PDF

Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi PDF Oku indir

Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi kitabını araştırdık. Ayrıca Margaret Cheney tarafından kaleme alınan Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi kitap özetinin yanı sıra, Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi pdf oku, Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi yandex, Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi e-kitap pdf, Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi PDF Drive, Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi PDF indir Oku

Nikola Tesla eşsiz bir bilim insanıydı. Meslek yaşamının zirvesindeyken yoğun bir alakayla izleniyordu fakat özel yaşamı ile ilgili kimse bir şey bilmiyordu. Tek başına çalışmayı ve yalnızlığı seven müzmin bir bekardı. Arkadaş ortamları dışında pek ortalıkta görünmezdi. Özel yaşamı yabancılara kapalıydı. Alanında bu kadar iyi olan birinin bu derece münzevi bir yaşam seçmiş olması, biyografisini yazacak birinin işini bayağı zorlaştırıyor. Tesla’nın 1943 senesinde seksen altı yaşındayken ölmesinin ardından New York Herald Tribune’ün bilim editörü John J. O’Neill’in yazdığı Prodigal Genius (Anlaşılamayan Deha) adlı biyografi piyasaya çıktı. Uzun seneler boyunca bu kitap Tesla üzerine yazılmış tek biyografi olarak kaldı. Bunun başlıca nedenlerinden bir diğeride diğer biyografi yazarlarının bu kitaptakilerden daha mühim bilgilere ulaşamamış olmasıydı. İkinci Dünya Savaşından sonra Tesla’nın kütüphanesini oluşturan tonlarca materyal, gemilerle, dünyaya geldiğu yer olan ve adına bir müze inşa edilen Belgrad’a gönderildi. (Tesla, ABD vatandaşıydı.) Peki O’Neill’ın kitabından sonra bütünsel bir Tesla biyografisi daha yazmaya gerek var mıydı? Bu kitap en kapsamlı biyografı çalışması olarak görülüyordu ve olabileceken de o zamanda yayınlanmış -bir bilim yazarı olan ve Tesla’nın yaşamının son yirmi senesinde ona en yakın kişi olan Kenneth Sweezey’in çalışması göz ardı edilirse- en iyi kitaptı. Lakin, bugün ileri bir noktadan bakılınca bu kitap Tesla gibi bir insanı araştırması yönünden bi hayli yetersiz kalıyor. Ayrıca kişisel ilişkilerini ve dostları ile olan etkileşimlerini ortaya koyamıyor.

Tesla ile O’Neill içinde dostane bir ilişki olmasına karşın, Tesla O’Neill ile içindeki mesafeyi muhafaza etmeye her zaman özen göstermişti ve O’Neill Tesla’nın özel yaşamıyla alakalı kısıtlı bir bilgiye bile güçbela ulaşabilmişti. Elindekiler ise bir biyografi yazarının ulaşmak istediği ideal noktanın çok uzağındaydı. O’Neill’ın yazdığı biyografiden sonra yeni şeyler yaşandı. Bu da Tesla ile ilgili bilinenlere yeni bir boyut kazandırdı. Hayatını araştıranların üzerinde durduğu birden fazla soru açıklığa kavuştu, bu da birden fazla gizemli noktanın ortaya çıkmasına yol açtı. The Freedom of Information Acts (Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası) federal hükümetin Tesla’nın çalışmalarına özel bir ilgi gösterdiğini açığa çıkardı. Bu çok doğaldı. İkinci Dünya Savaşı’nın ortasında tertip edilen basın toplantılarında Tesla, uçakları eritebilecek ışınlar yayan silahlardan, telejoeenerjiklerden ve diğer gelişmiş kavramlardan bahsediyor ve gazetecileri hayrete düşürüyordu. Spekülatif olsun gerçek olsun, federal hükümet işi şansa bırakamazdı. Federal birimlerin yürüttüğü araştırmalar tek başına ayrı bir hikaye konusu. Tesla ile ilgili ilgi duyduğum konuyu özetlemem gerekirse; üniversite senelerımdan beri Tesla’yı dünyaya tanıtan, frekans ve yüksek voltaj üzerine yürüttüğü çalışmalar beni büyülüyordu. Lakin, onun teknik yazılarına ulaşmanın ve bunun yanı sıra, diğerlerinin Tesla’nın çalışmalarına yaptıkları göndermeleri ayırt etmenin zorluğu beni rahatsız ediyordu. Bu beni uzun senelerımı alacak bir çalışmaya sevk etti. Elektrik mühendisliği alanında devam eden çalışmalarım, diğer yandan Tesla’nın frekans ve yüksek voltaj üzerine yürüttüğü incelemelerina duyduğum büyüyen ilgi onun sekreterliklerini yapmış olan Dorothy Skerritt ve Muriel Arbus ile Walter Wilhelm gibi laboratuvar teknisyenleri ile tanışmamı sağladı. Bu zamanda Tesla’nın dostları ve onunla birebir ilişkiye girmiş diğer insanlarla tanışma fırsatını da yakaladım.

Son zamanlarda açıkça görülmeye başladı ki ülkenin ileri gelen bilim ve mühendislik kuruluşlarından hiçbiri bu olayı duyuracak mühim bir çalışma başlatmamışlardı. Bu nedenle, Skerritt, Arbus, Wilhelm ve diğer birkaç alakalı insanla birlikte, Tesla Derneği’nin kurulmasına ön ayak olduk. Bu dernek yüzüncü yıl sebebiyle yapılacak incelemeleri destekleyecek ve düzenleyecekti. Ertesi yıl dernek doğal ömrünü tamamlamıştı ama mucidin toplum üzerindeki, ölümünden beri solmaya yüz tutan etkisi yeniden canlanmıştı. Birçok buluşu vardı. Bunları zamanında açıklamap sergilemişti. Lakin zaman geçtikçe kullanılan teknolojinin eskiliği sebebiyle çağın gerisinde kalmıştı. İşte bu keşiflere duyulan ilgi dirilmişti. Çalışma ile dolu yaşamı diğer mucitlere ilham vermişti, bugün de ilham vermeye sürdürmekte. Tesla’nın yetmişinci doğum yılı (1931) bundan dolayı tertip edilen bir toplantıda, çağdaşları, Tesla’nın derslerinin hala, kırk yıl önce ilk yayınlandıklarında olduğu gibi, bir yaratıcılık ve ilham kaynağı olduğunu belirtmişlerdi.

Margaret Cheney – Tesla – Anlaşılamamış Dahi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu