PDF

Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları PDF Oku indir

Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları kitabını araştırdık. Ayrıca Nur Eda Kasap tarafından kaleme alınan Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları kitap özetinin yanı sıra, Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları pdf oku, Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları yandex, Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları e-kitap pdf, Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları PDF Drive, Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları PDF indir Oku

Öncelikle size teşekkür ediyorum. Bu satırları okuyabildiğinize göre, kitabımı almışsınız veya içine göz atmaktasınız. Yeni Çağın Çocukları nasıl oluştu? Çocuklarla çalışmaya başladığımda anladım ki, çocuklara bir bilgiyi aktarabilmek için onların anladığı dili kullanmanız gerekiyor. Yoksa belli bir süreden sonra sizi dinlemiyorlar. Anlatacaklarınızı onların en iyi bildiği “oyun” diliyle aktarabilirseniz her şeyi rahatlıkla öğreniyorlar. Kendi kendime dedim ki, bu mühim bir anahtar. Madem oyunlar ve masallar ile çocuklara ulaşabilinmekte, o zaman vermek istediğimiz her şeyi, çocuklara oyunlar aracılığı ile aktarabiliriz. Başladım okumaya ve araştırmaya. Oyunlar aracılığı ile çocuklarla daha iyi iletişim kurulabildiğini gördüm. Oyun harici, çocukla daha iyi iletişim kurmak nasıl olabilecek? Nelere dikkat edebilirsek çocuklarımızın daha iyi yetişmesini sağlayabiliriz? Bize yararlı olabilecek başka teknikler var mı? Ve kitap ağır ağır oluşmaya başladı. Yeni Çağın Çocukları’nı, okumuş, araştırmış olduğum, anne ve babalarda gördüğüm, anaokullarında ve okullarda karşı karşıya geldiğım örnekler ile, bir çok kaynaktan bilgileri harmanlayarak oluşturdum. Tüm yararlı bilgilerin özetlenmiş hali olduğunu aktarabiliriz. Okuyacaklarınızın bir kısmını biliyor olabilirsiniz. Okurken, “Bunu biliyorum, evet okumuştum, aaa, ben de aynı fikirdeyim…” şeklinde içsel konuşmalar yaşayabilirsiniz. Önemli olan bilmeniz değil, YAPA-bilmenizdir.

Bildiklerinizi eyleme geçirip, uygulayabiliyorsanız çok güzel. Anne ve baba olarak, en kıymetli vazifeye, bir insanı günbegün şekillendirme görevine sahipsiniz. Bu görev her şeyi doğru bilmekle, tüm becerilere sahip olmakla alakalı değildir. Tamamen bu yüce görevi yürekten istemek, arzu etmekle alakalıdir. Çocuğunuzu yetiştirmek için yalnızca bunu istemek ve elinizden gelenlerin en iyisini yapmaya özen göstermeniz yeterli gelmektedir. Her çocuk (yani her birey) TEK ve ÖZEL’dir. Bu nedenle her insana aynı davranmak aynı sonucu vermeyebilir. Sizlere hayat boyu sürecek olan bu görevinizde, çocuğunuzun ilk senelerından bu yana onunla iyi iletişim kurabilmeniz için çeşitli bilgileri paylaşacağım. Çocuklarınız ile iletişiminizin temeli anne karnında başlıyor. Daha sonra ise onun anlayabileceği “oyun”lar ile sürdürmekte. Bu oyunlara dahil olup, bu dönemi keyifle geçirebilirsiniz. Unutmayın ki, çocuğunuzu yalnızca “bir” kez yetiştirebiliyorsunuz… Kısa olarak bu kitap, çağımızın “yeni” çocukları ve aileleri için. Başlarken Okumaya başlamadan önce, kitabın bölümleri ile ilgili bilgi vermek istiyorum. İlk bölüm, “Yeni Çağın Bilgileri” adını taşıyor. Yenilenmekten söz ediyorum.

Anne ve babaların ilk kez kendileri yenilemesi, yeni gelişmelere açık ve sürekli olarak gelişim içinde olması konusunu işliyorum. Oyun bölümünde; oyunun, çocuğun gelişimine etkisi anlatılıyor. Çocuk, dünyaya geldiğu andan bu yana oynamaya başlıyor. Anne ve babalar da bu oyunlara ortak oluyor. “Aç ağzını, yoksa bak baba yiyecekmiş mamayı.” “Annesi o bizim topumuz, biz oynuyoruz.” Bu cümleler sanırım tanıdık gelecektir. Kitabın bir çok yerinde, size yabancı olmayan ifadeler bulacaksınız. Okula başlamasıyla birlikte, aileler çocuklarını oyunlardan uzaklaşması için yönlendiriyor. Onlara tabi ki hak veriyorum. Lakin, ilk andan bu yana her şeyi oyunlarla yaptıran anne ve baba bir anda çocuğun en bildiği kavramı bırakmasını istiyor. Oysa oyun, çocuk için yaşamın kendisi. Bu bölümde, oyunun, çocukların zihinsel, ruhsal ve bedensel gelişimine faydası açıklanıyor. Ayrıca, çoklu zekâ kavramı ile alakalı bilgiler yer alıyor. Oyun, çocuk ile iletişim kurmanın temel yolu.

Çocuk için oldukça önemli iş. İlk yaşlarından başlayarak çocuğunuz ile iletişim kurmanızın anahtarı. Bu zamanda kuracağınız iyi iletişim, ilerleyen yaşlarında sizinle kuracağı iletişim yönünden oldukça önem taşıyor. Oyunlar aracılığıyla ona “rol modeli” olabilirsiniz. İkinci bölümde, oynayabileceğiniz oyun emsallari yer alıyor. Bu oyunlar ile vermek istediğiniz mesajları çocuklarınıza rahatlıkla aktarabileceksiniz. Tabii oynarsanız. Üçüncü bölüm, NLP ile modelleme ve etkili iletişimi anlatıyor. Çocuğunuzun temsil sistemine göre, doğru ifadeleri kullanma ile ilgili size bilgi veriyor. Belli bir yaştan sonra isteseniz de çocuklar oyun oynamıyor. Üçüncü bölüm bu sürede size yol gösterecek bilgilerin özeti diyebiliriz. Dördüncü bölümde, çocuğunuzun oyun çağından çıkıp yetişkinliğe adım atarken, kendine güvenen, sorumluluk sahibi bir birey olabilmesi için önemle üstünde durulması gerekenler paylaşılıyor. Beşinci bölüm ise yeni çağ anne ve baba davranış modellerini açıklıyor. Bu bölüm, bazı doğru anne-baba davranış modelleri ile örnek olmaması gereken davranış modellerini konu alıyor. Büyük olasılıkla kendi davranış modelinizi bu kategorilerden birinde bulabileceksiniz.

İşte başlıyoruz.

Nur Eda Kasap – Yeni Çağın Çocukları PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu