Tarih Kitapları

Moğolistan Seyahatnamesi PDF indir

Moğolistan Seyahatnamesi PDF indir, e-kitap sitemizde Moğolistan Seyahatnamesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Plano Carpini tarafından kaleme alınan Moğolistan Seyahatnamesi kitabı 176 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Moğolistan Seyahatnamesi kitabını 9789752430679 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Moğolistan Seyahatnamesi kitap özeti, Moğolistan Seyahatnamesi pdf oku, Moğolistan Seyahatnamesi yandex, Plano Carpini e-kitap pdf, Moğolistan Seyahatnamesi PDF Drive, Moğolistan Seyahatnamesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Moğolistan Seyahatnamesi PDF Oku

Moğolistan Seyahatnamesi Kısa Özet

*Dünyanın Moğol Çağı*na Dair Birinci Elden Yazılmış Bir Kaynak…

Tarihin en kudretli ordusuna sahip Moğollar, yalnız Doğu dünyasını değil Batı dünyasını da her adımlarıyla sarsmışlardır. Bilhassa Moğol ordularının Macaristan’ı geçip, Adriyatik kıyılarına kadar dayanması, başta Papa olmak üzere Batı dünyası bu sel gibi büyüyen istila karşısında dehşete düşmüştür. Papa Innocentius (1243-1254) derhal Moğollara elçiler yollayıp bu elçilerin barış teşebbüsünde bulunmalarını emretmiştir.

13. yüzyılın ünlü seyyahı Plano Carpini büyük bir cesaret örneği gösterip Moğol imparatorluk sarayındaki hükümdarın ayağına kadar gitmiş, Moğol topraklarında aylarca kalmış, onları etraflıca tanımış ve tekrar Papa’nın huzuruna sağ olarak dönebilmiş bir keşiştir. Carpini, elçilik görevi ardından yazdığı seyahatnameyle yalnızca Moğol topraklarında gördüklerini anlatmamıştır. Moğolların örf ve âdetlerini, yaşantılarını, inançlarını, ibadetlerini, geleneklerini, tarihlerini, savaş usullerini ve diğer uluslarla olan ilişkilerini kayda geçirmiştir. Moğol tehlikesine karşı Batılıların nasıl önlemler alması gerektiği hususundaki somut önerileriyle de seyahatnamesini bir aşama öteye götürmüştür.

Prof. Dr. Ergin Ayan’ın tercümesi ve notlarıyla yayıma hazırlanan bu çalışmada, coğrafyasıyla ve iklimiyle Moğol yurdu, kılık kıyafetlerinden mülkiyet düşüncelerine Moğol halkı, Ritus adı verilen Moğol dinî merasimleri, yasalarından yiyeceklerine Moğol yaşayışı, kuruluşundan hükümdarlarına, harp sanatlarından ordularına Moğol İmparatorluğu, zapt ettikleri ülkelerden püskürtülüşlerine dek tarihi delip geçen *Dünyanın Moğol Çağı* ortaya konuyor.

Moğolistan Seyahatnamesi: 13. Yüzyılda Avrupa’dan Orta Asya’ya Yolculuk (1245-1247) adlı eser, dünya tarihi boyunca insanlığın ortak hafızasından ve bilinçaltından hiç çıkmayacak Moğolların en mühim zamanlarına dair birinci elden yazılmış bir kaynak özelliği taşımaktadır.

 

Moğolistan Seyahatnamesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu