PDF

Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri PDF Oku indir

Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri kitabını araştırdık. Ayrıca Mahlon B. Hoagland tarafından kaleme alınan Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri kitap özetinin yanı sıra, Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri pdf oku, Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri yandex, Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri e-kitap pdf, Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri PDF Drive, Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri PDF indir Oku

Canlıların hayatlarını düzenleyen kanunları anlamak yolunda yapılan heyecan verici buluşlarda etkin katkımın olması benim için büyük bir şans.Aydınlatılan gerçeklerin yalınlığı ve güzelliği bana mutluluk kaynağı olmuştur. Bu kanunları tıp öğrencilerine öğretirken, bilimle uğraşmayan dostlarıma açıklarken, deney zevkinin bir çok kişiyle hatta fen eğitimi görmemiş bireylerle bile paylaşılabildiğine inandım. Kitabımı kendisine adadığım karım, bilginin paylaşılmasının tutkulu bir savunucusudur. O, bilim bireylerinın yaptıklarını, konuları dışındakilere de açıklamak zorunda olduklarını düşünür. Bu ufak kitabın yazılıp şekillenmesi de onun yoğun ısrarlarıyla gerçekleşti. Yüzyılımıza kadar bilim insanları, monarşilere, zengin bireylere, hükümetlere, hayır kuruluşlarına, bazan da kendi kibar kaynaklarına dayanarak, genelde bağımsız çalışırlardı. İnsanların her yerde durmadan git gide artan beklentileriyle bilimsel teknolojinin git gide artan maliyeti ve karmaşıklığı, bilim bireylerinı hükümetlerle ve halkla daha yakın ilişkilere soktu. Bilgi biriktikçe, giderek insanı ilgilendiren pratik konulara uygulanabilirliği arttı. Günümüzde herkes bilim bireylerinın yaptıklarıyla daha çok ilgileniyor, bunların yararlarını, risklerini bilmek istiyor. Yine de bilimle uğraşmayanların, onun doğası gereği anlaşılmaz ve esrarlı olduğunu düşünmeleri beni şaşırtıyor. Bunda, profesyonel bilim bireylerinın kullandıkları dili günlük dile çevirmek istemeyişlerinin etkisi olmakla birlikte, fen bilimleri dışındaki konularda eğitilmiş bireylerin entellektüel tembelliklerinin ağırlığı daha büyüktür.Aslını söylemek gerekirse bu “bilim sevmeme” saplantısı doğal bir düşünce şekili değildir. Bilim, kendi içimizde ve çevremizde olan bitene açıklama aramaktır. Anlaşılmaz, karanlık, esrarlı olanı, temel kanunlar keşfederek açıklama ve anlaşılır yapma işlemidir; dizginlenmiş meraktır.

Merak, insandaki en temel dürtülerden biridir. Çocukken meraklarımızla, serbestçe, hiç utanıp çekinmeden bir tür “bilim yaparız”. Yaşlandıkça, bize zevk veren, bilgi sağlayan bir dürtümüzü bastırırız. Bu düşüncelerle bilimi başkaları için de zevkli yapma çağrısını hoşnutlukla kabulleniyorum. Vinalhaven, 1999 Bu kitap, her yerde biyolojide devrim olarak anılan yaşamın temel gerçeklerini sunuyor. Bu devrime etkin katkısı olan bir kişi tarafından yazılmıştır.Sadece gerçekleri anlatmakla yetinmeyip, yeni buluşlara katkıda bulunmanın sevincini, bu sevinçten kaynaklanan estetik zevki ve bilimsel çalışmaların yöntemini de incelikle çiziyor. Bilimle uğraşmayanlar, bilimin, özellikle de biyolojinin çok ince eleyip sık dokuduğundan, ayrıntılarda çok karmaşık olduğundan ve konu dışındakiler tarafından zor kavrandığından yakınırlar. Diğer yandan, bilim insanları, toplumun, temel araştırma eldeki verilerin ın değerini çok az takdir ettiğinden, çok az ilgilendiğinden söz ederler. Her iki yakınma da yanlış düşüncelere dayanıyor.Dr. Hoagland’ın kitabıyla aradaki duvarın iki yüzü de onarılacaktır. Artık “canlı oluş” hususunda açık ve net bilgiye sahibiz ve bu bilgi, sahip olduğumuz kadarı ile bi hayli manalıdır. “Sahip olduğumuz kadarı ile” deyimi mühim bir değerlendirme. Doğanın her yönüyle bilinmesindan halen çok uzağız.

Anlamayı gereksindiğimiz şeylerin çoğu (örneğin insan düşüncesinin ve dilinin doğası yahut gelişmekte olan embryo hücrelerinin doku mu yoksa organ mı bulunacağını yönlendiren mekanizmalar), hala anlaşılamamış durumda ve gidilecek yolumuz çok çok uzun. Ama bir başlangıç yapıldı. Şimdi biyoloji alanında canlı, istekli, önlerinde araştırma için engel tanımayan bir sürü genç araştırmacı var. Heyecanlarının kaynağı ve iyimserliklerinin temeli olan canlı doğa, bu kitabın da konusunu oluşturuyor.

Mahlon B. Hoagland – Hayatın Kökleri PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu