Hukuk Kitapları

Önleme Araması PDF indir

Önleme Araması PDF indir, e-kitap sitemizde Önleme Araması kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Zeliha Alpsoy tarafından kaleme alınan Önleme Araması kitabı 240 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Önleme Araması kitabını 9786053008958 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Önleme Araması kitap özeti, Önleme Araması pdf oku, Önleme Araması yandex, Zeliha Alpsoy e-kitap pdf, Önleme Araması PDF Drive, Önleme Araması Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Önleme Araması PDF Oku

Önleme Araması Kısa Özet

Arama işlemi bireylerin bazı temel hak ve özgürlüklerine müdahale edilmesi sonucunu doğuran bir işlem olup, kendi içinde adli arama ve önleme araması olarak ikiye ayrılmaktadır. Adli arama, suç şüphesi üzerine başvurulan arama türü olup; önleme araması, suç şüphesi öncesinde başvurulan arama türüdür. Çalışmamızın konusu olan önleme aramasının ne olduğunun veya ne olmadığının daha doğru anlaşılabilmesi için adli aramaya ilişkin açıklamalara da çalışmamızda yer verilmiştir.

Önleme aramasında, arama işlemi ile ilişkili olduğu düşünülen bir suç bulunmamaktadır. Önleme aramasına muhatap olabilecek bireyler çoğunlukla, yaşamın olağan akışında yaşamlarına devam eden insanlardır. Bu nedenle belki de yaşamları boyunca devletin soğuk yüzünü hiç görmemiş olan bu insanlarda, önleme aramasından sonra, devlete ilişkin olarak olumsuz izlenimlerin bırakılmaması gerekir.

Çalışma üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde, arama kavramı, aramanın hukuki niteliği, aramaya egemen olan ilkeler, aramanın tarihsel gelişimi, mukayeseli hukukta arama, arama çeşitleri incelenmiş; ikinci bölümde, çalışma konumuz olan önleme araması incelenmiş; üçüncü bölümde ise hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen arama başlığı altında, hukuka aykırı aramanın suç teşkil etmesi, hukuka aykırı arama ile elde edilen delillerin durumu, hukuka aykırı arama sebebiyle uğranılan zararının tazmini ve hukuka aykırı aramaya karşı başvurulabilecek kanun yolları incelenmiştir.

Önleme Araması PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu