PDF

M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi PDF Oku indir

M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi kitabını araştırdık. Ayrıca M. Scott Peck tarafından kaleme alınan M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi kitap özetinin yanı sıra, M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi pdf oku, M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi yandex, M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi e-kitap pdf, M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi PDF Drive, M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi PDF indir Oku

Bu tehlikeli bir kitap. Bu kitabı yazdım çünkü ihtiyaç duyulduğuna inanıyorum. Etkisinin iyileştirici bulunacağına inanıyorum. Lakin kitabı yazarken endişe de duydum. Kitabın kötülük potansiyeli var. Bazı okuyucuların acı duymasına neden olabilir. Daha da kötüsü, bazıları bu bilgiyi başka insanlara zarar vermek için kullanabilirler. Düşünce ve dürüstlüğüne saygı duyduğum bazı okuyucularıma sordum: “Kötülük ile ilgiliki bu kitabın kendisi kötü mü?” “Hayır” dediler. Yine de, kitabın neden olabileceği zarardan dolayı okuyucularımdan ve toplumdan özür diliyor, özenle okumanızı rica ediyorum. Özenin anlamlarından biri sevgidir. Eğer yazılanların acı verdiğini düşünürseniz, kendinize nazik ve sevecen olun. Lütfen kötü olduğunu anladığınız komşularınıza da nazik ve sevecen olun. Özenli olun -hem de çok özenli. Kötülüğü iyileştirmeyi ümit edebilmek için ona doğrudan bakabilmeliyiz. Göreceğimiz hoş bir manzara değildir.

Pek çok okuyucum, öncedenki kitabım “Az Seçilen Yol”un hoş bir kitap olduğunu düşündü. Bu hoş bir kitap değil. Bu kitap bizim karanlık yönümüz ve daha da çok toplumumuzun kötü bireyleri ile ilgili. Onlar hoş insanlar değiller. Lakin onlar ile ilgili bir yargıya varmak gerekir. Bu kitabın tezi bu bireylerin -genelde kötülükle birlikte- bilimsel olarak çalışılmaları gerektiğidir. Soyut bir biçimde değil. Sadece felsefi olarak da değil. Ama bilimsel olarak. Bunu yapabilmek için kararlara varmaya istekli olmalıyız. Bu kararların tehlikeleri, kitabın son bölümünün başında ele alınacaktır. Lakin şuan için şunu düşüncenizde tutmanızı isteyeceğim: Böyle kararlara emin bir biçimde varabilmek için önce kendimizi yargılamaya ve iyileştirmeye başlamalıyız. Kötülüğü iyileştirmek için vereceğimiz mücadeleye kendimizden başlamalıyız. En büyük silahımız doğruluk olacak. Pek çok nedenle bu kitabı yazmak zor oldu.

Bu nedenlerden en mühimsi, kitabın her zaman gelişim sürecinde olması. Kötülük ile ilgili her şeyi öğrenmiş değilim, hala öğreniyorum. Aslını söylemek gerekirse öğrenmeye daha yeni başladım. Bölümlerden birinin adı “Kötülüğün Psikolojisine Doğru” çünkü kötülük ile ilgili, psikolojinin alanı sayılacak kadar bilimsel bilgimiz yok. O yüzden başka bir uyarıda daha bulunmama izin verin: Burada yazılan hiçbir şeyi, bu hususta yazılmış son söz olarak görmeyin. Aslını söylemek gerekirse, bu kitabın amacı bu konunun ne kadar ihmal edildiğini göstermek. Bu kitapta verdiğim vakaların hikayelerinin özelliklerinde çeşitli değişiklikler yaptım. Psikoterapi ve bilimin temel taşları dürüstlük ve kesinliktir. Yine de, arada bir değerler birbirleriyle çelişir ve gizliliğin muhafaza edilmesi bu kitapta öncelikli öneme sahiptir. Dolayısıyla, her şeyin en doğrusunu isteyenler verilerimi güvenilmez bulabilirler. Bunun yanı sıra, tarif ettiğim kişilik kalıplarına uyan insanlar size tanıdık gelebilir. Bunun nedeni, durumlarda yaptığım değişikliklerin insan enerjiklerinin aslını değiştirmemesidir. Kitap bu enerjiklerin genelliği ve insanlar tarafından daha iyi kavranılması ve bilinmesi için yazıldı. Verdikleri destek için teşekkür edilmesi gereken bireylerin listesinin uzunluğu böyle bir listenin verilmesini güçleştiriyor ama aşağıdaki isimler belirtilmeyi özellikle hak ediyorlar: Beş yıl boyunca, kelime işlemci olmadan, sonu gelmeyen müsveddelerimi yazan sadık sekreterim Anne Pratt; babalarının işkolik- liğinden fazla çeken çocuklarım Belinda, Julia ve Christopher; insanın kötülüğü gerçeğiyle karşılaşmam için cesaret veren meslektaşlarım, özellikle bu çalışmayı adadığım eşim Lily ve sevgili ateist dostum Richard Slone; bu kitaba ihtiyaç duyulduğuna tüm kalbiyle inanarak beni teşvik eden editörüm Erwin Glikes; kendilerini deneysel terapime teslim ederek bir bakıma benim öğretmenlerim olan hastalarım ve son kez insan kötülüğü hususunda benim için çağın en büyük (araştırmacıları) ve yol göstericileri olan Erich Fromn ve Malachi Martin.

M. Scott Peck – Kötülüğün Psikolojisi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu