PDF

Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) PDF Oku indir

Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) kitabını araştırdık. Ayrıca Neil Faulkner tarafından kaleme alınan Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) kitap özetinin yanı sıra, Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) pdf oku, Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) yandex, Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) e-kitap pdf, Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) PDF Drive, Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) PDF indir Oku

Arkaik maymunun yeni bir formu, 3.2 milyon yıl önce Etiyopya’daki Afar Çöküntüsü’nde gezinmişti: Australopithecus afarensis (“Afar’ın Güney Maymunu” manasına gelmektedir). 1974 senesinde antropologlar, “australopithecine”in 47 adet fosil kemiğini ortaya koydular –tam bir iskeletin yüzde 40’ı. İnce “narin” yapısında, bunun bir kadın olduğuna hükmettiler ve “Lucy” adını verdiler (her ne kadar erkek olabilse de ). Boyu yalnızca 1.1 metre, ağırlığı ise 29 kg. civarındaydı ve öldüğünde olabileceken 20 yaşındaydı. Küçük boyutu, kısa bacakları, uzun kolları ve ufak kafatası sebebiyle, Lucy daha çok bugünkü şempanzeye benziyor olacaktı. Lakin çok mühim bir fark vardı: Lucy dik yürüyordu. Leğen kemiğinin ve bacaklarının şekli, -ve türün bir başka üyesinin yakın bir mesafede bulunan diz eklemi- makul şüphenin ötesinde bunu ispatladı. Lucy olabileceken, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar, yumurtalar ve başka gıda maddeleri toplamak için arazide gezinen ufak bir toplayıcı topluluğun üyesiydi. İklim değişikliği ormanları azaltıp bozkırlar yaratınca, doğal seleksiyon, gıda ararken daha büyük mesafelere yayılabilen türü avantajlı kıldı. Ama Lucy’nin “bipedalizm”i (iki ayak üzerinde yürüme) devrimsel sonuçlara sahipti. Bu durum, alet yapımı ve başka çalışma türleri için kolları serbest bıraktı. Dolayısıyla bu, doğal seleksiyonu daha büyük beyin kapasitesi lehine destekledi.

Evrimsel değişimin kuvvetli diyalektiği harekete geçti: el ve beyin, emek ve zihin gücü, beceri ve düşünce, doruk noktası günümüz insanı olan patlayıcı etkileşime başladı. Lucy’nin kendisinin alet yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Ondan veya dostlarından kalanlarla birlikte hiçbir alet bulunmadı. Lakin 2.5 milyon yıl önce, Lucy’nin soyundan gelenler kesinlikle bunları yaptı. Kabaca yontulmuş çakıllardan yapılmış kesici aletler, alet yapımı davranışıyla tanımlanan yeni bir türü soyunun arkeolojik izlenimini göz önüne seriyor: hominidler. Kavramsal düşünmeyi, ileriye dönük planlamayı ve el becerisini cisimleştiren aletler. Hominidler, zihinsel gücün kullanımını ve kaynaklarından daha verimli yararlanmak maksadıyla doğayı değiştirme becerisini ortaya koydular. Diğer hayvanlar doğa ne verirse onu aldı. Hominidler, kendilerinden önceki australopithecineler gibi Afrika’da yaşandılar ve 1.5 milyon yıl kadar büyük miktarda kaldıkları yer burası oldu. Karadeniz kıyısında, Gürcistan’da 1.5 milyon yıl öncesinden kalmış fosil bulunsa da, bu, Batı Asya’ya yönelik yalnızca kısa bir akını gösteriyor. Bir arkaik insan türünün –Homo Erectus-, Güney ve Doğa Asya’da koloni kurmak üzere Afrika’dan göç etmesi 1 milyon yıldan öncedensine dayanmıyor. Daha ardından, daha gelişmiş bir hominid – Homo Heidelbergensis- Batı Asya ve Avrupa’nın çoğuna yerleşti.

Lakin nüfusları az ve değişkendi. Hominidler, 2.5 milyon yıl önce başlayan Buzul Çağı varlıklarıdır. Buzul Çağı iklimi, soğuk “buzul devri”nden, nispeten sıcak “buzul arası devrine” kadar değişkenlik gösterir biçimde devingendir. Halen buzul arası devrinde yaşıyoruz, fakat 20 bin yıl önce buzul devrinin ortasıydı. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çoğu, 2.5 mil kalınlığa kadar buz ile kaplıydı. Kışlar 9 ay sürer ve sıcaklık haftalarca -20 derecenin altında olurdu. İlk hominidler soğuğa adapte olmadığından, sıcak periyotlarda kuzeye göç ettiler ve buzul devri geliştiğinde güneye döndüler. Misal verilecek olursa en az 700 bin yıl önce, ilk kez Britanya’ya ayak bastılar, fakat ardından en az sekiz kez gidip geldiler. Britanya’da olabileceken Eski Taş Çağı’nın (M.Ö. 700.000-10.000) yalnızca yüzde 20’si kadar bir süre kalındı.

Homo heidelbergensis, hayvanlar kaynakların zengin ve çeşitli olduğu yaşamaya uygun bir deniz kıyısına sahipmiş gibi görünmektelar. Standart aletleri ya “Acheulian” el baltası (esasen doğrayıcı bir alet) veya “Clactonian” parçasıydı (bir kesici). Bu genel amaçlı aletler, ihtiyaç bi hayli topluca üretildi. Sussex şehrinin Boxgrove köyündeki kazılar, 500 bin yıl kadar öncesinden kalma 300 el baltasını ortaya koydu. Bunlar sonradan bozkır benzeri kıyı ovası olan yerde at, geyik, gergedan kesmek için kullanılmıştı. Oysaki son buzullaşma esnasında büyük çapta geri çekilme olmamıştı. Homo neanderthalensis, 200 bin yıl önce Avrupa’da ve Batı Asya’da Homo heidelbergensis dışında evrimleşen soğuğa uyumlu bir hominid idi.

Neil Faulkner – Marksizm Penceresinden, Dünya Tarihi (Kısa Versiyon) PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu