PDF

Niccolo Machiavelli – Hükümdar PDF Oku indir

Niccolo Machiavelli – Hükümdar PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Niccolo Machiavelli – Hükümdar kitabını araştırdık. Ayrıca Niccolo Machiavelli tarafından kaleme alınan Niccolo Machiavelli – Hükümdar kitap özetinin yanı sıra, Niccolo Machiavelli – Hükümdar pdf oku, Niccolo Machiavelli – Hükümdar yandex, Niccolo Machiavelli – Hükümdar e-kitap pdf, Niccolo Machiavelli – Hükümdar PDF Drive, Niccolo Machiavelli – Hükümdar Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Niccolo Machiavelli – Hükümdar PDF indir Oku

Bir hükümdarın sevgisini kazanmak isteyenler, çoğu kez ona en kıymetli eşyalarını, veya onun en fazla hoşlanacağını sandıkları şeylerini sunarak kendilerini tanıtırlar. Bu nedenle çoğu kez, atlar, silahlar, sırma kumaşlar, kıymetli taşlar ve onun büyüklüğüne yaraşır buna benzer süslü eşyalar verirler. Ben de yüce efendimize olan bağlığıma tanıklık edecek bazı şeylerle kendimi tanıtmak istedim. Büyük adamların yaptıkları işler hususundaki bilgilerden başka, eşyalarım içinde size sunacak daha kıymetli bir şey bulamadım. Bu bilgilerden zamanımıza ait olanlarını uzun deneylerimle, eskiye ait olanlarını da sürekli olarak okumalarımla edindim. Uzun süre düşündüm ve büyük özen göstererek bu bilgileri ufak bir kitap haline getirdim. Yüce efendimize, bunu sunuyorum. Bu kitabın, katınıza sunulacak değerde olmadığını biliyorsam da, iyilikseverliğiniz aracılığıyla hüsnükabul göreceğini bekliyorum. Uzun süre büyük çalışmalar ve tehlikeler pahasına edindiğim bilgileri, size kısa bir sürede sağlayacak olan bu kitaptan daha büyük bir armağan sunmaya olanağım yoktur. Kitabımın, çoğu yazarların yaptığı gibi, uzun cümleler veya içerikle ilgisi olmayan dış süslerle süslemedim. Konusunun öneminden ve delillerinin doğruluğundan başka bir beğenilme sebebi amaçlamadım. Sıradan bir insan olarak, hükümdarların yönetimle alakalı konularına değinmek cüretini gösterdiğim için, kendini beğenmişlikle suçlanmak da istemiyorum. Manzara resmi yapanların, dağları ve yüksek tepeleri iyi görmek için alçak ovalara, alçaktaki yerleri iyi görmek için de yüksek tepelere çıkmaları gerektiği gibi, halkın tabiatını iyi tanımak için hükümdar olmak, hükümdarlarınkini iyi tanımak için de halktan biri olmak gerekir. Yüce efendimiz, bu ufak armağanı kendilerine hangi iyi duygularla sundumsa, dilerim ki aynı iyi duygularla karşılarlar. Dikkatle okuyup incelerlerse, talihlerinin ve diğer niteliklerinin kendilerine vaad ettiği yüksekliğe ulaşmalarını ne kadar istediğimi anlayacaklardır.

Ve eğer yüce efendimiz bu yükseklikten arasıra aşağılara bakarlarsa kaderimin sürekli olarak ve büyük eziyetini ne kadar haksız olarak çektiğimi göreceklerdir. KAÇ ÇEŞİT HÜKÜMDARLIK VARDIR VE BUNLAR HANGİ YOLLARLA KAZANILIR İnsanlar üzerinde hüküm sürmüş olan ve halen de bu hükmü sürdüren devletlerin, beyliklerin tümü ya cumhuriyet veya hükümdarlık olarak görülmektedirlar. Hükümdarlıklar ya soydan geçmedirler —bu durumda aynı soydan gelenler uzun süre orada egemenliğini sürdürür— veya yenidirler. Yeni hükümdarlıkların bir kısmı tamamen yenidirler. Francesco Sforza’nın Milano’daki yönetimi böyleydi. Bir kısmı ise onu ele geçiren hükümdarın soydan geçme devletine kattığı parçalar (ek devletler) gibidirler. Napoli krallığının İspanya kralı karşısındaki durumunda olduğu gibi. Böylelikle ele geçirilmiş ülkeler ya bir hükümdarın yönetimi altında yaşamaya, veya özgür yaşamaya alışkındırlar. Bu ülkeler ya başkalarının veya kendilerinin silahları ile ele geçirilirler. Ya talibin yardımıyla veya yetenekle kazanılırlar. II. BÖLÜM SOYDAN GEÇME HÜKÜMDARLIKLAR Burada cumhuriyetlerden söz etmeyeceğim. Başka bir yerde bu konuyu ayrıntılı olarak ele aldım. Sadece hükümdarlıklar üzerinde duracağım.   Yukarıdaki ayırımları izleyerek bu çeşit devletlerin nasıl yönetilebileceğini ve hangi yollarla elde tutulabileceğini inceleyeceğim.

Derim ki, soydan geçme devletlerin elde tutulmasındaki kuvvetlik yeni devletlerin elde tutulmasındaki kuvvetliklerden daha azdır. Burada yapılacak şey ataların koydukları ölçülerin dışına çıkmamak ve zaman içersinde sııyun akışına uymaktan ibarettir, öyle ki, azıcık kabiliyeti olan bir hükümdar her zaman devletini elde tutabilir. Elverir ki müthiş bir güç onu elinden almasın. Bu durumda bile istilâ edenin ufak bir zayıflık anında onu tekrar ele geçirebilir. İtalya’da Ferrara dükü örneğimiz var : 1484 senesinde Venediklilerin, 1510 senesinde da Papa II. Giulino’nun saldırılarına karşı koyabilmesi bu bölgede uzun süre egemenlik sürdürmüş olmasındandır. Asıl hükümdarın halkını ezmeye pek fazla ihtiyacı yoktur. Bu nedenle daha çok sevilir. Aşırı derecedeki kusurları yüzünden bir kin yaratmamışsa onun ile ilgili sevgi beslenmesi doğal olacaktır. Egemenliğin eskiliği ve devamlılığı içinde anılar ve değişiklik nedenleri kaybolup gider. Oysa her değişiklik daima yeni bir değişikliğin tohumlannı bırakır.

Niccolo Machiavelli – Hükümdar PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu