PDF İndir

Madam Bovary PDF indir

Madam Bovary PDF indir, e-kitap sitemizde Madam Bovary kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Gustave Flaubert tarafından kaleme alınan Madam Bovary kitabı PDF Oku.

Madam Bovary kitabı, 408 sayfadan oluşmuş olup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Madam Bovary kitabını 9789750738937 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Madam Bovary kitap özeti, Madam Bovary pdf oku, Madam Bovary yandex, Gustave Flaubert e-kitap pdf, Madam Bovary PDF Drive, Madam Bovary Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Madam Bovary PDF Oku

Madam Bovary Kitabı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Madam Bovary veya orijinal ismiyle “Madam Bovary: Taşra Hayatı”, Gustave Flaubert tarafından yazılan ve 1856 senesinin son aylarında tefrika edilmeye başlanan, 1857 senesinde yayımlanan, sıkıcı yaşamından kurtulmak isteyen romantik, hayalci bir kadın olan Madam Bovary’nin hikâyesinin anlatıldığı kitaptır. Kitap yayımlandıktan sonra kamuoyunda ses getirmiş, hayat-edebiyat ekseninde ciddi tartışmalara neden olmuştur. Realizm akımının ilk ve en mühim emsallarinden biri kabul gören, Time dergisinin 2007 senesinde açıkladığı dünyanın en ünlü yazarlarına göre “Tüm Zamanların En İyi On Kitabı” listesinde ikinci sırada bulunan eser Bovarizm akımını oluşturmuştur.

Gustave Flaubert (2 Aralık 1821 – 8 Mayıs 1880), ilk romanı olan “Madame Bovary” ile realist akımı başlatan ve eleştirmenler tarafından modern romanın kurucularından kabul gören Fransız oyun ve roman yazarıdır. Eserleri bir çok dile çevrilmiş ve klasikler arasına girmiştir. Henry James, Marcel Proust, Vladimir Nabokov, Milan Kundera, Giorgio de Chirico, Julian Barnes gibi sanatçıların ile ilgili övgüyle konuştukları Gustave Flaubert, bir çok yazarı etkilemeyi başarmış öncü bir isimdir.

Madam Bovary romanı için İngiliz edebiyat eleştirmeni, denemeci ve romancı James Wood, “Şairler nasıl bahara şükran duyuyorsa, romancılar da Flaubert’e öyle şükran duymalıdır. Onunla her şey yeniden başlar.” demiştir. Eser, İngiliz roman yazarı Julian Barnes tarafından da “yazılmış en iyi roman” olarak gösterilmiştir. Madam Bovary romanı tüm dünya çapında beğeni ile karşılanmış, çok satanlara girmiş ve filmlere çevirilmiştir.

Madam Bovary Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Madam Bovary kitabının fiyat aralığı 7,50 TL ve özel baskılar dahil 84 TL içinde değişiklik göstermektedir. Madam Bovary kitabının fiyatına etki eden etmenlerin bir kısmı aşağıda listelenmiştir:

 • Kitabı yayımlayan yayıncının büyüklüğü
 • Kitap yayımlanırken hedeflenen pazar
 • Madam Bovary kitabının yayımlandığı tarih
 • Madam Bovary kitabı yayıma hazırlanırken kullanılan malzemelerin maliyeti
 • Kitabının kapak tasarımını yapan birinin ünü
 • Kitabın satış stratejisi
 • Kitabın sayfa sayısı

Madam Bovary Kitabının Yazarı Kimdir?

Madam Bovary kitabının yazarı Fransız oyun ve roman yazarı Gustave Flaubert’tir. İnançlı bir aristokrat olan Justine-Caroline Fleuriot ile baş cerrahı Achille-Cléophas’nın ortanca çocuğu olarak 12 Aralık 1821 tarihinde Fransa’nın Rouen kentinde dünyaya gelmiştir. 1832-1840 senelerı içinde Rouen Koleji’nde eğitim almış ve edebiyat bölgesindeki ilk denemelerini kaleme almaya başlamıştır. 1841 senesinde Paris Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuş ve yazma tutkusunu sürdürmiştir. Aldığı hukuk eğitiminden tatmin olmayan ve sara krizleri geçiren Flaubert eğitimini yarıda bırakmıştır.

Gustave Flaubert, 15 yaşındayken sahilde tanıştığı ve kendisinden büyük, evli bir kadın olan Elisa Schlésinger’e âşık olmuştur. Bu aşk yazarın yaşamında iz bırakmıştır. Flaubert sara krizleri geçiren biri olma özelliğini taşır. Bu krizler hem yaşamını, hem de edebiyatını etkilemiştir. Hastalığı sebebiyle zamanının çoğunu evde geçirmiş, bu sürede bir çok eser yazmıştır. Yazar, 1846 senesinde babasını ve ablasını kaybetmiş, annesi ve yeğeniyle birlikte Rouen yakınlarındaki Croisset’ye yerleşmiştir. Bu zamanda şair Louise Colet ile tanışmış ve sekiz yıl süren bir ilişki yaşamıştır.

Gustave Flaubert, 1849 Kasım-1951 Nisan tarihleri içinde yakın dostu Maxime du Camp ile birlikte Yunanistan, Anadolu, Mısır, Filistin, Suriye ve İtalya gibi ülkeleri içeren bir doğu yolculuğuna çıkmıştır. Yazar bu gezilerinde ilham toplamış ve döndükten sonra elli beş ay boyunca “Madame Bovary” romanını yazmıştır. Eser yayımlandıktan sonra hem yazar, hem de yayımcı ile ilgili ahlaksızlığa teşvik suçundan dava açılmıştır. Flaubert, avukatı Marie-Antoine-Jules Senard’ın başarılı savunması aracılığıyla aklanmıştır.

Flaubert gezilerinden ilham alarak kaleme aldığı “Salombo” eserini 1862 senesinin Nisan ayında yayımlamıştır. Fransız Devrimi zamanında genç bir adamın romantik yaşamını işleyen “Duygusal Eğitim” isimli romanı ise 19. yüzyılın en etkili romanlarındandır. Saf Bir Yürek, Üç Öykü, Bilirbilmezler, Yerleşik Düşünceler Sözlüğü, Doğu Seyahati ve Ermiş Antonius ve Şeytan ise yazarın diğer ünlü eserleridir.

Gustave Flaubert, çocukluk arkadaşının oğluGuy de Maupassant’ı manevi evladı olarak benimsemiş ve onu iyi bir yazar olarak yetiştirmek için çabalamıştır. Yaşamının son senelerını maddi zorluk ve acılar içinde geçiren Flaubert, 8 Mayıs 1880’de geçirdiği ani felç sebebiyle vefat etmiştir. Vefatının ardından Fransa ’da bulunan Rouen Anıtsal Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Gustave Flaubert, eserleri ile tüm dünya çapında bir çok yazarı etkilemiştir. Milan Kundera, Flaubert’in yazarlığı için “Flaubert’e kadar düzyazı, ’estetik olarak yetersiz’ damgasını taşıyordu; Madam Bovary’den sonra estetik olarak şiirle bir tutulmaya başlandı” kelimeleriyle övmüştür. Eserleri ile bir çok yazara ilham verdiği gibi sinema için de ilham kaynağı olan Gustave Flaubert’in sinemaya bir araya getirilen eserleri aşağıda listelenmiştir:

 • Madam Bovary eseri 1932 senesinde yönetmenliği Albert Ray tarafından üstlenilen “Unholy Love” filmine çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1934 senesinde Jean Renoir yönetmenliğinde filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1937 senesinde Gerhard Lamprecht yönetmenliğinde filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1949 senesinde Vincente Minnelli yönetmenliğinde filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1964 senesinde BBC yapımıyla filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1969 senesinde Hans Schott-Schobinger yönetmenliğinde filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1975 senesinde BBC yapımıyla filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1989 senesinde Rus yönetmen Alexandr Sokurov tarafından “Spasi i sokhrani” adıyla filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1991 senesinde Claude Chabrol yönetmenliğinde filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 1993 senesinde Hintli yönetmen Ketan Mehta tarafından “Maya” adıyla filme çevirilmiştir.
 • Madam Bovary eseri 2014 senesinde Sophie Barthes yönetmenliğinde filme çevirilmiştir.

Madam Bovary Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

Madam Bovary kitabının sayfa sayısı 385’tir. Kitabın sayfa sayısı yayımlandığı yayınevine ve özel baskılara göre değişiklik göstermektedir.

Madam Bovary Kitabının Türü Nedir?

Madam Bovary kitabının türü realist romandır. Kendini en fazla roman ve hikâyede gösteren realizm yani gerçekçilik akımı 19. yüzyılın ikinci yarısında romantizme tepki olarak yaşanan bir edebi akımıdır. Realist eserler konusunu gerçek hayattan alan, nesnel bir bakışla sunulan eserlerdir. Dünyadaki ilk realist roman Flaubert’in “Madam Bovary” eseridir. Türk edebiyatında ise ilk realist roman Recaizade Mahmut Ekrem’in “Araba Sevdası” isimli eseridir. Bazı realist roman emsallari aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

 • Parma Manastırı
 • Goriot Baba
 • Oliver Twist
 • Ölü Canlar
 • Babalar ve Oğullar
 • Vişne Bahçesi
 • Sefiller
 • Suç ve Ceza
 • Gazap Üzümleri

Madam Bovary Kitabının Konusu Nedir?

Gustave Flaubert, “Madame Bovary” romanında taşra burjuvazisinin günlük yaşamını olduğu gibi yansıtmak istemiş, kadın erkek ilişkilerine ayna tutmuş ve ahlak anlayışı ile burjuva değerlerine karşı bir eleştiride bulunmuştur. Kitapta, 19. yüzyılda Fransa’da yaşayan ve kitaba da adını veren Madame Bovary’nin yaşamı ve iç dünyası işlenmektedir. Madam Bovary, genç ve güzel bir kadındır. İyi niyetli fakat vasat bir doktor olan Charles Bovary ile evlenmiştir. Evlendikten sonra taşra yaşamı içinde sıkışıp kaldığını hissetmekte ve okuduğu romanlardaki hayatlara özenmektedir. Yasak ilişkiler yaşamakta, hayalini kurduğu aşk için fedakârlıktan kaçınmamaktadır. Madame Bovary, romantikliği, hayalciliği ve sınıf atlama tutkusu ile kendi çöküşünü hazırlamıştır.

Madame Bovary romanı yayımlandıktan sonra Bovarizm kavramı ortaya çıkmıştır. Bovarizm: Kişinin kendi gerçekliğinin farkında olmayarak büyük hayaller kurması, ölçüsüz istekleri olması ve sonunda hüsrana uğramasıdır. Bovarizm akımı hem dünya, hem de Türk edebiyatını etkilemiştir.

Madam Bovary hikayesinden alınan şu alıntı kitabın konusu ile ilgili fikir vermektedir: “O muhteşem yaşamı hayalinde canlandırmaya çalıştı. Tanışırlardı, sevişirlerdi! Onunla birlikte bütün Avrupa ülkelerinde, bütün yorgunluklarını ve gururunu paylaşarak, ona atılan çiçekleri toplayarak, kostümlerine kendi eliyle nakışlar yaparak, başşehirden başkente dolaşırdı.(…) Emma’ya bir çılgınlık geldi. Tenor kendisine bakıyordu muhakkak! İnsan kılığına girmiş aşkmış gibi, kuvvetine sığınmak için koşup kollarına atılmak ve ona: ‘Kaçır beni, götür beni, gidelim! İçimdeki bütün ateşler, bütün rüyalar senindir!’ demek, haykırmak geldi içinden.”

Madam Bovary Ana Karakterleri Kimlerdir?

Madam Bovary kitabının karakterleri aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

 • Emma Bovary: Romanın başkahramanıdır. Dünyaya romantik bir gözle bakan hayalci biri olma özelliğini taşır. Zenginlik, güzellik ve gösteriş tutkunudur. Romandaki olaylar Emma’nın tutkuları ve taşra yaşamı içinde yaşadığı sıkışma üzerinden şekillenmektedir. Tutkuları yüzünden gayrimeşru ilişkiler yaşamış ve borç batağına sürüklenmiştir.
 • Charles Bovary: Emma Bovary’nin kocasıdır. Sıradan bir insandır. İşini beğenerek yapsa da vasat bir kasaba doktorudur. Güler yüzlü ve içten biridir. Karısını çok sevmektedir; fakat karısı onu zevksiz ve sıradan bulunmaktadır.
 • Rodolphe Boulanger: Madam Bovary ile yasak ilişki yaşamıştır. Gerçek aşktan uzak bir insandır. Başta Emma ile kaçmak istemiş fakat sonradan cesareti kaybetmiştir.
 • Léon Dupuis: Avukat kâtibidir. Emma’nın sevgilisidir ve onu şiirle tanıştırmıştır.
 • Mösyö Lheureux: Açıkgözlü bir tüccardır. İnsanları faizle borçlandırmaktadır. Emma vasıtasıyla Charles’ı borçlandırmıştır.
 • Mösyö Homais: Eczacıdır. Din düşmanı, bencil, kötü niyetli, çıkarcı biri olma özelliğini taşır. Charles’a dost gibi davransa da onu itibarsızlaştırmaya çalmaktadır.
 • Justin: Homais’in çalışkan çırağıdır ve Emma’ya âşıktır.
 • Berthe Bovary: Charles Bovary ve Emma Bovary’nin tek çocuğudur.
 • Heloi se Dubuc: Charles Bovary’nin ilk eşidir. Eşinden yaşça büyük, kıskanç ve sevimsiz bir kadındır.

Madam Bovary Kitabı Kimler için Uygundur?

Madam Bovary kitabı, klasiklere meraklı, kitap okumayı seven tüm kitapseverler için uygundur. Realizm akımının ilk ve en mühim emsallarinden “Madam Bovary” kitabını okuyabilecek yaş gurupları aşağıda listelenmiştir:

 • 15-25 yaş arası
 • 26-36 yaş arası
 • 37-47 yaş arası
 • 48-58 yaş arası
 • 59-69 yaş arası
 • 70-80 yaş arası

Madam Bovary Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

Madam Bovary kitabının okurların kişisel gelişimine sağladığı katkılar aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

 • Hafızayı güçlendirmektedir.
 • Empati kabiliyetinin gelişmesini sağlamaktadır.
 • Madam Bovary kitabı okurların entelektüel birikimini yükseltmektadır.
 • Okurların farklı bakış açıları geliştirmesini sağlamaktadır.
 • 19. yüzyıl Fransa’sında yaşayan insanlar ve yaşam şekilleri ile ilgili fikir edinmeyi sağlamaktadır.
 • Okurları düşünmeye sevk etmektedir.
 • Okurların odaklanma ve konsantrasyonunu geliştirmektedir.

Madam Bovary Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

Kitaplar bireylerin hem kendini, hem de dünyayı tanımasını sağlayan sanat yapıtlarıdır. Yazarın okurla iletişim kurduğu bir kaynaktır. Kitap kapakları da okurun kitapla kurduğu ilk bağı etkilemektedir. Bu nedenle kitap kapakları, metnin mesajını hedef kitleye doğru bir biçimde iletecek biçimde olmalıdır. Tasarımda kullanılan fotoğraf, çizim ve yazılar birbirini tamamlayan bir düzen içinde verilmelidir. Birçok kişi kitap satın alırken kapağa dikkat etmektedir. Okurlar üzerinde olumlu bir izlenim bırakan kapak tasarımları, satışı yükseltmektadır.

Kapak tasarımında grafik tasarımı ve illüstrasyon mühim bir yere sahiptir. Bir metini açıklayan, somutlaştıran, süsleyen resim ve desene illüstrasyon denilmektedir. Kullanım amacı: Bilgiyi tasvir etmek, yorumlamak yahut belgelemektir. Kapak tasarımı işini üstlenen birinin metindeki mesajı ve duyguyu görsel açıdan aktarabilecek donanımda olması gerekmektedir.

Madam Bovary kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

 • Kapak tasarımı ile ilgili editör ve tasarımcı iş birliği yapmaktadır.
 • Tasarımcı, kapağını tasarlayacağı kitap ile ilgili bilgi edinmektedir. Tasarımda kullanılacak görseller edinilen bilgiler ışığında belirlenmektedir.
 • Eskiz hazırlanmaktadır.
 • Tasarıma en uygun teknik kararlaştırılmalıdır.
 • Madam Bovary kitabına uygun bulunan görsellerin yüzey üzerinde kullanılacağı alan belirlenmektedir.
 • Kapak tasarımının son aşamasına gelindiğinde de boyama teknikleri kullanılmaktadır.

Madam Bovary Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Madam Bovary kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken önemle üstünde durulması gerekenler aşağıda listelenmiştir:

 • Madam Bovary kitabının cildi için diğer kitap ciltlerinde olduğu gibi karton yahut mukavva üzerine deri, bez yahut kağıt kaplanmıştır. Böylelikle de kitap kapağı oluşturulmuştur.
 • Kitap sevkiyata gönderilmeden önce cildinin ve sayfalarının dayanıklılığı kontrol edilmelidir.
 • Kitapta kaliteli mürekkep ve en az ikinci hamurdan kağıt kullanılmalıdır.
 • Kitap sayfaları eksiksiz, kalın ve temizlenebilir olmalıdır.
 • Mat renkler kitabın daha rahat okumasını sağladığı için mat renk kâğıt tercih edilmelidir.

Madam Bovary Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

Madam Bovary benzeri diğer eserler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

 • Aşk-ı Memnu
 • Mai ve Siyah
 • Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat
 • Anna Karenina
 • Kızıl ile Kara
 • Emma
 • Jane Eyre
 • Vadideki Zambak
 • Kiralık Konak
 • Taaffüf
 • Vah
 • Karnaval
 • Eylül
 • Don Quijote

Gustave Flaubeert Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

Gustave Flaubeert benzeri diğer yazarlar aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

 • Honoré de Balzac
 • Marie-Henri Beyle Stendhal
 • Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
 • Lev Nikolayeviç Tolstoy
 • Anton Pavloviç Çehov
 • Maksim Gorki
 • Daniel Defoe
 • Charles Dickens
 • Ernest Hemingway
 • Jack London
 • Mark Twain
 • İvan Sergeyeviç Turgenyev
 • Halit Ziya Uşaklıgil
 • Victor Hugo
 • Nikolay Vasilyeviç Gogol
 • Marcel Proust
 • James Joyce

Madam Bovary PDF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu