Felsefe Kitapları

Metalib ve Mezahib PDF indir

Metalib ve Mezahib PDF indir, e-kitap sitemizde Metalib ve Mezahib kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Paul Janet tarafından kaleme alınan Metalib ve Mezahib kitabı 352 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Metalib ve Mezahib kitabını 9789755749167 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Metalib ve Mezahib kitap özeti, Metalib ve Mezahib pdf oku, Metalib ve Mezahib yandex, Paul Janet e-kitap pdf, Metalib ve Mezahib PDF Drive, Metalib ve Mezahib Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Metalib ve Mezahib PDF Oku

Metalib ve Mezahib Kısa Özet

Elinizdeki eser, Fransız felsefe tarihçileri Paul Janet ve Gabriel Séailles’ın birlikte bir araya getirdikları Histoire de la philosophie: Les problèmes et les écoles isimli felsefe tarihinin metafizik ve ilahiyat kısımlarının tercümesidir. Büyük İslâm âlimi Elmalılı M. Hamdi Yazır, bu eseri Türk okur-yazarlarının ve bilhassa da İslâm âlimlerinin Batı düşüncesine âşina olmalarını sağlamak maksadıyla ve Allah rızası için tercüme ettiğini ifade ediyor. Elmalılı’nın kitabın başına eklediği zengin muhtevalı *Dibace* kısmı ile metin içerisine ilâve ettiği dipnotlar kitabın kıymetini kat kat artıran unsurlardır. Başlı başına bir eser kıymetini hâiz olan Dîbace’de, kitapta tartışılan meseleleri Müslüman filozof ve kelamcıların fikirleriyle mukayese etmiş, İslâm düşüncesinin ve güncel fikrî meselelerin değerlendirmesini yapmış, din felsefesinin Tanrı ispatı, akıl-vahiy ilişkisi, nübüvvet meselesi gibi belli başlı poblemlerinı vukufiyetle tartışmıştır. Felsefenin İslâm’dan başka din mensuplarına haram olduğu düşüncesi onun dikkat çekici görüşleri içindedır.

Metne eklediği dipnotlarda da İslâm fikriyle Batı düşüncesi içinde mukayeseler yapmakta ve kısmî bir İslâm düşüncesi tarihi telif etmektedir. Metâlib ve Mezâhib ilk defa aslına uygun biçimde latinize edilmiş, Fransızca aslıyla mukabele edilmiş ve gerekli notlar ile felsefe lügatçesi eklenmiş halde neşrediliyor.

Metalib ve Mezahib PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu