PDF

Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı PDF Oku indir

Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı kitabını araştırdık. Ayrıca Mirza Esedullah Han Galib tarafından kaleme alınan Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı kitap özetinin yanı sıra, Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı pdf oku, Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı yandex, Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı e-kitap pdf, Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı PDF Drive, Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı PDF indir Oku

Türklerin, Hindistan tarihinde olduğu kadar, kültüründe de mühim rol oynadıkları ve bölgede değişik bir kültür birikiminin oluşmasında pay sahibi oldukları bilinmektedir. Hindistan’da kurulan çeşitli Hint-Türk saltanatları, bölge tarihinin hemen hemen 800 yıllık bölümünün şekillendirici unsuru olmuşlar ve bu süreç içinde bölgenin kültür zenginliğine mühim katkılarda bulunmuşlardır. Çeşitli dinler ve dillerin harmanlandığı, etnik kökenden halkların bir arada yaşadığı ve belleklerde gizemli çağrışımlar yaratan Hindistan coğrafyası, barındırdığı zengin kültür birikimiyle şiir ve edebiyatta da özel bir yere sahiptir. Bilhassa Müslümanların yazın dili olan Urdu dili, Farsça, Arapça, Türk dilleri ve bölgesel dillerin tüm ayrıntı kısmını barındıran ve bölge edebiyatını taçlandıran nadide bir oluşumdur. Hindu-Müslüman ayrımı olmaksızın Hindistan’ın aşağı yukarı bütün edebiyatçıları bu dilin gelişimine katkıda bulunmuştur. Lakin bu dili doruk noktasına ulaştıran edebiyatçı Mirza Galib’dir. Galib, Hint-Türk saltanatının hizmetinde çalışmak için Orta Asya’dan bu ülkeye göç eden bir ailenin bireyidir. Onun dil ve edebiyata yaptığı hizmet, dedesi ve babasının askeri kademelerde saltanata yaptığı hizmetten daha kalıcıdır ve daima anılacaktır. Edebiyat eleştirmenlerinin de dile getirdiği gibi bugün herkes Galib’in babasını ve dedesini Galib aracılığıyla tanımaktadır. O yalnızca atalarını onurlandırmakla kalmadı; zamanındaki edebiyat anlayışını yönlendirdi ve ardından gelen kuşakları etkiledi. Başta Muhammed İkbal olmak üzere N.M. Raşid, Feyz Ahmed Feyz gibi Urdu dilinin Galib sonrası en büyük şairleri onun şiirinden etkilendiler. Bütün Urdu edebiyatçılarının Galib’den bir biçimde etkilendiği ve faydalandığı tüm eleştirmenlerin ortak görüşüdür. Mirza Galib (27 Aralık 1797 Agra-15 Şubat 1869 Delhi), Urdu dilinin efsane şairi ve edebiyatçısı olarak kabul edilir.

Türk saltanatlarının mirası olan Urdu dili ve edebiyatında Galib’in ne denli mühim bir yer tuttuğu hususunda fikir vermesi maksadıyla, bölgenin tarih ve edebiyat otoritelerinden birkaç alıntı aşağıda bulunmaktadır.

Mirza Esedullah Han Galib – Galib Divanı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu