PDF

Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik PDF Oku indir

Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik kitabını araştırdık. Ayrıca Nil Peri Gökçe tarafından kaleme alınan Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik kitap özetinin yanı sıra, Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik pdf oku, Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik yandex, Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik e-kitap pdf, Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik PDF Drive, Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik PDF indir Oku

SAĞLIKLI OLMAK Sağlıklı olmanın sırrı, yediklerimizin çeşitleri kad Vitamin ve Mineraller Vitamin ve mineraller, vücudumuzda gerçekleşen tüm işlemlerde anahtar rol oynar ve vücut fonksiyonlarının normal olarak sürdürülmesini sağlarlar. Vitaminler vücutta düzenleyici olarak çalışırken, mineraller de kemik ve diş sağlığında çok mühim bir role sahiptir. Su Su, yaşamak için oksijenden sonra gelen en mühim öğedir. Yetişkin insan vücudunun hemen hemen %59’u sudur. Su, vücutta gıdaların sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında ve vücut ısısının denetiminde mühim rol oynar. Bunun için günlük 2 litre su içilmelidir. Çay, kahve gibi sıvılar, suyun işlevlerini yerine getiremez. ÇALIŞIRKEN BESLENME Kahvaltı, gün içinde alınan öğünler içinde en mühimsidir. Kahvaltıyı ne olursa olsun atlamayın. Gün içinde kendinizi iyi hissetmeniz yalnızca yediklerinize değil, ne kadar hareketli olduğunuza da bağlıdır. Ofis içinde hareket etmeyi unutmayın. Güne Enerjik Başlayın İşe çok mu geç kaldınız? Basit bir kahvaltı hazırlamak, ne kadar vaktinizi alacaktır? Ya da diyelim ki, sabah kahvaltı hazırlamaya vaktiniz olmuyor, ne uygulayabilirsiniz? Kahvaltı sofrasını akşam yatmadan hazırlayın yahut hiç olmadı, akşamdan haşladığınız yumurtaları veya patatesi dolaba atıp, sabah yanında birkaç dilim domates ve salatalıkla afiyetle yemeyi deneyin. Öğlen Ne Yemeli? Porsiyonları ufak tutmaya özen gösterin. İşyerinizde zaten belli bir yemek çıkıyorsa, fazla farklıiniz olmayacaktır. Ama dışarıda öğle yemeği olanağınız varsa, leziz bir salata sizi kendinize getirecektir.

Daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız, ızgara et yahut tavuk yiyebilirsiniz. Formunuza dikkat ediyorsanız ve canınız tatlı yemek istiyorsa, kesinlikle salata tercih etmelisiniz. Böylelikle kendinizi tatlıyla şımartmak için bir fırsat yaratmış olacaksınız! Ara Öğünleri Abartmamakta Fayda Var Çok mu bir şey yemek istiyorsunuz? Yanınızda acil durumlar için meyve bulundurun. Salatalıklar ve ufak domatesler de imdadınıza yetişecektir. Yok “Benim canım abur cubur yemek istiyor, şöyle bir kek veya tuzlu çubuk yiyeyim” diyorsanız; Light ürünleri (kepekli bisküvi, kraker v.s.) tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, gün içinde bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Bir şeyler yemek istediğinizi sandığınız an, aslında vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğu an olabilir. Gün Boyu Enerjinizi Korumanız İçin Birkaç Öneri Hareket edin, günde en az yarım saat yürüyüş yapın. Düzenli yürüyüşlerin, sizi nasıl daha enerjik hale getirdiğine siz de şaşıracaksınız. Gözlerinizi dinlendirin. Bunun için gözlerinizi kapatmanıza da gerek yok. Bilgisayarda çalışıyorsanız, bir süre kendinize izin verin, bir iş arkadaşınızla sohbet edin veya kısa bir telefon görüşmesi yapın; size pozitif enerji verecek bir arkadaşınızı arayın. Oturmaktan yorulan bedeninizi esnetin.

Bedeninizi oturduğunuz yerde öne doğru eğebilir veya ayakta sağa sola esneyebilirsiniz. O an kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz! Tansiyonu Düşük Tutmak Tansiyon ve kalp krizinden korunmak için, Potasyum yönünden zengin, olabilecek olduğunca az Sodyum içeren bir beslenme diyeti uygulamak gerekir. Potasyum yönünden zengin besinler nedir dersek… Ispanak, havuç, portakal suyu, kavun diyebiliriz. SEBZEYİ NASIL YEMELİ Hangi sebze daha besleyici? Taze mi, donmuş mu, yoksa konserve mi? Bunun için bir karşı karşıya geldirma yapalım. 1 bardak dolusu yeşil fasulye içini (ayşekadın veya boncukayşe) ele alalım. Konserve sebzeler, en az besleyici olandır diyebiliriz. Bir bardak dolusu pişirilmiş konserve fasulyede; 24 gr Kalsiyum, 1,5 gr Lif, 3,4 mg C Vitamini, 13 mg Magnezyum, 259 mg Sodyum, 92 mg Potasyum yer alıyor. Bir bardak çiğ fasulye içinde bulunan değerler ise; 40 mg Kalsiyum, 4 gr Lif, 18 mg C Vitamini, 28 mg Magnezyum, 7 mg Sodyum, 230 gr Potasyum. Bir bardak pişirilip, dondurulmuş fasulye içinde ise, 49 mg Kalsiyum, 3 gr Fiber, 4 mg C Vitamini, 34 mg Magnezyum, 9 mg Sodyum, 126 mg Potasyum yer alıyor. Gördüğünüz üzere, her şeyin tazesi ve çiğ olanı en yüksek besin değerlerine sahip. Konserve sebze ise, değerlerini konserve yapma süreci sırasında büyük miktarda kaybediyor. Sebzeleri, çiğ veya az pişmiş yemeye (maksimum 20 dakika pişirme süresi) dikkat edin. Bilhassa de büyüme çağındaki bireyler için, sebzelerin gerçek değerlerini almanın yolu budur. SÜT KEMİKLER İÇİN ÖNEMLİ PEKİ YA KALP SAĞLIĞI Doktorlar, kadınlara kemikleri güçlendirmek yönünden Kalsiyum ağırlıklı beslenme tavsiye ederler. Lakin, kalsiyumu alabileceğimiz esas ürün, “toplam ve doymuş yağ” yönünden zengin bir ürün olan SÜT olduğunda bir çelişki ortaya çıkmıyor mu? Kalp sağlığı yönünden ne yapmalıyız? Günümüzde marketlerde, yağsız ve light süt ürünleri bulunabiliyor ama hala çoğumuz, sütü “yağlı” bir besin olarak görüyor ve kullanmaktan kaçınıyor.

İşte bu, kalsiyum alımının az olmasının bir nedenidir. Avustralya’da yakın zamanlarda yapılan bir araştırma var. Halk Sağlığı Bölümünde, sonuçları yayına giren bu araştırmanın amacı, kadınların süt kullanım alışkanlıklarının bilinmesi ve uzantısında Kalsiyum alımına etkilerinin incelenmesi idi. Araştırma Sonuçları Araştırma 29-74 yaş içinde, menopoz öncesi ve sonrası olarak sınıflandırılmış 300 kadın üzerinde yapılmıştır. Sorulan sorular şöyledir: a. Kalsiyum içeren ürünleri hangi sıklıkta yiyorsunuz? b. Aşağıdaki ürün gruplarından hangisine önem veriyorsunuz? 1- Yağsız Ürünler 2- Lifli Ürünler 3- Kalsiyumlu Ürünler 4- Kolestrolü Düşük Ürünler 5- Kalorisi Düşük Ürünler 6- Şeker ve Şekerli besinler c. Bu 6 gruptan hangisinin en mühim olduğunu düşünüyorsunuz? Bu araştırma neticesinde, hemen hemen kalsiyum alımı günde 740 miligram olarak bulunmuştur. Bunun yarısının sütten alındığı görülmektedir. Genç kadınların sütü olduğu gibi içerlerken, yaşlı kadınlar (genelde 50 yaş ve üstü) genelde kaymağı alınmış veya az yağlı sütleri içmektedirler. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, yaşlı kadınların beslenmelerinde 6. gruba verdikleri önemin, genç kadınların verdiği önemden fazla olduğu görülmektedir. Yaşlı kadınların % 55’i, genç kadınların % 35’i en önem verdikleri beslenme grubu olarak “yağ miktarı az” gıdaları göstermektedirler. Genç kadınların ikinci önem verdikleri grup “lifli ürünler”, yaşlı kadınların ise “düşük kolestrollü ürünler”dir. Bu da, yaşlı kadınların neden “az yağlı süt” kullandıklarını göstermektedir ve kesinlikle yapılması doğru olan bir şeydir.

Nil Peri Gökçe – Sağlıklı Beslenme Güzellik ve Cinsellik PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu