Siyaset Kitapları

Olaylı Yıllar ve Gençlik PDF indir

Olaylı Yıllar ve Gençlik PDF indir, e-kitap sitemizde Olaylı Yıllar ve Gençlik kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Harun Karadeniz tarafından kaleme alınan Olaylı Yıllar ve Gençlik kitabı 224 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Olaylı Yıllar ve Gençlik kitabını 9789750407086 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Olaylı Yıllar ve Gençlik kitap özeti, Olaylı Yıllar ve Gençlik pdf oku, Olaylı Yıllar ve Gençlik yandex, Harun Karadeniz e-kitap pdf, Olaylı Yıllar ve Gençlik PDF Drive, Olaylı Yıllar ve Gençlik Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Olaylı Yıllar ve Gençlik PDF Oku

Olaylı Yıllar ve Gençlik Kısa Özet

Türkiye`de toplumsal mücadele tarihinin ileri gelen isimlerinden birisi olan Harun Karadeniz`i kırk yıl önce kaybetmiştik. 12 Mart askeri darbesinin sistemli şiddetine maruz kalarak, tutuklanan ve tedavi imkânları bilinçli olarak ortadan kaldırıldığı için adeta ölüme terkedilen Karadeniz`in, yaşama veda etmeden önce kaleme aldığı Olaylı Yıllar ve Gençlik`te, 60`lı senelerın başından 70`lere uzanan gençlik hareketlerinin geniş bir panoramasını tüm ayrıntı kısmıyla birlikte bulacaksınız. Bir kuşağın, bir dönemin kısa bir gençlik tarihi olma özelliğini de taşıyan bu kitapta; Karadeniz`in öğrenci derneklerinde başlayan, üniversite işgalleri, Amerikan 6. Filo`suna karşı yapılan protesto gösterileri, üniversite reformu eylemleri, NATO`ya, Montaj Sanayii`ne karşı yürüyüşler, işçilerin, köylülerin, tarım emekçilerinin grevleri ve direnişleri içinde geçen eylem dolu senelerına, kısacık yaşamına sığdırdığı mücadelesine ve sosyalizme olan sarsılmaz inancına tanık olacaksınız.

Literatür Yayınları olarak Harun Karadeniz`in aramızdan ayrılışının kırkıncı senesinde, önceden defalarca basılan Olaylı Yıllar ve Gençlik`in bu yeni basımına, hadiselerin meydana geldiği tarihsel döneme ilişkin görsel malzeme ve belgeleri de ekleyerek zengin bir mücadele mirasını yeni kuşaklara yansıtmaya çalıştık.

“Harun Karadeniz, Amerikan emperyalizmine karşı direndiği için kafası ezilmek istenen devrimcilerden biriydi. Önce, sağ kolunu omuzundan keserek, yurtseverlik borcunun diyeti olarak fırlattı yöneticilerin suratına; sonra da devrimci namusunu bir mezar taşına kazıyarak, bu dünya çapından göçüp, gitti.”

– Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1975, Cumhuriyet-

  • Biz Rusya`yı Yeneriz
  • 1965 Gençlik Olaylarında Değişim
  • 1967`de Gençlik Eylemleri
  • 1968 Dönemi
  • Kanlı Pazar
  • Dev-Güç Olayı
  • 1960-1970 Arası Öğrenci Eylemleri
  • Harun Karadeniz İle Konuşma

Olaylı Yıllar ve Gençlik PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu