PDF İndir

Milena’ya Mektuplar PDF indir

Milena’ya Mektuplar PDF indir, e-kitap sitemizde Milena’ya Mektuplar kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Franz Kafka tarafından kaleme alınan Milena’ya Mektuplar kitabı 395 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Milena’ya Mektuplar kitabını 9789750738005 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Milena’ya Mektuplar kitap özeti, Milena’ya Mektuplar pdf oku, Milena’ya Mektuplar yandex, Franz Kafka e-kitap pdf, Milena’ya Mektuplar PDF Drive, Milena’ya Mektuplar Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Milena’ya Mektuplar PDF Oku

Milena’ya Mektuplar Kısa Özet

.product-desc p,li{
line-height:20px!important
}

Milena’ya Mektuplar Kitabını Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? 

Milena’ya Mektuplar kitabı, Çek Cumhuriyeti doğumlu roman ve hikaye yazarı Franz Kafka tarafından yalnızca üç kez yüz yüze görüşebildiği büyük aşkı Milena Jesenska’ya yazdığı 1920 ve 1923 senelerı içindeki mektuplarından bir araya gelen bir eserdir. Eser, yazar Franz Kafka’nın Çekçe yazdığı tek eser olma özelliğine de sahiptir.

Franz Kafka 20. yüzyıl edebiyatının en mühim figürlerinden biri olarak kabul edilmekte olan ve eserleri klasikler arasına girmeyi başaran bir yazardır. İsmine edebiyat ödülü de verilen yazar, ölümünden önce eserlerini tamamının imha edilmesini istemiştir fakat arkadaşı Max Brod bu isteği yerine getirmemiş, eserleri yayımlamıştır. Yayımlanan bu eserlerinden en ünlüleri: “Dönüşüm” ve “Şato” gibi kitaplardır.

Milena’ya Mektuplar Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir? 

Milena’ya Mektuplar kitabının fiyat aralığı 8 TL ve özel baskılar dahil 27 TL içinde değişmektedir. Milena’ya Mektuplar kitabının fiyatını tespit eden etkenler aşağıda listelenmiştir:

 • Yayıncının büyüklüğü
 • Kitabın amaçlandığı pazar
 • Yayın tarihi
 • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
 • Yazar, illüstratör yahut yazar-ressamın şöhreti
 • Kitabın pazarlanması
 • Kitabın sayfa sayısıdır.

Milena’ya Mektuplar Kitabının Yazarı Kimdir?

Milena’ya Mektuplar kitabının yazarı, şimdilerde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’da dünyaya gözlerini açan Franz Kafka’dır (3 Temmuz 1883 – 3 Haziran 1924 ). Yazarın babası Hermann Kafka tüccar, annesi Julie Kafka ise aydın bir Alman Yahudisidir. Kafka ailesinin en büyük çocuğudur ve iki erkek kardeşi ufak yaşta hayata veda etmişti. Franz Kafka’nın kız kardeşleri Elli, Valli ve Ottla’da Kafka’nın vefatından on dokuz yıl sonra Yahudi katliamında hayata veda etmişlerdir. Yaşamı boyunca babasıyla olan ilişkileri babasının baskın kişiliği bundan dolayı gergin ve mesafeli olmuştur. Babası ile olan bu ilişkisi, babasına yazdığı yüz sayfalık mektuptan bir araya gelen “Babaya Mektup” adlı eserinde gözler önüne serilmektedir. Kafka’nın annesi Julie Kafka, eşinden daha iyi eğitim almıştır ve zengin bir aileden gelmektedir. Kafka’nın ailesinin sanat sevmiyor oluşu da yazarı kötü yönde etkilemiştir.

Günlüğünde Yidiş yazarlarına atıfta bulunan Franz Kafka, farklı zamanlarda Yahudilikten ve Yahudi yaşam şekilinden uzaklaşmıştır. Gençliğinde kendisini ateist olarak tanımladığı da olmuştur.

Franz Kafka, Alman okullarında okumuştur ve Çekçe de konuşabilmektedir. 1889-1893 senelerı arası Deutsche Knabenschule adlı, Alman erkek çocuklarına eğitim veren ilkokula gitmiştir. 1893’ten sonra Altstadter Deutsches Gymnasium adlı devlet lisesine gitmiştir. Hayatı boyunca bir çok kez nişanlanmasına rağmen hiç evlenmemiştir. En çok bilinen aşkı Milena Jesenska Polak’tır. 19001 senesinde Deutsche Karl- Ferdinands üniversitesinde hukuk eğitimi alan Franz Kafka, 1906 senesinde hukuk doktorasını tamamlamıştır. Eğitimini bitirdiktan sonra iş yaşamına bir sigorta şirketinde çalışarak başlamıştır. İşinden dolayı bir araya gelen boş zamanlar Kafka’yı yazmaya yönlendirmiştir. Yazar edebiyat dışında bir çok iş yapmış olsa da her zaman edebiyatla ilgilenmiş ve iş dünyasını hiçbir zaman edebiyat yaşamının önüne geçirmemiştir. En sevdiği yazarlar içinde Fyodor Dostoyevski ve Johann Wolfgang von Goethe mevcuttur. 1917 senesinde tüberküloza yakalanan yazarın 1922 senesinin sonbaharında sağlığı iyice bozulmuştur. Birkaç defa sanatoryumda tedavi görmüştür. 3 Haziran 1924’te 41 yaşında Viyana’da hayata veda etmiştir.

Franz Kafka yaşamı boyunca yalnızca fiziksel değil ruhsal da birden fazla hastalıkla çaba göstermiştir. Yazarın sınır kişilik bozukluğu ve psiko-fizyolojik uykusuzluk, yeme bozukluğu ve hatta şizofreni olabileceğini öne süren analistler mevcuttur. Bu görüşler eserlerinden ve yazarın yakınlarından toplanan bilgiler vasıtasıyla ortaya çıkmıştır. Franz Kafka’nın kişisel yazılarında da 20. yüzyılın başında intihar etmeyi düşündüğünü dile getirdiği bilinmektedir. Zaten öykülerinde de ölüm mühim bir yer kaplamaktadır.

Franz Kafka, yaşamı boyunca bireylerin kendisini zihinsel ve fiziksel olarak itici bulacağını düşünmüştür. Kafka’yı tanıyanlar ise onu sessiz, havalı, balakalı ve kötü bir mizah anlayışına sahip birisi olarak anlatmıştır. Dış görünüş olarak da çocuksu bir yakışıklılığı olduğu söylenmiştir. Arkadaşları onun iyi bir okur olduğunu da belirtmiş, mutlak bir doğrucu ve dürüst bir insan olduğunu söylemişlerdir.

Yazarın kişiliğini “Aforizmalar” kitabından alınan “İnsan, içinde yok edilemez bir şeyin varlığından sürekli olarak emin olmadan yaşayamaz; fakat gerek bu yok edilemez şey gerekse de bu güven kendisinden daima gizli olabilir. Bu sürekli olarak gizliliğin kendini açığa vurma yollarından biri, kişisel bir tanrıya inançta kendisini gösterir.”, “Dünyadan elini eteğini çeken herkes herkesi sevmelidir, onların dünyasından da elini eteğini çekmektedir çünkü. Böylelikle gerçek insan doğasının iç yüzünü sezmeye başlar; bu varlık sevilmez de ne yapılır; ama bunun tek koşulu mevcuttur: Sevilenin dengi olmak.”, “Bu yaşamın hazları, yaşamın kendi hazları değil, ama bizim daha yüce bir yaşama yükselme korkumuzun hazzıdır; bu yaşamın eziyetleri yaşamın kendi ıstırapları değil, ama bu korkudan dolayı kendimize yaptığımız eziyettir.” alıntılarından anlamak da olabilecekdür.

Franz Kafka’nın en ünlü eserlerinden biri “Dava” isimli kitabıdır. Eser bir gün uyandığında kendisini nedenini bilmediği bir suç sebebiyle dava edilmiş bulan Josef K. adlı kahramanın absürt durumunu ifade etmektedir. Gerçekdışı niteliğiyle Kafka’nın eserleri içinde mühim bir yere sahip olan kitap; yazarın ölümünün ardından iki yıl sonra yani 1925 senesinde yayımlanmıştır ve yayımlandığında tamamlanmamış bir eserdir. Eser 1962 senesinde filme de çevirilmiştir ve uyarlayan kişi Orson Welles’dir.

Franz Kafka’nın bir diğer ünlü eseri de “Şato” isimli roman türünde bir eserdir. Romanın baş kahramanı K. isimli karakterdir. K. köyü yöneten gizemli otoritenin arasına katılmak isteyen ama neden katılmak istediği belli olmayan bir karakterdir. Franz Kafka’nın yarım kalmış eserlerindendir ve yazarın vefatından sonra yayımlanmıştır. Kitabın sonu olmasa da yazarın K.’nın ölümü ile kitabı bitirmek istediği bilinmektedir. Eser, yabancılaşma, bürokrasi, bir adamın sisteme karşı sonu gelmeyen ayakta durma çabası gibi konuları işlemektedir.

Franz Kafka’nın ölümünün ardından özellikle “Dava” ve “Dönüşüm” adlı eserlerindeki durumları ve kavramları tanımlamak için “kafkaesk” isimli bir terim ortaya çıkmıştır. Franz Kafka’nın eserlerinden ilham alarak onun kullandığı tasvirler gibi korkutucu ve tehdit edici tasvirler için kullanılmaktadır. Bilinen ve algılanan gerçeklikten uzaklaşma durumunu ifade eden bir sıfattır.

Milena’ya Mektuplar Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

Milena’ya Mektuplar kitabı 395 sayfadan buluşmaktedir. Yayınevine ve özel baskısına göre sayfa sayısında değişiklikler olmaktadır.

Milena’ya Mektuplar Kitabının Türü Nedir?

Milena’ya Mektuplar kitabının türü mektuptur.

Milena’ya Mektuplar Kitabının Konusu Nedir?

Milena’ya Mektuplar kitabı 1919’da Prag’da bir kafede tanışan Franz Kafka ve Milena Jesenska içinde yaşanan aşkı konu alan mektuplardan bir araya gelen bir eserdir. Kitaptan alınan “Bak, Milena, Robinson bir gemiye tayfa yazılı o tehlikeli yolculuğa çıkmış, gemi batmış ve daha bir sürü şey geçmişti başından. Oysa yalnızca seni kaybetmem yeter, Robinson’un durumuna düşerdim ben de. Hatta onunkinden de kötü olurdu durumum. Onun bir adası, çalışmayıp dinlendiği bir cuması ve daha birden fazla şeyi vardı, sonunda da bir gemi adadan yine alıp götürdü kendisini ve başından geçenleri bir düşe dönüştürdü. Ama seni yitirdim mi hiçbir şey kalmaz benim elimde, adım bile kalmaz, onu da sana verdim çünkü.” Alıntısı konusunu özetler niteliktedir.

Milena’ya Mektuplar Ana Karakterleri Kimlerdir?

Tam adı Milena Jesenska (10 Ağustos 1896, Prag – 17 Mayıs 1944, Ravensbrück) olan Çek asıllı çevirmen, gazeteci, editör ve yazar, eserin merkezinde bulunmaktadır. Milena Jesenska, ünlü bir ortodonti profesörü olan Jan Jesensk’nin ikinci çocuğu olarak Praglı aristokrat bir ailede dünyaya gelmiştir. Henüz on üç yaşında iken annesini kaybetmiştir. Bir süre Prag’daki bir manastır okulunda eğitim gördükten sonra hazırlık okuluna ve dönemi için müthiş ilerici kabul gören bir okul olan hümanist kız lisesi Minerva’ya gitmiştir. Bu okuldan mezun olanların hepsi üniversiteye gidebilmektedir. Okul senelerında, çok başarılı bir sporcu olmuştur ve yurtsever beden eğitimi derneği “Sokol”a üyesidir. Milena iki yarıyıl tıp fakültesinde eğitim görmüştür fakat ilgi alanı olan edebiyata ve gazeteciliğe yönelmiştir. Kendi fikirlerinin peşinden gitmekten vazgeçmeyen Milena başta babası olmak üzere tüm çevresine karşı gelmiş, Alman bir Yahudi’ye aşık olmuştur. Sırf bundan dolayı öz babası tarafından sinir hastalıkları kliniğine yatırılmıştır. Klinikten çıktıktan sonra da büyük bir bunalımın içine düşmüş, uyuşturucu kullanmaya başlamıştır. Ailesi ile de tüm bağlarını koparan yazar para kazanmak için çeviriler yapmaktadır. Bu çeviriler Franz Kafka ile tanışmasına da vesile olmuştur.

Uğruna sinir hastalıkları kliniğine yatırıldığı aşkı Ernst Pollak, Prag’daki bir bankanın dış yazışmalar sorumlusudur ve Milena’dan on yaş büyüktür. Edebiyat hususunda bilgi sahibi olan Ernst Pollak Fransız ve İngiliz edebiyatı hususunda bi hayli balakalıdir. Müziğe ve özellikle operaya olan tutkusuyla Milena’yı etkilemeyi başarmıştır. Fizik olarak Milena’dan kısa olan Pollak her zaman şık giyinmesi ile de göze çarpmaktadır. Kaldığı sinir hastalıkları kliniğinden çıktıktan sonra da çift evlenmiştir. Kafka ile Milena tanıştıklarında da Milena evli bir kadındır.

Eşi tarafından sürekli olarak yalnız bırakılan ve aldatılan Milena, Kafka ile tanıştığında evliliği bitmeye yüz tutmuş bir kadındır. Franz Kafka’nın orijinali Almanca olan eserlerinin çevirilerini yapmıştır. Bu çeviriler sırasında aralarında ruhsal bir bağ oluşmuştur. Çevirilerdeki ustalıktan etkilenen Franz Kafka mektupları ile Milena’ya bu durumdan bahsetmiştir. Aşkları edebiyat ile harmanlanan bu ikili birbirlerine o kadar büyük bir tutku ile bağlanırlar ki Kafka öksürük krizlerinin nedenini bile bu aşk olarak görmektedir. İlişkileri iki yıl sürse de hem aşkları hem de isimleri tarihe geçmiştir.

17 Mayıs 1944 senesinde, yazdığı yazılar ve sosyalistlerle yaptığı iş birliği sebebiyle Naziler tarafından yakalanıp bir toplama kampına götürülen Milena, asaleti ve duruşundaki dirayeti ile hayranlık uyandırmıştır. Kampın ağır koşullarına dayanamayarak böbrek yetmezliğinden vefat ettiğinde de halen 47 yaşında bir kadındır ve Kafka ile aralarında yaşanan aşkı Kafka’nın “Seni seviyorum işte, budala, deniz dibindeki çakıl taşı nasıl sevilip, sarmalanır, ona bağlanılırsa ben de sana öyle bağlıyım.” kelimelerinden anlamak olabilecekdür.

Milena’ya Mektuplar Kitabı Kimler için Uygundur? 

Tüm edebiyatseverler için uygundur. Milena’ya Mektuplar kitabını okuyabilecek yaş grupları aşağıda listelenmiştir.

 • 15-20 yaş arası
 • 20-30 yaş arası
 • 30-40 yaş arası
 • 40-50 yaş arası
 • 50-60 yaş arası
 • 60-70 yaş arasıdır.

Milena’ya Mektuplar Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar? 

Milena’ya Mektuplar kitabı 20. yüzyılın en mühim eserlerindendir. Franz Kafka’nın en fazla bilinen eserlerinden birisi olan “Milena’ya Mektuplar” kitabının teması aşktır. Kitap, Kafka’nın kendi yaşamından izler barındırmaktadır. Milena’ya Mektuplar kitabının kişisel gelişime katkıları aşağıda listelenmiştir.

 • Milena’ya Mektuplar kitabı hafızayı kuvvetlendirir.
 • Milena’ya Mektuplar kitabı hayal gücünün gelişmesine katkı sağlar.
 • Milena’ya Mektuplar kitabı yaşanan maceralar okurların empati kurma kabiliyetini geliştirir.
 • Milena’ya Mektuplar kitabı analitik düşünme kabiliyetini geliştirir.

Milena’ya Mektuplar Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

Bilgilenme ve kültürel gelişme aracı olan kitap, günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem içerik alanı içinde sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur içinde ilk iletişimi sağlayan kaynaktır. Kitap kapağı, içindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde önem arz etmektedir. Kitap kapağı, yazar ile okur içindeki mühim bir köprüdür. Kapak fotoğrafları bunun yanı sıra içerikteki şakayi, konunun anlamını ve dinamizmini görsel açıdan güzel bir görünüm içinde yansıtmalıdır. Çünkü kitap tüketiciye yani okura sunulmak üzere, kapağıyla paketlenmiş bir nesne durumundadır. Kitap kapağı ile kendisinin reklamını yapar ve kitap ile okuyucunun içinde bağ kurmasını sağlar.

İllüstrasyon, grafik tasarım içinde mühim bir yere sahiptir. İllüstrasyon bilgiyi arada bir tasvir etmek, arada bir yorumlamak arada bir de belgelemek için kullanılmaktadır. Kitap kapağı illüstrasyonları yayın illüstrasyonlarına girer. Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap ve ansiklopedilerdeki makale, haber, öykü, roman, şiir ve açıklamalara eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör, üzerinde çalışacağı metnin içeriği ile ilgili bilgi ve görüş sahibi olmalı, metindeki mesaj ve duyguyu resim diline aktarabilmelidir. Yayın illüstrasyonu içinde en rahat ve esnek çalışabilecek alan çocuk öykü kitaplarıdır. İllüstratör, metne estetik ve fantastik destek vermek için kendi yorumunu katabilir. ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı)  1984 kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Eskiz hazırlama: Eskiz hazırlamak kitap kapak fotoğrafı için ön çalışma aşamasıdır.
 • Kapakta kullanılacak resmin konusuna karar verilir.
 • Görsellerin yüzey üzerinde kullanılacak alan belirlenir.
 • Görseller okuyucu kitlesine göre belirlenir.
 • Görsellerin kitabın içeriği ile uygun olması kontrol edilir.
 • Boyama teknikleri ile çalışma sonlandırılır.

Milena’ya Mektuplar Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Milena’ya Mektuplar kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken önemle üstünde durulması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Bir cilt, birbirine bağlı yaprak kümesidir. Her kitap bir cilttir ve ciltlere bölünmektedir.
 • Cildi sağlam, dayanıklı olmalı ve sayfalar dağılmamalıdır.
 • Sayfaları kalın, temizlenebilir, kullanışlı olmalıdır.
 • Kapak fotoğrafları kitabın konusuyla alakalı, canlı ve çekici olmalıdır.
 • Kitabın kâğıdı olabildiğince sağlam ve en az ikinci hamurdan olmalıdır. Mat renkli kâğıda öncelik verilmelidir.

Milena’ya Mektuplar Benzeri Mektup Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

Milena’ya Mektuplar benzeri mektup türündeki diğer eserler aşağıda listelenmiştir.

 • Handan
 • İran Mektupları
 • Frankenstein
 • İnsancıklar
 • Dracula
 • Herzog
 • Mutallaka
 • Sevda Peşinde
 • Bir Kadın Düşmanı
 • Kedi Mektupları
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
 • Genç Werther’in Acıları

Franz Kafka Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

Franz Kafka benzeri yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • Anton Pavloviç Çehov
 • Lev Nikolayeviç Tolstoy
 • Stefan Zweig
 • Jean Paul Sartre
 • Albert Camus
 • Halide Edip Adıvar
 • Montesquieu
 • Mary Shelley
 • Bram Stoker
 • Saul Bellow
 • Hüseyin Rahmi Gürpınar
 • Reşat Nuri Güntekin
 • Oya Baydar
 • Goethe
 • Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Milena’ya Mektuplar PdF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu