Felsefe Kitapları

Monadoloji PDF indir

Monadoloji PDF indir, e-kitap sitemizde Monadoloji kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Gottfried Wilhelm Leibniz tarafından kaleme alınan Monadoloji kitabı 136 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Monadoloji kitabını 9786054921157 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Monadoloji kitap özeti, Monadoloji pdf oku, Monadoloji yandex, Gottfried Wilhelm Leibniz e-kitap pdf, Monadoloji PDF Drive, Monadoloji Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Monadoloji PDF Oku

Monadoloji Kısa Özet

Düşünce tarihinde, arkasında bıraktığı yazılı çalışmalar yönünden Leibniz kadar üretken bir başka zihne bazı zamanlarda tesadüf edilir. İlginçtir ki, ömrünü düşünmeye ve yazmaya vakfetmiş bu büyük dehanın hayattayken yayınlattığı çalışmaların adedi, ardında bıraktığı devasa külliyatla mukayese kabul etmez. Söz konusu yayınları, birkaç risalesiyle, Tanrı’nın bir deyimle *avukatlığı*nı yaptığı Essais de Théodicée [İlâhî Adalet Üzerine Denemeler] başlıklı eserinden ibarettir. Geride bıraktıklarının yayına girmesi ise, şimdilerde bile sürmekte olan uzun soluklu bir çalışmaya konudur. Kendisinin de hoşlandığı adlandırmayla *önceden tesis edilmiş âhenk sisteminin müellifi* Leibniz, insan aklını kurcalayan onlarca farklı ve büyük meseleye cesaretle el atmış, çağının ileri gelen âlimleriyle durmaksızın mektuplaşmış, teorik meşguliyetleri yanında pratik çalışmalara, gözlemlere ve -hesap makinesi gibi- icatlara da mesai harcamıştır.

Leibniz’in matematik ve mantık gibi aksiyomatik disiplinlerle, fizik ve psikoloji gibi bilimlerdeki geleceğe ışık tutan başarıları bir yana bırakıldığında, onun felsefe ve ilâhiyat bölgesindeki en büyük başarısının, dünya çapında *kötülüğün* varlığının Tanrı’nın mevcudiyetine antitez olarak kullanılmasına karşı rasyonel bir savunma yapmak olduğu söylenebilir. Mümkün dünyaları temaşa edip, onlar içinde bir-arada-olabilecek azamî miktarda varlık içeren dünyayı tercih etmesi yönünden, Tanrı olabilecek dünyaların en iyisini yaratmıştır. İşte Monadoloji ve Metafizik Üzerine Konuşma, Leibniz’in bu minvaldeki metafizik düşüncelerini ana çizgileriyle göz önüne seren iki temel metnidir.

Monadoloji PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu