Sağlık Kitapları

Marmara Yemekleri PDF indir

Marmara Yemekleri PDF indir, e-kitap sitemizde Marmara Yemekleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. M. Faruk Bayrak tarafından kaleme alınan Marmara Yemekleri kitabı 450 sayfadan oluşup, Ciltli kapak olarak yayınlanmıştır. Marmara Yemekleri kitabını 9786051069517 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Marmara Yemekleri kitap özeti, Marmara Yemekleri pdf oku, Marmara Yemekleri yandex, M. Faruk Bayrak e-kitap pdf, Marmara Yemekleri PDF Drive, Marmara Yemekleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Marmara Yemekleri PDF Oku

Marmara Yemekleri Kısa Özet

8 yıllık bir emeğin sonunda yaşanan bu eserler; Türk mutfağı için geçmişten günümüze köprü olurken,  gelecek nesillere de  bir miras niteliği taşıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Bursa, Edirne ve İstanbul aracılığıyla bütün bölgede o günlerin havasını sezmek halen olabilecekdür. Bursa’da kuru erikli, tarçınlı bir et yemeğiyle hissedilebilir bu etki. Edirne’de helva sohbeti geleneğiyle kendini gösterir. Konuklara irmik helvası ve kahve ikram edilen, giderken yanlarına da diş hakkı olarak helva verilen sohbetlerdir bunlar. İstanbul ise bambaşka bir kültürler harmanıdır. Sarayda çok bi hayli beğeni alan koruk suyu, limon suyu, tarçın, yemekleri lezzetlendirmek için halen kullanılmakta; keşkül, tas kebabı, hünkârbeğendi, kaygana, çılbır, zerde, düğün çorbası, külbastı, kadınbudu köfte, puf böreği, piruhi, vişneli ekmek tatlısı halen pişirilmektedir. Tekirdağ’da, İnegöl’de dışarıda yemek yeneceği zaman bu genelde köfte olur. Yanında sirkeli fasulye piyazını, acı biberini, soğanını da unutmamak gerek…

Edirne’de en yaygın yemek ise tava ciğeridir. İncecik dilimlenmiş karaciğer bol kızgın yağa bir daldırılıp bir çıkarılır; hemen pişer. Yanında kurutulmuş acı biber ve yoğurt yenir. Kısa olaraksı saray ve sokak yemeklerinin yanyana var olabildiği bir yerdir Marmara.

 

Marmara Yemekleri PdF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu