Müzik Kitapları

Modları Çalıyorum – 2 PDF indir

Modları Çalıyorum – 2 PDF indir, e-kitap sitemizde Modları Çalıyorum – 2 kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ceylan Ünal Akbulut tarafından kaleme alınan Modları Çalıyorum – 2 kitabı 92 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Modları Çalıyorum – 2 kitabını 9786257702973 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Modları Çalıyorum – 2 kitap özeti, Modları Çalıyorum – 2 pdf oku, Modları Çalıyorum – 2 yandex, Ceylan Ünal Akbulut e-kitap pdf, Modları Çalıyorum – 2 PDF Drive, Modları Çalıyorum – 2 Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Modları Çalıyorum – 2 PDF Oku

Modları Çalıyorum – 2 Kısa Özet

Modları Çalıyorum-1 Piyanoda Yeni Keşifler kitabımda dile getirdiğim üzere 2. Kitap sizlerle buluştu. İlk kitaba gösterilen ilgi için ilk kez teşekkür ederim. Piyanoya yeni başlayan öğrenciler modlar ile tanıştı, tanışmaya sürdürmekte. Piyanoyu mesleki veya profesyonel olarak yaşamına sokmak isteyenler ile amatör olarak ilerlerken teknik zorluklar için parmak egzersizi arayışında olanlara katkı olması için Modları Çalıyorum-2 Piyanoda Yeni Yaklaşımlar kitabını hazırladım. Bu kitapla on iki yarım seste yedişer mod ile çalışmalar sizleri bekliyor.
İlk kitapta beyaz tuşlarla birlikte yalnızca tek diyez ve bemol, iki diyez ve bemol içeren modlar bulunmaktadır. Bu modlar örneğin beyaz tuşlarda do sesinden başlayarak si sesine, tek diyezli olanlarda sol sesinden başlayarak fa diyez sesine, tek bemollülerde fa sesinden başlayarak mi sesine kadar sıra ile çalınmaktadır.
Modları Çalıyorum-2 Piyanoda Yeni Yaklaşımlar kitabında ise tek bir ses üzerinde 7 modu sıra ile çalmaktayız. Yani Do İyonyenden Do Lokriyene sıra ile modların yedisi birden pratik edilmektedir. Bu kitapta modlar onaltılık değerinde ve dört oktav olarak çalınmaktadır. Do, Re, Mi, Sol, La Lidyen/ Do, Re, Mi, Sol, La Lokriyen ile Fa ve Si sesindeki tüm modlar bir oktav dörtlük, iki oktav sekizlik ve dört oktav onaltılık nota değerlerinde çalınmaktadır. Bunun nedeni Lidyende sağ elin 4. parmakta sona ermesi, Lokriyende ise sol elin 4. parmakta başlamasıdır.
Do İyonyen parmaklarını içeren tüm modlar ve seslerde ilave bir çalışma verilmiştir. Bu çalışma, temel modun önce 10’lu aralıkta, sonra 6’lı aralıkta çalınması üzerine kurulmuştur. Bu egzersizler iki oktav olarak sekizlik notalarda yazılmıştır.
Re bemol, Mi bemol, Fa diyez, La bemol ve Si bemol seslerindeki modlar yalnızca dörtlük değerde bir oktav olarak yazılmıştır. İsteyen piyanistler iki oktav ve/yahut dört oktav olarak kendileri keşfedebilirler.
Modların kuruluşu ile alakalı tüm temel bilgiler ilk kitapta olduğundan burada bunun bunun yanında bahsedilmemiştir. Arzu edenler ilk kitaptaki mod bulma egzersizlerini de yapıp teorik detaylarını pekiştirebilirler. Lakin bana göre en kolay mod bulma yönteminin modun derecesi ile olduğunu belirtmeliyim. Akılda tutulması gerekenler:
1- I.Derece Iyonyen, Majör diziye; VI.Derece Eolyen, doğal minör diziye karşılık gelmektedir.
2- Do Iyonyen, Re Doryen,Mi Frigyen, Fa Lidyen, Sol Miksolidyen, La Eolyen ve Si Lokriyen tamamen beyaz tuşlardan buluşmaktedir.
Kitabın 24 dizi dışında bir farklı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Kitaptaki çalışmaların teknik yeterliliğe ulaşmada kolaylık sağlayacağı kanısına varılmaktadır. Sadece etütleri değil, sonat ve serbest parçaları deşifre ederken değişik bir bakış açısı kazanılacağı ümit edilmektedir.
Günümüzde doğaçlama performanslarda çok fazla kullanılan modların birer kalıp olmaktan öte kendi müzikal arayışlarınızda siz değerli okurlarımıza soluk olması amaçlanmıştır. Modları Çalıyorum -2 Piyanoda Yeni Yaklaşımlar kitabının tüm sayfalarının defalarca katkı olması dileklerimle.

Doç. Dr. Ceylan ÜNAL AKBULUT

Modları Çalıyorum – 2 PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu