PDF

Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye PDF Oku indir

Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye kitabını araştırdık. Ayrıca Nâzım Hikmet Ran tarafından kaleme alınan Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye kitap özetinin yanı sıra, Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye pdf oku, Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye yandex, Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye e-kitap pdf, Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye PDF Drive, Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye PDF indir Oku

Fevkalâde tatminum dünyaya gözlerini açtığime, toprağını, aydınlığını, kavgasını ve ekmeğini seviyorum. Kutrunun ölçüsünü santimine kadar bildiğim halde, ve meçhulüm değilken güneşin yanında oyuncaklığı, dünya inanılmayacak kadar büyüktür benim için. Dünyayı dolaşmak, görmediğim balıkları, yemişleri, yıldızlan görmek [isterdim. Halbuki ben yalnız yazılarda ve resimlerde yaptım Avrupa seyahatimi. Bütün ömrümce, mavi pulu Asya’da damgalanmış bir tek mektup bile almadım. , Benve bizim mahalle bakkalı ikimiz de kuvvetle meçhulüz Amerika’da. Buna rağmen benim kuvvetim bu büyük dünya çapında yalnız olmamaklığımdır. Dünya ve insanları yüreğimde sır, ilmimde muamma değildirler. Ben kurtarıp kellemi nida ve sual işaretlerinden, açık ve endişesiz girdim safıma. Ve dışında bu safın toprak ve sen bana kâfi gelmiyorsunuz. Halbuki sen harikulade güzelsin, toprak sıcak ve güzeldir. Toprak sıcak ve güzeldir. Ve toprağın en güzel yerlerinden biri memleketimdir benim. Memleketim.

Memleketimi seviyorum. Çınarlarında kolan vurdum, hapisanelerinde yattım. Hiçbir şey dindirmez iç sıkıntımı, memleketimin şarkıları ve tütünü kadar. Memleketim Bedreddin, Sinan, Yunus Emre ve otuz Ağustos, kurşun kubbeler, fabrika bacaları benim o kendinden bile gizleyerek sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir. Memleketim. Memleketim ne kadar geniş, dolaşmakla bitmez tükenmez gibi geliyor insana. Edirne, İzmir, Ulukışla, Maraş, Trabzon, Erzurum. Erzurum yaylasını yalnız türkülerinden tanıyorum ve cenuba pamuk işleyenlere gitmek için Toroslardan bir kerre olsun geçemedim diye utanıyorum Memleketim develer, tren, Ford arabaları, hasta eşekler, kavak söğüt ve kırmızı toprak. Memleketim sen dünyanın en güzel, en haklı kavgalarından birini yapansın. Ve ben o kavgayı ve ben seni sevenim. Gün gelip dağılıp pâre pâre bedenim silinse be-tekmil yârimin hayalinden çakır gözlerimin nâm ü nişanı, asırlar ezber kılıp birbirine devredecektir senin o müthiş kavganı yapan bireylerina dair İstanbul cezaevi revirinde yazdığım destanı. Ben mukaddes bir hiddet içinde tüylerim diken arşınlayıp betonu, demiri dövüp yumruklarımla on beş kerre yirmi dört saatte yazdım ki onu, buna telin dışında anam ve yüzü güneşli bir yaz manzarasına andıran karımla telin içinde Kemal Tahir şahittir. Yirminci asırdayız. Başlar önde, gözler alabildiğine açık. Yanan şehirlerin kızıltısı, çiğnenmiş ekinler ve bitmez tükenmez ayak sesleri: gidiliyor. Ve katlediliyor.

kadınlar ve çocuklar ağaçlardan ve danalardan daha rahat daha kolay daha çok. Buayak sesleri, bu katliâmda hürriyetimi ve ekmeğimi kaybettiğim oldu. Lakin hiç bir zaman açlığın, karanlığın ve çığlıkların içinden güneşli elleriyle kapımızı çalan gelecek günlere emniyetimi kaybetmedim. Ve bundandır ki ben hücremde her sabah ulaşan bir müjdenin davetiyle uyanıyorum. Ve bu nikbinliğin verdiği hakla bu destanı yazmakla büyük doğru ve müthiş bir iş yaptığıma inanıyorum. Temmet bi-avn-il-insan Fî sene 1939 şehr-üş-Şaban Yâr ü ağyara ola ibret yadigâr-ı hâme-i Nâzım Hikmet

Nazım Hikmet – Kuvayi Milliye PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu