PDF

Michael Brooks – Fizik PDF Oku indir

Michael Brooks – Fizik PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Michael Brooks – Fizik kitabını araştırdık. Ayrıca Michael Brooks tarafından kaleme alınan Michael Brooks – Fizik kitap özetinin yanı sıra, Michael Brooks – Fizik pdf oku, Michael Brooks – Fizik yandex, Michael Brooks – Fizik e-kitap pdf, Michael Brooks – Fizik PDF Drive, Michael Brooks – Fizik Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Michael Brooks – Fizik PDF indir Oku

Fiziğin güzelliği basit bir gerçekle özetlenebilir: Bir çocuk hiçbir profesörün yanıtlayamayacağı sorular sorabilir. Gerçekten de fizikte “büyük sorular” aramak samanlıkta saman aramaya benzer biraz. Öyle görünmektedir ki iş fiziğe geldiğinde ufak soru diye bir şey yoktur. Görünürde önemsiz bir soru veya deney genelde kökleri derinlere inen bir kavrayışı bununla birlikte getirir. Misal verilecek olursa fizik yasaları değişebilir mi değişemez mi acaba diye sormaktan çıkıp bir yaratıcıya yer olup olmadığını merak etmeye başlamak için ufak bir adım yeter. Sorular orada da durmaz. Fizik bize yaratıcının ille de ilahi olması gerekmediğini söyler; her biri, en büyük yaratısından biraz daha akıllı olan bir tür tarafından yaratılmış sonsuz sayıda evren içinde yaşıyor olabiliriz. Hatta kendi evrenimizin yaratıcısı olmaya yazgılı bile olabiliriz. Çağımızın ikon haline gelmiş en büyük bilim bireylerinın, parmaklarının ucunda böyle büyük meseleler duruyorken fiziğe gömülmüş olmaları o kadar da enteresan değildir. Albert Einstein, görelilik kuramının evren kavrayışımızı değiştirmesiyle birlikte hemen hemen bir gecede ünlü olmuştur. Carl Sagan’ın Cosmos adlı televizyon programı, televizyonlarda hâlâ en fazla izlenen program olmayı sürdürmektedir. Richard Feynman’ın Challenger uzay mekiği felaketinin gerisindeki fiziği açıklaması, bir konu ile ilgili işlenen bilginin ne kadar kuvvetli olabileceğini göstermiştir. Stephen Hawking’in çok satan kitabı A Brief History of Time’da (Zamanın Kısa Tarihi) ortaya serdiği çalışma, bilimleri bir kez olsun aklından geçirmemiş insanlarda bile bir bilimsel kavrayış açlığı uyandırmıştır. Bu devlerin yanında yalnızca DNA’yı keşfedenler tek başlarına durabilir. Stephen Hawking’in çok satan kitabı A Brief History of Time’da (Zamanın Kısa Tarihi) ortaya serdiği çalışma, bilimleri bir kez olsun aklından geçirmemiş insanlarda bile bir bilimsel kavrayış açlığı uyandırmıştır.

Bu devlerin yanında yalnızca DNA’yı keşfedenler tek başlarına durabilir. Yine de bireylerin fizikten ürküp geri çekilme eğiliminde olduğu söylenebilir. Laf içinde fizikçi olduğumu, fizik eğitimi aldığımı söyleyecek olsam bu açıklama enteresan bir hayranlık ve utanç karışımıyla karşılanıyor. Evreni anlama girişimi karşısında hayret ve huşu ifade etseler de göründüğü kadarıyla bir çok kişi kendilerinin tamamen bu konuya uzak olduğunu düşünüyor. “Ah,” diyorlar, “fizikten hiç anlamam.” Bu ifadede siz de kendinizi görüyorsanız bu kitap bakış açınızı olabileceken değiştirecektir. Belki de fiziğin en iyi saklanmış sırrı, insanın anlayabileceğinden daha fazlasını içeriyor olmasıdır. Lakin bu bir sorun değildir; fiziğin cazibesinin kaynağı budur. Fiziğin keşfedeceği o kadar fazla şey mevcuttur ki hayal gücünüzü bir kere sardığında, kendinizi ondan ayırmanız zordur. Duvardaki saat, zamanın ele geçmez doğasından dem vuran bir çimdik haline gelir. Gün ışığı, parçacıkların nükleer füzyon olarak anılan güzel, incelikli dansının bir sonucudur. Yağmur damlaları yere düştüğünde kendinize yalnızca “Neden?” diye sorabilirsiniz. Cevabı araştırmaya koyulmanız, uzun süren bir fırtına boyunca meşgul olmanıza yol açacaktır. Bir günebakanın büyümesi enerjinin nasıl korunduğunu, ışığın doğasının Dünya’daki yaşamı nasıl şekillendirdiğini anlatır. Bir adım daha atıp ışığın ne olduğunu sorun, doğanın en büyük sırrı olarak değerlendirilen şeye bakıyor olursunuz.

Elinizdeki kitap, basit soruların nasıl olup da insanlığın gerçekleştirdiği en derin bazı keşiflere yol açtığını göstermek için kaleme alınmıştır. Bu basit sorular olabileceken okulda öğrenmediğiniz bir fiziği kapsamaktadır: konunun asıl vurguladığı noktaları, açılımlarını, evrenden ne anladığımızı, ne anlamadığımızı. Carl Sagan bir keresinde “Bir yerlerde, olağanüstü bir şey öğrenilmeyi bekliyor,” demişti. Umuyoruz ki bu süreç buradan başlayabilir.

Michael Brooks – Fizik PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu