültürel değerleri; tüm kişisel ve toplumsal yaşantısını yaptığı müzikle aktarır. Birey/ besteci ile toplum içinde doğal bir etkileşim mevcuttur. Bu etkileşim süreci yayından ticarete, siyasetten eğitime, zorla kültürlemeden kültürleşmeye, bozulma ve yabancılaşmadan kültürel şoka, etnik yapıdan ulusal yapıya dek uzanmaktadır. Gücünü toplumdan alan besteci, doğadaki sesleri kendi estetik anlayışına göre düzenleyerek, benimsediği değerleri dile getirir. Yapıtını örer ve icra yolu ile toplumun kültürel beklenti ve değerlendirmesine sunar. Müzik yapma ve dinleme de sağduyu, duygusal, bilişimsel ve davranışsal düzeyde sağlanabilmişse ve doğal etkileşim alanlarına göre yapılan değerlendirmeler olumlu ise müzik eseri ile toplum içinde bir iç denge sağlanmış demektir. Bu denge durumundaki müzikal görünüm, toplumun kültürel yapısını çözümlemede, yardımcı bir unsurdur. Lakin elde edilen bulgulara Müzik adına genellemeler yapılamaz. Sonuçlar yalnızca ‘o’ toplum için geçerlidir.

Kültürel Müzikoloji PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu