PDF

Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden PDF Oku indir

Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden kitabını araştırdık. Ayrıca Mehmet Kaplan tarafından kaleme alınan Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden kitap özetinin yanı sıra, Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden pdf oku, Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden yandex, Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden e-kitap pdf, Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden PDF Drive, Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden PDF indir Oku

Elinizdeki eser Prof. Mehmet Kaplan’ın muhtelif tarihlerde edebiyat dergilerinde yayımlanmış yazılarından meydana gelmektedir. Türk edebiyatını bir bütün olarak gören Mehmet Kaplan, bu yazılarında açık ve içten bir üslupla edebiyatımızın, çeşitli meselelerine eğilmektedir. Yunus’tan günümüze kadar yetişmiş ve eser vermiş yazarlarımızın bazan şahsiyetleri, bazan üslupları, bazan da eserleri üzerinde tahlili bir gözle duran yazar, tesbit ettiği noktalar ile edebiyat tarihimize de ışık tutmaktadır. Kanaatımızca Türk edebiyatı tarihinin sıhhatli bir muhtevaya kavuşmasında bu tür çalışmçılann büyük katkısı olacaktır. Kitabın kronolojik tasnifi esere konu teşkil eden yazarların kendi devirleri ile ilgili da bazı mühim unsurları bununla birlikte getirmekte, devirden devire intikal eden hususiyetler ile değişimler bu yolda belirginlik kazanmaktadır. «Edebiyatımızın içinden,, akseden sesler adeta bir büyük orkestrayı· vücuda getirmektedir. Bu orkestranın çaldığı beste, her şair ve yazarın kendi şahsiyeti çerçevesinde besteye iştiraki nisbetinde olmaktadır. Zaman zaman beliren yakınlaşmalar, nüans farkları, zıtlıklar, çatışmalar Türk edebiyatının mahrem noktaları ile yazarların dünyasını aydınlatmaktadır. Yazarın önceden yayınevimiz tarafından bası – lan «Şilr tahlilleri I. Tanzimattan Cumhuriyete» ve «Şiir tahlilleri 11. Cumhuriyetten günümüze,, isimli’ eserleri ile «Türk edebiyatı üzerine araştırmalar J.,. adlı kitabı, bu eserle birlikte düşünüldüğü zaman, kıymetli ilim adamımızın Türk edebiyatı üzerindeki fikirleri daha iyi anlaşılacaktır. Yazarın geniş ilmi incelemeler sonucu vücuda getirdiği makaleleri ile bu kitapta okuyacağınız kısa ve özlü yazılan içindeki münasebet bir bütün-detay birliği içinde değerlendirilmelidir.

Bu bakış açısı «Edebiyatımızın içinden” akseden büyük bestenin nota nota, hece hece bilinmesina yol gösterecektır. Erzurumlu halk hikayecisi Behçet Mahir usta; Ramazan gecesi halk kahvesinde bir aşk hikayesi anlatırken, beni sonra çok düşündüren bir cümle dile getirdi: «Aşk ilmin yarısıdır gurban!» Okuma yazma bilmeyen, fakat kafasında binlerce yıllık halk kültür hazinesini barındıran bu yoksul, derya gönüllü ayak satıcısını yakında zamandan tanıdıktan sonra Hakir görme kimesneyi hiç kimesne boş değil mısraının manasını daha iyi anladım. Bir milletin yüzseneler boyu yaşadığı hayat tecrübesi, yazıya,. geçmesi de, onun diline, atakelimelerine, hikayelerine, masallarına akseder. Adı dünyanın dört bucağına yayılan Nasrettin Hoca bir tek satır yazı yazmamıştır ama fıkralarını bilmeyen yoktur. Konuşma dili de bir kültür taşıyıcısıdır. Ona kulak veren, Behçet Mahir’in cümlesi gibi derin hikmetler işitir. Okuma yazma bilmeyen bireylerin başından da bin bir. macera geçer ve her hayat tecrübesi bize bir şeyler öğretir.

Mehmet Kaplan – Edebiyatımızın İçinden PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu