Felsefe Kitapları

Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri PDF indir

Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri PDF indir, e-kitap sitemizde Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Georges Dumezil tarafından kaleme alınan Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri kitabı 352 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri kitabını 9789750842658 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri kitap özeti, Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri pdf oku, Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri yandex, Georges Dumezil e-kitap pdf, Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri PDF Drive, Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri PDF Oku

Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri Kısa Özet

*Birkaç senedir ‘yapı’ sözcügˆü çes¸itli anlamlara çekilebilen bir hal aldı. Kendi eski ve kesin degˆerini –örnegˆin bir ispatın, bir romanın yahut bir devletin yapısı söz konusu oldugˆunda– korumakla birlikte, şimdilerde çok moda olan ve hatta ismini bile verdigˆi bir felsefi sistem içinde çok daha iddialı bir teknik kullanıma da kavus¸tu. Kafa karıs¸ıklıgˆı bunun sonucudur. Artık benim çalıs¸malarım da yapısalcılıgˆın tezahürleri yahut yazıldıkları tarihlerden ötürü ön belirtileri içinde sayılıyor – ve yazarına göre bu durum bir övgü veya eles¸tiri nedeni oluyor. Hatta bazı genç yapısalcılar, ögˆretideki ve ögˆretinin esinledigˆi yorumlama tekniklerindeki ilerlemeleri izlemekte gösterdigˆim yavas¸lık yahut beceriksizlik kars¸ısında sabırsızlıgˆa kapılarak, daha usta veya daha ortodoks düs¸ünürlerin benim dosyalarımdan ne gibi sonuçlar çıkarabileceklerini örnekler vererek bana ögˆretiyorlar. Bu iyi niyetli ama mesnetsiz çabalara artık bir son vermek istiyorum: Yapısalcı degˆilim ve olup olmamak gibi bir derdim de yok. Ben bir filozof degˆil, bir tarihçi olarak, en kadim tarihle ve tarihin akılcı yöntemler içinde eris¸ilebilecek en uç sınırıyla ilgilenen bir tarihçi olarak çalıs¸ıyorum; yani genetik olarak birbirine akraba oldukları bilinen alanlardaki birincil verileri gözlemlemekle, sonra da bu birincil verilerden bazıları içinde kars¸ılas¸tırmalar yaparak onların ortak prototiplerinin olus¸turdugˆu ikincil verilere uzanmaya çalıs¸makla yetiniyorum; bunu yaparken de bas¸tan kabul edilmis¸ fikirlerim, evrensel olarak geçerli sonuçlara eris¸mek gibi bir umudum yok.*

Dumézil’in üç ciltlik muazzam çalışması Mit ve Destan’ın son cildi *Roma Tarihleri* ile, karşı karşıya geldirmalı filolojinin bu başyapıtının macerası Türkçede tamamlanıyor.

Mit ve Destan 3 – Roma Tarihleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu