PDF

Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel PDF Oku indir

Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel kitabını araştırdık. Ayrıca Norman Stuart Sutherland tarafından kaleme alınan Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel kitap özetinin yanı sıra, Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel pdf oku, Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel yandex, Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel e-kitap pdf, Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel PDF Drive, Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel PDF indir Oku

Aristoteles’in affına sığınarak, irrasyonel davranışların istisnai bir durum olmanın dışında standart halini aldıği söylenebilir. Bu durumu araştırarak, günlük yaşamda ve çeşitli iş alanlarında yaşanan irrasyonelliklere dair çarpıcı birden fazla örnek derledim. Görünen o ki doktorların, generallerin, mühendislerin, hâkimlerin, işadamlarının ve diğerlerinin kararları da sizin veya benimkilerden daha rasyonel değil: fakat genelde etkileri daha zararlı. Lakin irrasyonelliğin yaygınlığına dair asıl ispatlar, son otuz senedir psikologlar tarafından yapılan çok sayıda araştırmadan gelmektedir. Psikologların keşifleri –kozmologların keşiflerinin aksine– halen pek bilinmemektedir. Konu üzerine doğrudan bir araştırma gerçekleştirmemiş olsam da, deneylerinin ustalığından ve zihnin işleyişine dair aydınlatıcı sonuçlarından büyülendim. Bu kitap, sosyal ve duygusal yanlılıklar gibi, irrasyonel davranışa yol açtığı gösterilmiş birden fazla etkenin yanı sıra, negatif vakaları dikkate almamak veya akla ilk gelenin etkisi altında kalmak gibi hatalar sonucu yaşanan enteresan düşünce tarzlarını bir araya getirmektedir. Pek çok deneysel bulgu o kadar enteresan ki, okurlar inanmakta kuvvetlik çekebilirler; fakat eldeki verilerin hemen hemen tümü defalarca tekrarlanmıştır. Şüpheci okurlar için ürkütücü uzunlukta bir kaynak listesi sundum; dürüstlüğümden şüphe duyulduğu veya belirli konularla daha ayrıntılı biçimde ilgilenme arzusu dünyaya geldiğu takdirde bu kaynaklara başvurulabilir. Teknik bir dille yazılmış, okunması güç makalelerde bulunan incelemeleri alandan olmayanlar için anlaşılır hale getirmeye çalıştım. Çoğunlukla matematik ve istatistik kavramlarından kaçındım, yine de kitabın son kısımlarında birkaç temel kavramı kullanmak ve açıklamaktan kurtulamadım. Bu, düşünme üzerine bir “kendin başarabilirsin!” kitabı değil, fakat bölüm sonlarında birkaç ipucuna yer verme girişiminde bulundum. Okurlar, düşünce süreçlerini çepeçevre saran çok sayıda tuzağın kimilerinden sakınmayı öğrenebilirler –Oscar Wilde’ın “aptallıktan başka günah yoktur,” sözünde doğruluk payı varsa ve okurlar da bu yönde bir istekle irrasyonellikten sakınmaya çalışacak kadar rasyonellerse tabii. Oscar Wilde haklıysa, irrasyonellik bi hayli fazla ciddiye alınması gereken bir konudur ve ben de bu görüşe riayet ederim. Kendimi kimseden daha rasyonel bulmuyor olsam da, okurlardan rica ediyorum, kitapta buldukları hataları bana bildirmesinler; sonucunun bizzat irrasyonel bulunacağını bilmeden, irrasyonellik üzerine hacimli bir literatürü bir araya getirmek yeterince güçtü zaten.

Hangi cinsiyet zamirini kullanacağım hususunda (İngilizce orijinal metin için) bir ikilem yaşadım. Eril zamirlerin kullanılması feministleri kızdırabilirdi; fakat zamirler hemen hemen tüm durumlarda irrasyonel tavırlar sergileyen kimselere işaret ettiğinden, eril zamirler kullanmanın daha güvenli bulunacağına karar verdim; okurlar pekâlâ kadınları erkeklerden daha rasyonel bulduğum sonucuna varabilirler. En son, incelemelerinı yağmaladığım herkesi saygıyla selamlıyor, kitabın sonundaki notlar bölümünde kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Hamlet, “İnsan ne muazzam bir eser! Aklı ne kadar yüce!” diyordu. Rasyonelliğin ateşli bir taraftarı olan Thomas Huxley daha da ileri gitmişti: “Yüce bir güç, bir tür saate dönmem ve her sabah yataktan çıkmadan önce kurulmam şartıyla, daima doğru düşünmemi ve doğru davranmamı sağlayacak olsaydı, teklifi hemen kabul ederdim.” Rasyonellik, ister Huxley’nin düşündüğü gibi bir armağan olsun ister olmasın, bireylerin bazı zamanlarda rasyonel olduğu, hatta arada bir rasyonelliğin yanından bile geçmedikleri kesin. Mesela aşağıdaki soruları nasıl yanıtlardınız bir düşünün. Hangisi daha olabilecek: Mavi gözlü annenin kızının mavi gözlü olması mı, yoksa mavi gözlü kızın annesinin mavi gözlü olması mı? “K” harfiyle başlayan İngilizce sözcükler üçüncü harfi “k” olanlardan daha mı çok? Mülakat yapmak yararlı bir seçme yöntemi midir? Sigara içmek akciğer kanseri riskini on, ölümcül kalp hastalığı riskini ise iki kat artırıyorsa akciğer kanserinden ölen tiryakilerin sayısı kalp hastalığı sonucu ölen tiryakilerden daha mı çok? Ortalama üstü bir sürücü müsünüz? Bir psikoloji deneyi için, birine öldürücü olabilecek şoklar vermeyi kabul eder miydiniz? İnme sonucu ölen insan sayısı kazada ölenlerden fazla mıdır? Dönme dolaba binmek mi bisiklet sürmek mi daha tehlikeli? Birinde günde hemen hemen kırk beş, diğerinde ise on beş doğum gerçekleşen iki doğumevi düşünün; hangisinde, bir gün içinde doğan çocukların yüzde altmışının oğlan olması daha olabilecek? Bir işi iyi yaptıkları için insanları ödüllendirmek her zaman faydalı mıdır? Kitabın başlığından dolayı tetikte değilseniz, bu basit sorulara verdiğiniz yanıtlardan bazıları olabileceken irrasyonel. Aslını söylemek gerekirse sorularla ilk karşı karşıya geldiğımda ben de öyle yanıtlar vermiştim. Dahası, tüm soruları yanıtladıysanız kesinlikle irrasyonelsiniz, çünkü kimilerinde yanıt vermeye yetecek kadar bilgi yok. Mutlaka bir yargıya varmak ise irrasyonelliğin en sık rastlanan özelliklerinden biri.

Norman Stuart Sutherland – İrrasyonel PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu