PDF

Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital PDF Oku indir

Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital kitabını araştırdık. Ayrıca Mike Wayne tarafından kaleme alınan Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital kitap özetinin yanı sıra, Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital pdf oku, Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital yandex, Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital e-kitap pdf, Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital PDF Drive, Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital PDF indir Oku

Karl Marx’ın Kapital’inin 1. cildi ilk kez 1867’de yayımlandı. Bu kitap, Marx’ın yirmi yılı aşkın bir süredir kapitalizm ile ilgili düşündüklerini özgün biçimde bir araya getirdi. Kapital, kapitalizmin bir eleştirisidir. Marx’ın hedefi, kapitalizmin şu veya bu örneği değildi. Bunun yerine Marx, hangi ülkede, hangi tarihsel koşullarda gelişmiş olursa olsun, kapitalizmi kapitalizm yapan temel özellikleri saptamak istiyordu. Bu nedenle Kapital, mecburen hayli genel, soyut bir çözümlemedir. Zor okunmasının nedenlerinden bir diğeride budur. Bir başka neden de kapitalizmin her hücresine kadar giren bu eleştirinin, sevgili okur senin de, bu sözcüklerin yazarı benim de içinde büyüdüğümüz, içinde sosyalleştiğimiz sisteme saldırıyor olmasıdır. Bundan dolayı, hepimizin benimsediği ve çevremizdeki kurumların durmadan ürettiği bir çok ortak varsayımı kabul etmediği için, arada bir sezgilerimize bir hayli ters düşen bir okumadır. Kapitalizm, hemen hemen 400 yıldan beridir gelişip olgunlaşan toplumsal ve iktisadi bir sistemdir. Kapital’in yayımlanmasından bu yana kapitalizm, Marx’ın eleştirisinin yanlış ve yersiz olduğunu ispatlamaya uğraşmaktadır ama o, dünyayı anlamak isteyen her yeni kuşağa uygun aletler geliştirmeyi sürdürmüştür. Bugün kapitalizmin küresel varlığı aşağı yukarı tamamlanmış olup egemenliğine hemen hemen karşı çıkılamaz duruma gelmiştir. Öyleyse niye Marx’ın kitabını okuma gereği duyalım? Çünkü bir çok insanın, dünya çapındaki her şeyin pek de düzgün yürümediği yönünde en azından bir sezgisi mevcuttur. Pek çok kişi de insan soyunun karşısında bir sürü büyük problem olduğu hususunda sezginin de ötesine geçmiştir.

İşte Marx’ın Kapital’i niye böyle olabileceğinin en sistemli açıklamasıdır. Kapital, “iktisat” etiketli bir kutuya konulamaz veya konulmamalıdır. O bir siyaset, tarih, iktisat, toplumbilim, felsefe, farklı zamanlarda da edebiyat eseridir (evet, Marx’ın yazış biçemi o kadar zengin ve kışkırtıcıdır). Hatta Marksist edebiyat eleştirilerinin ilk emsallarini bile içerir. Marx paranın doğasına ilişkin konuları örneklerle açıklamak için sürekli olarak Shakespeare, Goethe, Balzac gibi büyük yazarlardan alıntılar yapar. Sözgelimi burjuvazinin (daha kapsamlı anlamda kapitalist sistemin) öte yandan para biriktirme hırsı, öte yandan o servetin nimetlerinden yararlanma isteği içinde nasıl çırpındığını ele aldığında, burjuva insanının tam yerine oturan imgesi olarak Goethe’nin trajik oyunu Faust’un başkahramanının şu kelimelerini anar: “Göğsünde iki can taşıyor; heyhat! Biri diğerinden kopmak istiyor!” Daha sonra göreceğimiz gibi, birbirinden durmadan uzaklaşan iki ruh (çelişkili kaçınılmazlıklar karşısında ikiye bölünmüş insan), Marx’ın kapitalizmi anlatırken çok fazla başvurduğu bir motiftir. Marx’ın buradaki yaklaşımı, onun genel yönteminin de ipuçlarını verir. Marx siyaset, iktisat, din, felsefe ve bu örnekteki gibi edebiyat eserlerini, ÖRTÜK toplumsal içerikleri için okumaya eğilimlidir. Kapital’deki sorgulamasının ana amacı, para, kâr, sermaye ve benzeri iktisadi kavramların, kendilerini tespit eden toplumsal içerikleri etkin biçimde neden ve nasıl bastırdıklarını anlamaktır. Lakin bu kavramlar günlük yaşamımızın dokusunu oluşturan nesnelere ilişkin olduğundan, Kapital, işin içyüzünü anlamamızı alışıldık “iktisat” parametrelerinin çok ötesine taşıyan kapsamlı bir çalışmadır. Kapital, bize hiçbir şey söylemez gibi görünen günlük ipuçlarından yola çıkıp gerçekte ne olup bittiğini kurgulayan bir dedektiflik öyküsü gibi başlar. Müfettiş Marx olay yerine vardığında halen bir suçun işlenip işlenmediği bile belli değildir. Ama işlenmiştir.

Mike Wayne – Yeni Başlayanlar İçin Kapital PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu