Felsefe Kitapları

Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları PDF indir

Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları PDF indir, e-kitap sitemizde Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ali Akay tarafından kaleme alınan Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları kitabı 208 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları kitabını 9786059328111 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları kitap özeti, Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları pdf oku, Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları yandex, Ali Akay e-kitap pdf, Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları PDF Drive, Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları PDF Oku

Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları Kısa Özet

*Bu kitabın hazırlanışı sırasında herkesin ilgi odaklarının farklı bulunacağı düşüncesinden, Foucault’ nun kitaplarındaki üç eksenden, Bilgi (gerçek), İktidar (siyaset), Zevk (öznellik) eksenlerinden yola koyuldum. Kitaplarını bu eksenlerin ağırlığında okudum. Okumam sırasında Gilles Deleuze’ün Foucault üzerine yazılarından ve konuşmalarından faydalandım. Bu anlamda Foucault okuyuşumda Gilles Deleuze’ün etkisi belirgin bir biçimde gözükmektedir. Bir yandan Foucault’nun bir felsefeci olduğunu ve bu açıdan Batı metafizik tarihi ile Heidegger gibi bir hesaplaşmaya girdiğini göstermeye çalıştım. Foucault; epistemelerdeki kopuşlar, süreksizlikler üzerine bir tarih anlayışını ortaya koymuştur. Nietzsche’den kaynaklanan insanın ölümü teması üzerine odaklanmıştır. Foucault’nun feminizm ve postmodernlik ile ilişkisinin kurulmaya çalışıldığı kitap ve metinlerin tersine onun postmodern söylem ile alakalı olmadığını göstermek istedim. Bu nedenle daha çok onun modernliğinden bahsetmeyi yeğledim.

Hayatın basitliğinin iktidar tarafından alınması: Hıristiyanlık bunu bir bakıma itiraf mekanizmasında yapmıştı. Hıristiyan Batı herkesi konuşturmasını bilen, herkese enteresan roller yükleyen, her şeyi söyleten ve sonra da bunları silebilen, bir mırıltıda bütün suçları ağızdan alabilen ve hiçbir mırıltının ondan kaçamadığı, kendi kendine yaşama gücünü sürdüren bir iktidar mekanizması yarattı. Ama Foucault’ya göre, 17. yüzyıldan bu yana bu mekanizma başka bir mekanizma tarafından sarıldı ve bu ikincisi birincisini solladı. Bu, *dinî olmayan, laik yöneticiler* mekanizmasıdır. Görülen hedef aslında aynıdır. Direnme Odaklarının İktidar Odakları tarafından yatırım altına alınması: Günlük söylemin, önemi olmayan kuraldışılıkların ve düzensizliklerin günlük söyleme katılmış olmasıdır bu. İtiraf artık yoktur, ama şikayet edip gösterme mekanizması gelişmiştir, anketler yapılır; itiraflar yok olmuştur ama halk içinde hafiyelik, hoyratlık başlamıştır. Birbirlerini ele veren bir halk mevcuttur artık. Demokrasi bu tip güç ilişkileri üzerine oturtulmak istenmiştir.*

Michel Foucault’da İktidar ve Direnme Odakları PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu