Müzik Kitapları

Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 PDF indir

Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 PDF indir, e-kitap sitemizde Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Oya Çınar Kanık tarafından kaleme alınan Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 kitabı 144 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 kitabını 9786054957941 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 kitap özeti, Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 pdf oku, Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 yandex, Oya Çınar Kanık e-kitap pdf, Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 PDF Drive, Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 PDF Oku

Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 Kısa Özet

Bu kitap tonaliteyi içselleştirip özellikle armoni temelinde kavramaya ve pekiştirmeye yönelik teorik ve uygulamalı bir çalışma kitabıdır. Kitap iki bölümden buluşmaktedir. Birinci bölümde, kitapta bulunan solfej parçalarının armoni alt yapısının daha anlaşılabilir olması maksadıyla temel teori konuları çeşitli örneklerle anlatılmıştır. Kitabın ikinci bölümünde ise öğrencilerin “tonal sistemi kuran armoni çatısını” duyuşsal olarak içselleştirmeleri maksadıyla, kitabın yazarı tarafından bestelenmiş solfej okuma parçaları bulunmaktadır. Okuma parçaları sıralanırken, öğrencilerin bu armoni çatısını doğru, kalıcı ve bilinçli bir biçimde öğrenebilmeleri için kolaydan zora ilkesi gözetilmiştir.

Kitaptaki okuma parçalarının her biri, yine kitapta anlatılan kuramsal konular ile uygulama içinde ilişki kurulmasını amacında olan ve bu suretle öğrencilerin çalıştıkları parçayı daha iyi kavrayıp pekiştirmesini amacında olan teorik analiz egzersizleridir.

Ayrıca kitapta; hız, gürlük ve artikülasyon gibi –müziğin olmazsa olmazı olan, ama çoğunlukla göz ardı edilen– diğer unsurlar da ele alınmış ve uygularken öğreten bir yaklaşım sergilenmiştir. Kitapta bunun yanı sıra, öğrencinin kendi kendine çalışma metotlarıni geliştirecek, okuma parçalarının nasıl çalışılması gerektiğine yönelik olarak yazılmış ayrıntılı bir çalışma metodu önerisi de bulunmaktadır.

Solfej dersleri verdiğim asistanlık senelerımda özellikle başlangıç sınıflarında tonal dengeyi armoni temeliyle birlikte oluşturmak için her tonun temel kalış akorlarını kırık akorlar halinde dizileriyle birlikte ısrarla her ders öğrencilerime söyletirdim. Bilhassa ilk kez okunacak olan müziklerden önce bu çalışmayı yaptırmanın çok yararlarını gördüm.

Oya Çınar Kanık bu anlayış çerçevesinde tonalite hissini oluşturan en temel akor bağlantılarını esas alıp bu bağlantıları işleyen harika solfej parçaları bestelemiş. Bu parçaların özellikle tonal dengeyi oluşturan akor silsileleri üzerinde hareket etmeleri ilk kez yeni başlayan öğrencilerde tonalitenin armoni temelinde algılanıp doğal bir biçimde içselleştirilerek öğrenilmesinde çok büyük katkıları bulunacağını geçmiş tecrübeme dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Prof. Dr. Hasan Uçarsu, Besteci
MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı

Müzik Kuramları ve Solfej – Teori Kitapları Serisi 15 PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu