PDF

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar 2022

Mutlaka okunması gereken kitaplar kendinizi geliştirmek, ufkunuzu zenginleştirmek, hayal gücünüzü etkin hale getirmek için önemlidir. Bu kitaplar hem okurlar hem de kitap eleştirmenleri tarafından seçilir. En büyük özellikleri ise her zaman okuma değeri taşımalarıdır.
Bu sebeple bu listeyi herhangi bir zaman kavramı olmadan da okuyabilirsiniz.

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

1.Suç ve Ceza – F. M. Dostoyevski

Mutlaka okunması gerekli kitaplar listesi başında Dostoyevski’nin bulunmasının en önemli sebebi belki de insanın karanlık taraflarını en güzel şekilde aktarabilmesidir. Suç ve Ceza insanın görünmeyen karanlık kısımlarına çok önemli bir bakıştır. Kitabın ana karakteri Raskolnikov “ölmesi gerektiği insanları” öldürür ve bunun sonucunda vicdan azabı duyar. Ancak öldürdüğü kişiler mantıkla bakıldığında gerçekten ölmeyi hak etmiştir. Kitabın ana teması tam olarak burada başlar ve suç ile ceza kavramları üzerinde odaklanır. İnsan olmak için kendi vicdanımızı mı yoksa aklımızı mı kullanmamız gerekir? Bu temel soru kendi yaşamınız için önemli kapıları size açacaktır.

2.Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Modern klasikler arasında yer alan Otomatik Portakal günümüzü daha iyi anlamak için iyi bir fırsat sunuyor. Şiddete eğilimli olan bir grup genci ve onların başı olan Alex’i anlatan kitap modern toplumdaki ilişkileri gözler önüne seriyor. Özellikle yarattığı evren ile distopya olarak adlandırılan kitap esasında toplumsal bağların ne kadar zayıf olduğunu okura sert bir şekilde gösteriyor.

3.Don Kişot – Cervantes

Okunması gereken kitaplar arasında Don Kişot yaklaşık 400 yıldır bulunuyor. Kitabın başarısı roman türünde yazılmış ilk kitap olmasıyla sadece ilgili değil. Aynı zamanda Cervantes’in yarattığı karakter Don Kişot’un zamanın ötesinde bir karakter olmasıyla ilgili. Don Kişot, kendisini şövalye sandığından ötürü adeta bir şövalye gibi yaşamaktadır. Ancak gözden kaçırdığı nokta şövalyeler yüzyıllar önce tarihe karışmıştır. Don Kişot’un kendi yarattığı dünya günümüz okuruna gerçek ve hayal arasındaki ince bağı göstermesi açısından önem taşıyor.

4.Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Türk edebiyatında mutlaka okunması gereken kitaplar arasında ilk sıralarda bulunan Tutunamayanlar hayatta istediklerini elde edemeyen bir grup insanı ele alıyor. Kitabın ana karakteri sayılacak Selim, yaşama oldukça karamsar bir şekilde bakmaktadır. Ancak onun karamsarlığı toplumsal normlardan kaynaklıdır. Selim’in yaşam alanı daraldıkça intihara olan meyli de artacaktır. Sonuçta ise modern yaşam hiçbir yere kendisine ait hissedemeyen insanlar yaratmıştır.

5.Yolda – Jack Kerouac

Beat kuşağı yazarları arasında en önemlilerinden sayılan Kerouac bu romanında nefesiz bir okuma deneyimi sunuyor. Tek cümleden oluşan kitap böylece uzun bir anlatıya dönüşüyor. Beat zihnini temsil eden ve başarılı karakter aktarımları ile öne çıkan kitap özellikle bir dönemin portresini sunmak açısından başarı sağlıyor.

6.Tarihte Neler Oldu? – Gordon Childe

Mutlaka okunması gereken tarih kitapları arasında başlangıç seviyesinde görülecek olan Tarihte Neler Oldu, insanlığın ilk dönemlerine ışık tutuyor. İlk insanların ortaya çıkışı, neler yaptıklarını ve nasıl kültürel evrimi başlattıklarını bilimsel verilere dayandıran kitap bu sayede insanın kökenine de başarılı bir ışık tutuyor.

7.Tanrı’nın Tarihi – Karen Armstrong

Dinler tarihi de entelektüel gelişiminiz açısından çok önemli olacağından dinleri bütünlüklü bir şekilde anlamak yararlı olacaktır. Yazar bu kitapta tarihte Tanrı fikrinin nasıl ortaya çıktığını Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam üzerinden anlatılıyor. Aynı zamanda İbrahimi dinlerin dışında kalan inanç sistemlerine de değiniyor. Böylece yaklaşık 4000 yıllık bir tarihi tek kitap üzerinde öğrenerek inancın kökenlerini ve tarihsel gelişimini çok daha net şekilde anlayabiliyorsunuz.

8.Sanatın Öyküsü – E.H. Gombrich

Adeta ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında yer alan Sanatın Öyküsü insanlığın ilk dönemlerinden günümüze kadar sanatın nasıl gelişim gösterdiğini örnekler ile aktarıyor. Alanında rakipsiz olan bu çalışma yoğun bir çalışmanın ürünü olduğu gibi aynı zamanda okurun da sanatın her detayını öğrenme fırsatı sunması açısından dikkat çekiyor. Resim, müzik, edebiyat, plastik sanatlar gibi sanata ait tüm önemli olguları başarıyla aktaran kitap yoğun ancak keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

9.Sevme Sanatı – Erich Fromm

Kişisel gelişim kitapları arasında her okurun mutlaka şans vermesi gereken Sevme Sanatı, Fromm’un başarılı anlatımı ile her okura hitap etmeyi başarıyor. Sevme yaşamın merkezinde yer almasına rağmen insanların ilişkilerinde neden başarısız olduklarını önemli tespitler ile açıklayan kitap sevmeyi nasıl daha iyi hale getireceğimizi değil, neden kötü yönettiğimiz üzerine fikir alışverişi sağlıyor.

Liste halinde sunduğumuz konumuzun sonuna geldiniz eğer sizde okunacak kitapları yazmak istiyorsanız aşağıdaki yorum alanını kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu