PDF

Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları PDF Oku indir

Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları kitabını araştırdık. Ayrıca Ney Bendason tarafından kaleme alınan Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları kitap özetinin yanı sıra, Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları pdf oku, Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları yandex, Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları e-kitap pdf, Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları PDF Drive, Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları PDF indir Oku

Binlerce yıl boyunca, kadınlara, Tarih’te bir straponten koltuğu verildi. Yüzsenelerca, yazınsal yahut sanatsal yaratıcılık, felsefi düşünce, bilimler veya siyasal eylem gibi birbirlerinden fazla değişik alanlarda, Hawa’dan Saba Melikesi’ne, Brunehaut’dan Jeanne d’Arc’a, Christine de Pisan’dan Colette’e, pek az kadın ünün doruklarına tırmanabildi. Yeryüzündeki kadın sayısı erkek sayısına aşağı yukarı eşittir, farklı zamanlarda da biraz üzerinde olmuştur. Buna karşılık şan ve şöhreti hemen her zaman erkekler tekellerine almışlardır. insan adlı kitabında Jean Rostand şunları yazar: “Ne dişi saf dişi, ne de erkek saf erkektir; yalnızca dişi biraz daha fazla dişi, erkek de biraz daha fazla erkektir.” Ne var ki kadın olmak, hakların kısıtlanmasının ve özgürlüklerin ayaklar altına alınmasının nedeni oldu. 1862’de Abraham Lincoln, Birleşik Devletler Kongresi’ne gönderdiği ikinci yıl mesajında, “kölelere özgürlüklerini vererek özgür bireylerin özgürlüğünü garanti altına alabiliriz” ” diyordu. Ozgürlüklerin kazanılması, bireylerin haklarının tanınması ve bunlara saygı gösterilmesi birilerinin Canı yanmadan gerçekleşemez. Tiranlıkların üstesinden gelebilmek için daima savaşmak gerekmiştir ve bugün de gerekmektedir. Ulusların bağımsızlıklarını, halkların özgürlüklerini elde edebilmek için yaptıkları devrimler sayısız insanın yaşamına malolmuştur. Bu ulusların veya halkların erkekleri, bağımsızlık ve özgürlük savaşımını kadınların yardımı ve desteğiyle yürütmüşlerdir. insan haklarının tarihi başka bazı bireylerin egemenliğine karşı verilen sürekli olarak bir kavganın tarihidir. Yahudi halkının Musa’nın öncülüğünde firavunların köleliğinden kurtulması, Danton ve Robespierre’in imzalarını attıkları Fransız Devrimi veya Lenin ile Troçki’nin damgalarını vurdukları 1917 Ekim Devrimi, özgürlüğünü kazanma 5 uğruna insanlığın verdiği uzun kan ve göz yaşıyla yazılmış destanın dönüm noktalarından yalnızca birkaçıdır.

insanlık, tiranlığa karşı kazandığı kıymetli zaferleri ülküleştirmek ve ölümsüzleştirmek istediği için Carta’lar veya insan Hakları Bildirgeleri kaleme almıştır. Kadınların tarihin bu mühim hadiselerina taraf oldukları kesindir. Baskı altında ezilme, bütün halkların acısını tattıkları ortak bir yazgıdır. Erkekler ve kadınlar baskıyı yenebilmek için elbirliğiyle mücadele ettiler. Lakin sıra nice kuvvetlikle kazanılan zaferlerin meyvelerini toplamaya geldiğinde, kadınlar çoğu zaman bir köşeye itildiler. Kimi zaman özgürlük savaşımına katılmanın doğal ödüllerinden yoksun bırakıldılar, kimi zaman da kazanılmasına katkıda bulundukları şereften almaları gereken pay onlara çok görüldü. Oysa 1.0 5 bin senesinde Sümerlerin ülkesi Mezopotamya’da, Babil’de kurulan ilk uygarlığı yaratan kabileler anaerkildiler (matriyarkal). Otoriteyi kadınlar kullanırdı. Bugün de bu adetlerin Afri-ka’nın, Avustralya’nın veya Güney Amerika’nın bazı yörelerinde yaşadığı görülüyor. Brezilya’ da Cunnuris ırmağının kıyılarında yaşayan Topinambous kızılderililerine komşu olan, erkeksiz yaşayan ve kendi kendilerini yöneten gerçek Amazonlar mevcuttur. Yılda bir iki gün, gebe kalmak için erkekleri kabul ederler. Doğan çocuklardan kızları anneleri büyütüp yetiştirir, oğlanlar ise ertesi yıl babalarına verilir. Bunun yanında anaerkil tipteki bu aile yapıları bi hayli ender ve olağandışıdır. Aile zaman içinde Roma tipi aileye doğru evrildi. Bu aile, tepesinde, gerek ona bağımlı olan kadın ve çocuklar, gerekse kendi gibi, eşiti olan yurttaş erkekler katında en geniş hakları bulunan “baba” nın olduğu bir tür piramide benzerdi. Yeni hak ve özgürlüklerin tanınması veya kazanılması durumunda bu haklardan yararlanan kişi, gerçekte, hukuken fakat onunla olan ilişkileri bundan dolayı varolan aile bireylerinin tamamını temsil ettiği varsayılan aile reisiydi.

Yeni kazanılan haklardan genelde yalnız o yararlanırdı.

Ney Bendason – Başlangıcından Günümüze Kadın Hakları PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu