PDF

Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar PDF Oku indir

Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar kitabını araştırdık. Ayrıca Ahmet Hamdi TanpınarOğuz Demiralp tarafından kaleme alınan Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar kitap özetinin yanı sıra, Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar pdf oku, Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar yandex, Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar e-kitap pdf, Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar PDF Drive, Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar PDF indir Oku

Bir Ahmet Hamdi okuru olarak seviniyorum. Bir Tanpınarsever olarak mutluluk duyuyorum. Artık Tanpınar daha çok, daha iyi tanınıyor. Kitapları satılıyor; yeni baskıları çıkıyor. Kıyıda köşede kalmış çalışmaları, yazıları, mektupları, giderek fotografları bulunup okura kazandırılıyor. “Aydaki Kadın” da günışığına çıktı. Tanpınar’ın değeri daha iyi anlaşılıyor artık. Sadece yurdumuzdakilerin değil, Türk yazınını konu edinmiş yabancı araştırmacıların da Tanpınar’ın yapıtına dikkatle eğildiklerini göze çarpıyor. Tanpınar, yalnızca bir yazıneri değil, bir kültür anıtı da olarak dağılan sislerin içinden artıyor. Elbette yeterli değil şimdiye kadar yapılmış olanlar. Tanpınar’ın görkemli yapıtını çevreleyebilmek için yapacak çok çalışma var daha. Misal verilecek olursa, Tanpınar’ın yaşamöyküsü, bildiğimiz kadarıyla, hala yazılmadı. Tanpınar’ı okumamız zaman alacak bir zaman, sabır gerek. Üstelik hangi iyi yazın yapıtı tüketilebilir ki! Her okumada yeniden, yeni olarak üretilir iyi yazın yapıtı. Yeni bir yüzü görülür veya bize yeni bir yüzümüzü gösteren ayna olur.

Bir kıtanın keşfine benzetiyorum Tanpınar’ın okunmasını. “Kutup Noktası” Tanpınar kıtasının keşfinin bence gerçekten başladığı, Tanpınar tartışmalarının dar da olsa etkili ve düzeyli bir çerçevede ön plana çıktığı 70’li senelerın ürünü. “Kutup Noktası” bir yazınseverin, bir okurun Tanpınar’ın yazdıkları karşısında duyduğu çoşkunun, heyecanın ifadesi. Tanpınar’ın yapıtında, herşeyden önce, güzel yazı gördüm. Bir yazınerinin dünyayla kurduğu estetik / düşünsel ilişkiyi türkçemizde, yeterince bilmeyenlerce eleştirilip durulan güzel dilimizde, sözcüklerin tarihsel, kültürel derinliklerini görülmektedirarak nasıl yeniden ürettiğini görüp şaştım, hayran(ı) oldum. Elbette, Tanpınar’ın ilişki kurduğu dünya bizim dünyamız, geçmişiyle geleceğiyle. Kendi kültürel soru(n)larımı, ikilemlerimi buldum Tanpınar’ın yapıtında. Bu poblemleri, ikilemleri aşabilecek bilince sahip olmanın, yalnız olmaktan kurtulmak manasına gelmediğini, tersine yalnızlığı arttırabileceğini gördüm. Sadece kültürel, tarihsel talihimizi değil, insan olarak alınyazımızı, metafizik boyutumuzu da buldum Tanpınar’ın yazdıklarında. Yaşamın hüzünlü (çünkü geçici) güzelliğine onun şiirleri, şiirsel düzyazıları içinde baktım uzun süre. İstanbul’un doğasıyla tarihinin bilmediğim nice yönü, kendi iç insanımın tanımadığım nice yüzü Tanpınar’ı okudukça bilinç alanıma girdi. Daha doğrusu, Tanpınar bilinç, bilgi, hassask alanlarımı genişletti. Tanpınar’ı okuyanlar bilir: bu soyadını seçmesi raslantı değildir. Bir dünya görüşünün yansımadır. Ben bu kez başta türlü bakacağım bu soyadına.

Ahmet Hamdi’nin kaleminde, özellikle düzyazısında tan vaktinin alanı, pınarın çoşkusu mevcuttur. Bir üslubun, bereketli bir yazı’nın betimidir bu soyadı. Her yeni okumayla yeniden çağlayacak bir yapıttır Ahmet Hamdi’ninki. “Kutup Noktası” başlığı altında benim yapmış olduğum çalışma, hiç değilse, Tanpınar okumayı, incelemeyi teşvik eder, “kaşif okur” rakamının artmasına katkıda bulunur, bu seçkin pınarın yerini gösteren bir yol levhası olabilirse ne mutlu bana!

Oğuz Demiralp – Kutup Noktası – Ahmet Hamdi Tanpınar PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu