Hukuk Kitapları

Medeni Usul Hukukunda Keşif PDF indir

Medeni Usul Hukukunda Keşif PDF indir, e-kitap sitemizde Medeni Usul Hukukunda Keşif kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Zeynep Albayrak Açı tarafından kaleme alınan Medeni Usul Hukukunda Keşif kitabı 204 sayfadan oluşup, Ciltli kapak olarak yayınlanmıştır. Medeni Usul Hukukunda Keşif kitabını 9786053009030 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Medeni Usul Hukukunda Keşif kitap özeti, Medeni Usul Hukukunda Keşif pdf oku, Medeni Usul Hukukunda Keşif yandex, Zeynep Albayrak Açı e-kitap pdf, Medeni Usul Hukukunda Keşif PDF Drive, Medeni Usul Hukukunda Keşif Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Medeni Usul Hukukunda Keşif PDF Oku

Medeni Usul Hukukunda Keşif Kısa Özet

Keşif, bir yönüyle, sübjektif hak sahibi birinin bu hakka ilişkin olarak hâkimi ikna etme faaliyeti sırasında başvurabildiği bir ispat aracı; diğer yönüyle ise, hâkim tarafından, davayı aydınlatma ödevi çerçevesinde yararlanılan bir bilgi edinme aracıdır. Keşif aracılığıyla hâkim, doğrudan uyuşmazlık konusu ile temas eder ve bu temas neticesinde elde ettiği bilgiyi yargılamada kullanılır. Bu bağlamda keşif, uyuşmazlığın çözülmesini ve bu yolla medenî usul hukukunun amacının gerçekleştirilmesini sağlayan mühim bir kurumdur.

Keşif, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda konu yönünden bir sınırlandırmaya tabi tutulmamıştır. Bu bağlamda olmak üzere, kesin delillerle ispatı gereken vakıalar dışında, dava konusu vakıa ile ilgili bilgi edinmek yahut vicdani kanaatini güçlendirmek isteyen hâkim tarafların talebi olmasa dahi keşif deliline başvurabilecektir. Keşif, soybağının tespitine ilişkin davalar yönünden ayrı ve özel bir öneme sahiptir. Zira, kanun koyucu keşif bölümünde soybağının tespitine ilişkin incelemelere özel olarak yer vermiştir. Ayrıca bu tip davalarda *keşfe katlanma zorunluluğu* getirilmiş ve bu çerçevede medenî usul hukukunda zor kullanılarak inceleme yapılmasının önü açılmıştır. Uygulamada bu düzenlemelerin, Anayasa ve tarafı olunan ülkeler arası anlaşmaler yönünden sorunlara yol açması kaçınılmaz görünmektedir.

*Medenî Usûl Hukukunda Keşif* adlı bu çalışmada Zeynep ALBAYRAK AÇI, medenî usûl hukuku bağlamında keşif kurumunu, monografik çerçevede, tüm boyutları ile ele alıp incelemiş; keşif uygulamasında yaşanan sorunlara işaret edip, bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirilmesi yönünde yoğun bir gayret sarf etmiştir.

Medeni Usul Hukukunda Keşif PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu