PDF

Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ PDF Oku indir

Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ kitabını araştırdık. Ayrıca Lawrence BlockStephen King tarafından kaleme alınan Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ kitap özetinin yanı sıra, Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ pdf oku, Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ yandex, Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ e-kitap pdf, Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ PDF Drive, Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ PDF indir Oku

‘Büyük Usta Lawrence Block, ileri gelen polisiyecilerin, ‘en sevdikleri hikâyelerini’ ve onları ‘en fazla etkileyen hikâyeleri’ bu antolojide topladı. “Ne diye bu kadar geciktim ki bu antolojiyi yapmakta! Önce böyle bir antolojinin konusunu bulmalıydım. Yazarların, hem okudukları hem kendi yazdıkları hikâyelere çok enteresan bir açıdan baktıklarını biliyordum. Kısa cinayet hikâyeleri yazarlarından şöyle on, on ikisini en sevdikleri hikâyeleri seçmeye ve neden bu seçimi yaptıklarını açıklamaya ikna edebilirsem, hem temalı bir antoloji olurdu elimde hem de müthiş çekici bir kitap. Üstelik değil bir şey yazmak, hikâyeleri bile seçmek zorunda kalmazdım! Dolayısıyla, Ustaların Seçtikleri düşüncesini ortaya attım. ‘Kendi yazdıklarından en sevdiklerini mi seçecekler, yoksa okuduklarından en sevdiklerini mi?’ ‘İkisini de.’ ‘0 zaman iki kitap olur: Yazmaktan Gurur Duyduğum Hikâye ve Yazabilmeyi İstediğim Hikâye.’ ‘Güzel’ dedim. ‘Herhangi bir şey yazmadan kitap çıkartacaksam, iki tane olsun bari. Çok daha fazla vaktimi alacağa benzemiyor.’ Görüleceği gibi, Ustaların Seçtikleri tek ciltte iki kitap sunuyor size. Yazarların kendi çalışmaları içinden seçtikleriyle okudukları içinden en sevdiklerini yan yana getirmek, bir kenara atılamayacak kadar enteresan bir fikirdi. Dolayısıyla elinizde tuttuğunuz kitapta iki seçki var: İngilizce konuşan dünya çapındaki en iyi cinayet hikâyesi yazarlarının seçkileri. Yazarlara bu proje kapsamı içinde iki hikâye seçmeleri için çağrı gönderdiğimde olumlu yanıtlar almayı bekliyordum. Ama yanıtlar en çılgın rüyalarımda bile göremeyeceğim kadar fazla oldu.

Tanınmış polisiye yazarlarından yirmi dördünü seçmiştim, hepsi de usta kısa hikâye yazarlarıydı. Yarısı bile yanıt verse bir kitap yapmayı başarırdım. Alın bakalım. Herkes oyuna katılmak istedi. Anladığım kadarıyla, onlara çekici gelen, çok sevdikleri bir hikâyeden bütün dünyaya söz etme fırsatıydı. Yazarlar çok iyi okurlardır ve okuduklarına özel bir açıdan bakarlar. Göreceğiniz gibi, seçtikleri hikâyeler bir çok sürpriz içeriyor… Harika sürprizler bunlar. ”’ Amerikalı polisiye roman ve öykü yazarı. Buffalo, New York doğumlu Block yarattığı enteresan karakterlerle, mizah unsurunu ustalıklı kullanışıyla dikkat çekti. Yazarın elliye yakın kitabı mevcuttur. İlk yarattığı kahramanlardan uykusuz casus Evan Tanner dizisinin ilk kitabı 1966’da yayımlandı: The Spy Who Couldn’t Sleep. Bir diğer kahramanı Chip Harrison dört kitapta yer alır. Profesyonel hırsı: Bernie Rhodenbarr’ın olduğu dizi, Burglars Can’t Be Choosers l977 (Umduğunu Değil Bulduğunu Yiyen Hırsız) ile başladı. New Yorklu özel detektif Matthew Scudder’ın serüvenlerinin olduğu dizisi ise diğer dizilere göre daha karanlık ve serttir. Block’un geçmişte yaşadığı alkolle alakalı sorunlar onu Scudder’ı da aynı sorunun üstesinden gelmeye çalışan bir detektif olarak çizmeye itmiştir.

Dizinin ilk üç kitabı In the Midst of Death l976 (Ölümün Ortasında), The Sins of the Fathers l976 (Babaların Günahları) ve Time to Murder and Create’ten (Cinayet ve Yaratma Zamanı) sonra A Dance At the Slaughterhouse l991 (Mezbahada Dans) yazara Edgar ödülünü kazandırdı. Block, Amerikan Polisiye Yazarları Btiyükusta ödülünün de sahibidir. Block eşi Lynne ile halen New York’ta yaşıyor, Bir yazarın uzun ve mutlu yaşamında öyle bir an gelir ki, birden bir antoloji hazırlaması gerektiği aklına düşer. Her yeni kitabın başlık sayfasının karşısındaki sıra sıra uzayıp giden kitap adlarına bakar ve kendi listesinde koca bir kategorinin eksik olduğunu fark eder: Antolojiler (Yay. haz.J. Yazar, böyle bir antoloji hazırlayarak kendi listesine bir kitap daha katmakla kalmaz, bir kitaplar bütünü eklemiş olur. Böylelikle yalnızca bir sözcük ustası değil, bunun yanı sıra bir “Edebiyatçı” olma iddiasına da birazcık katkıda bulunabilir. Üstelik, mucizeye bakın, bütün bunları oturup herhangi bir şey yazmadan başarabilir! Ne diye bu kadar geciktim ki bunu yapmakta! Ama bakın, önce böyle bir antolojinin konusunu bulmalıydım. Antolojilerin bir teması olur. Misal verilecek olursa, Kilitli Kapı Cinayetleri. Kilitlenmemiş Kapı Cinayetleri. Geçmişte Geçen Hikâyeler. Öğleden sonra veya Doğu Teksas’ta geçenler. İçinde Kedi Olmayan Hikâyeler.

Yazarların, hem okudukları hem kendi yazdıkları hikâyelere çok enteresan bir açıdan baktıklarını biliyordum. Kısa cinayet hikâyeleri yazarlarından şöyle onon ikisini en sevdikleri hikâyeleri seçmeye ve neden bu seçimi yaptıklarını açıklamaya ikna edebilirsem, hem temalı bir antoloji olurdu elimde hem de müthiş çekici bir kitap. Üstelik değil bir şey yazmak, hikâyeleri bile seçmek zorunda kalmazdım ! Dolayısıyla, eşsiz Marty Greenberg artık gerçekten bir antoloji yapmam gerektiğini bir kere daha dile getirdiğinde, Ustaların Seçtikleri düşüncesini ortaya attım. Anında beğendi bu düşüncesi ama kafamdakini iyice anladığından emin olmak istedi. “Kendi yazdıklarından en sevdiklerini mi seçecekler?” diye sordu, “Yoksa okuduklarından en sevdiklerini mi?” “İkisini de” dedim. “O zaman iki kitap olur” dedi Marty. “Yazmaktan Gurur Duyduğum Hikâye ve Yazabilmeyi İstediğim Hikâye/’ “Güzel” dedim. “Herhangi bir şey yazmadan kitap çıkartacaksam, iki tane olsun bari. Çok daha fazla vaktimi alacağa benzemiyor.” Görüleceği gibi, Ustaların Seçtikleri tek ciltte iki kitap sunuyor size. Yazarların kendi çalışmaları içinden seçtikleriyle okudukları içinden en sevdiklerini yan yana getirmek, bir kenara atılamayacak kadar enteresan bir fikirdi. Dolayısıyla elinizde tuttuğunuz kitapta iki seçki var: İngilizce konuşan dünya çapındaki en iyi cinayet hikâyesi yazarlarının seçkileri. Aynı zamanda, Ustaların Seçtikleri’nin iki ciltte dört kitap olduğunu da söyleyebilirsiniz; çünkü elinizdeki kitap iki cildin birincisi. 1 Yazarlara bu proje kapsamı içinde iki hikâye seçmeleri için çağrı gönderdiğimde olumlu yanıtlar almayı bekliyordum. Ama yanıtlar en çılgın rüyalarımda bile göremeyeceğim kadar fazla oldu.

Tanınmış polisiye yazarlarından yirmi dördünü seçmiştim, hepsi de usta kısa hikâye yazarlarıydı. (En sevdiğim yazarlardan bazılarını elemek zorunda kaldım çünkü yalnızca roman yazıyorlardı.) Meşgul insanlardı bunlar, durmadan böyle projelere katkıda bulunmaları istenen kadın ve erkeklerdi. Yansı bile yanıt verse bir kitap yapmayı başarırdım. Biraz dürtüklemekle yeteri kadar yazarın kabul etmesini sağlayabileceğimi hesaplamıştım. Alın bakalım. Herkes oyuna katılmak istedi. Anladığım kadarıyla, onlara çekici gelen, çok sevdikleri bir hikâyeden bütün dünyaya söz etme fırsatıydı. Yazarlar çok iyi okurlardır ve okuduklarına özel bir açıdan bakarlar. Göreceğiniz gibi, seçtikleri hikâyeler bir çok sürpriz içeriyor. Harika sürprizler bunlar. Kendi katkımdan pek emin değildim. Sadece bir sunucu mu olmalıydım, yoksa merasimin bütününü mü yönetmeliydim? Hiç de âdetim olmasa bile, büyük bir alçakgönüllülükle geri mi çekilmeliydim, yoksa sahne ışıklarının ortasında mı durmalıydım? Terazinin kefesine ağırlığı koyan, bu kitaba John O’Hara’dan bir kısa hikâye koyma fırsatını kaçırmama isteğim oldu. O’Hara çok sevdiğim bir yazar olmakla birlikte polisiye hikâye yazarı olarak tanınmaz. Onun bu kısa hikâyesine bayılıyorum, üstelik bildiğim kadarıyla yazarın kendi seçkilerinin dışında herhangi bir antolojide yer almadı.

Bu hikâyeyi size sunma fırsatını elimden kaçırır mıydım hiç? Bu antolojinin ikinci kitabı da her bakımdan bu kitap kadar etkileyici. Eğer siz orada bulunan okurlar da sonucu benim kadar beğenirseniz, Ustaların Seçtikleri birkaç cilde ulaşabilir. Kendim yazmak zorunda değilsem, çıkartacağım kitapların sınırı yok. Greenwich Village STEPHEN KING anlatıyor “Düğün İşi” genelde anlattığını türden bir hikâye değil. Belki de bu yüzden fazla severim onu. Bilhassa de tınısını ve canlı argosunu. Cümleler adeta eski bir UCA gramofonunun borusundan çıkıyor, çizik sesleri, hışırtılar, hepsi mevcut. Traylarirambimbam! Joyce Carol Oates çok iyi bir edebiyatçıdır. Ayrıca insanı felç edecek kadar korkutucu ve gerilimli hikâyeler yazabilir. Kısa romanı Zombie bu türden bir klasiktir. Hikâyesi “İkinci Dereceden Cinayet” de öyle. Son derece sessiz sedasız ilerleyişi, o korkunç sonun yarattığı etkinin mühim bir parçası. Kesinlikle Edgar Allan Poe’nun okuyup seveceği türden bir hikâye.

Lawrence Block – Ustaların Seçtikleri – Dünyanin En İyi̇ 44 Poli̇si̇ye-Geri̇li̇m Hi̇kâyesi̇ PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu