PDF İndir

Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler PDF indir

Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler PDF indir, e-kitap sitemizde Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler kitabının çevirmenliğini Bilge Kültür Sanat yapmıştır. Yayıncılığını Bilge Kültür Sanat yaptığı Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler kitap özeti, Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler pdf oku, Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler yandex, Kolektif e-kitap pdf, Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler PDF Drive, Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler PDF Oku

Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler Kitap Açıklaması

Bu kitabın eleştirel bir okuyucusu “kimin umurunda?” diye sorabilir. Newton’ın elması yahut Mendel’in bezelyesi kimin umurunda? Neden birileri bu kitapta tartışılan tarihsel olaylar ve fikirler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istesin ki? Ola ki bir biyolog Darwin yahut Mendel ile ilgili, bir fizikçi Newton ve Einstein ile ilgili, bir kimyager Wöhler ve Pauling ile ilgili, vb. daha fazla şey bilmelidir. Ama, ola ki, değil mi? Belki de bilim öğrencileri ve bilim insanları bile, kendi branşlarının devlerinin hayatlarının ve çalışmalarının ayrıntı kısmını öğrenmek hususunda çok fazla endişelenmemelidir. Her hâlükârda, bu devler çoktan öldü ve teorileri değişti yahut ortadan kayboldu. Çağdaş bilim, geçmişte “bilim insanları”nın yaptıklarından çok değişikdır. Aslını söylemek gerekirse, bu kitaptaki tarihî figürlerin hemen hemen yarısı, şimdi bilim dediğimiz şeyden ziyâde, doğa tarihi yahut doğa felsefesiyle alakalıydi. Bu nedenle, belirli branşlar için ezoterik görünen hikâyelerin ayrıntı kısmını bilmek için neden zahmete giresin ki? “Kimin umurunda?” makul sualinin yanıtı basit ve nettir, ama her zaman açık ve anlaşılır değildir: Bilimle alakalı tarihsel mitler, bilim okuryazarlığını engellediği ve bilimin geçmişte nasıl yapıldığına -ve nasıl olduğuna- dair çarpık bir tasviri ayakta tuttuğu için önemsenmelidir.

Bu eser, tek kelimeyle, bilim tarihine mâl edilmiş yanılgılı ve basmakalıp kanıların ipliğini pazara çıkarıyor. “Yunan Antikçağı ile Bilimsel Devrim içinde pek bir bilimsel faaliyet olmadığı” mitinden tutunuz da “simyanın ve astrolojinin bilime ve bilimsel zihniyete katkı sağlamayan, bâtıl inanca dayalı meşgaleler olduğu” mitine ve “dinin genelde bilimin ilerlemesini engellediği” mitine kadar yirmi yedi klişeyi kuvvetli argümanlar eşliğinde eleştiriye tâbi tutuyor. Zihninizde yeni ufuklar açacak bir bilim tarihi şaheseri.

 

 

Newton’ın Elması ve Bilime İlişkin Diğer Mitler PdF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu