Siyaset Kitapları

Nüfus İlkesi PDF indir

Nüfus İlkesi PDF indir, e-kitap sitemizde Nüfus İlkesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Thomas R. Malthus tarafından kaleme alınan Nüfus İlkesi kitabı 200 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Nüfus İlkesi kitabını 9786059460323 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Nüfus İlkesi kitap özeti, Nüfus İlkesi pdf oku, Nüfus İlkesi yandex, Thomas R. Malthus e-kitap pdf, Nüfus İlkesi PDF Drive, Nüfus İlkesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Nüfus İlkesi PDF Oku

Nüfus İlkesi Kısa Özet

*Hiç kimse, insan ırkının mutluluğunu artırmanın önemini inkâr edemez. Bu husustaki her ufak ilerleme bile son derece kıymetlidir. Lakin insan ırkıyla deney yapmak, cansız nesnelerle deney yapmak gibi değildir. Bir çiçeğin patlaması önemsiz olabilir. Kısa süre sonra bir çiçek daha açacaktır. Lakin toplumun bağlarının patlaması, parçaların öyle bir bölünmesidir ki binlerce kimseye en ağır acıları yaşatmadan ortaya çıkamaz ve yaranın tekrar iyileşmesi için çok uzun zaman geçebilir ve birden fazla ıstırap yaşanabilir.*

*Yabanıllığın ötesine geçen her toplumda bir mâlikler ve bir işçiler sınıfı mevcut olmak zorundaysa, işgücü işçi sınıfının tek mülkü olduğundan, bu mülkün değerini azaltma eğiliminde olan her şeyin toplumun bu kesiminin varlıklarını da azaltma eğiliminde olması gerektiği açıktır. Yoksul bir adamın birilerine bağımlı olmadan kendini geçindirmesinin tek yolu, bedensel kuvvetini kullanmaktır. Hayatın zaruretleri karşılığında verebileceği tek emtia budur. O halde emtiasının pazarını daraltmakla, işgücü talebini düşürmekle ve sahip olduğu tek mülkün değerini azaltmakla ona pek faydanız dokunuyor sayılmaz.*
Sosyal bilimlerin herhangi bir alanında öğrenim görüp de Thomas Robert Malthus (1766-1834) ile karşılaşmamış olan yoktur. Esasen bu Malthus’un dehası ile değil, daha ziyade içerisine dâhil olduğu tartışmanın harareti ile ilişkilidir. Yine de Malthus’un, 18. yüzyıl sonu 19. yüzyıl başı İngiltere’sinin siyasal ve sosyal karmaşasına nevi kişiyina münhasır bir iddia ile katıldığı söylenmelidir.

Pek çok temel çalışmanın Türkçeye vakitlice kazandırılmadığını bilinmekte. Entelektüel çoraklığımızda eleştirel düşünce eksikliği kadar, düşüncesi tartışmalara, bunlara esas teşkil eden eserlere kendi dilimizde ve tartışma halen cereyan etmekteyken erişememekten kaynaklı olarak katılım gösteremememizin de etkisi var. Bu anlamda Malthus’un Nüfus İlkesi Türkçe okurla ilk kez buluşurken, eserin ortaya koyduğı tartışmaya iki yüz yılı aşan bir mesafeden de olsa katılma imkânı sunuyor. Tartışmaya katılacak her nefesin, iki yüz yıllık mesafeyi bir nebze de olsa kısaltması umulur.

Nüfus İlkesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu