PDF

Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı PDF Oku indir

Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı kitabını araştırdık. Ayrıca Orixane Celil tarafından kaleme alınan Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı kitap özetinin yanı sıra, Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı pdf oku, Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı yandex, Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı e-kitap pdf, Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı PDF Drive, Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı PDF indir Oku

Cegennvîn, modern Kürt şiirinin öncülerindendir. Kürt halkının ezilmişliği, Kürt toplumunun ilerleyişini engelleyen geri yapı ve bu yapı, aşk, doğa ve vatan toprağı, özgürlük ve sosyalizm şiirlerinin başlıca temalarını oluşturur. Yayınevimiz 100. doğum senesinde şairin anılarım içeren Hayat Hikâyem/Jinenigariya Min kitabım yayınlamıştı. Şimdi ise şairin yaşamı ve eserleri ile ilgili temel bilgi ve değerlendirmeleri içeren bir kitap yayınlıyoruz: Cegencuıin ‘in Yaşamı ve Şiir Anlayışı. Ünlü Kürt araştırmacı ve halkbilimci Ordîxane Celîl’in Cegerxwîn üzerine incelemesi 1966 senesinde Erivan’da kiril alfabesiyle ve Kürtçe olarak yayınlanmıştır. Celîl, kitabında, şairin yaşamını ve savaşını özetlemekte, şiirlerinden örnekler vererek şiir anlayışım incelemektedir. Cegenrvvîn ve şiiri ile ilgili yeterince bilginin bulunmadığı, kitaplannı elde etmenin güç olduğu bir zamanda yayına giren bu çalışma büyük bir boşluğu doldurmuştur. Yazılışının üzerinden 40 yıl geçmiş olsa da, eser bugün için de mühim bir ihtiyaca karşılık gelmektedir. EserTürkçeye çevrilirken, isimlerin Kürtçe yazılışına büyük ölçüde sadık kalınmıştır. Şiirlerin Türkçeleri ise orijinalleriyle birlikte verilmiştir. Eserin Türkiye’de yayına girmesina ön ayak olan, üretken dört Celîl kardeşten İkincisi olan tarihçi Prof. Dr. Celîle Celîl’e teşekkürü borç bilinmekte. Ordîxane Celîl, kitabında sonsöz yerine Cegerxwîn’in kırk bir şiirinden seçilmiş dizelere yer vermiştir.

Cegencvvîn’in bütün şiirlerinin Kürtçe basımı yapıldığı ve Türkçe seçme şiirleri de yaymevimizce basılacağı için, tamamı yahut bir bölümü kitaba alınan şiirlerin adım vermekle yetiniyoruz. Ezilen halkların mücadelesi, emperyalist egemenliğin zincirlerini kırıyor. Sömürge halklar, art arda gerçek bağımsızlıklarını ve özgürlüklerini elde ediyorlar. Kürt halkı da bu karşılaşmada layık olduğu yeri alıyor ve Yakın ve Ortadoğu’da kendi haklı isteklerinin karşılanmasını bekliyor. İran, Irak ve Suriye Kürtlerinin edebiyatı, Kürtleri bilinçlendirerek çok mühim bir işlev görüyor. Denebilir ki bu edebiyat, mücadelenin aynası durumundadır. Kürt edebiyatı, okuyucuların dikkatini daima bu mücadelenin ileri götürülmesi poblemlerina çekmektedir. Bu edebiyat, komşu halkların Kürtlerle ilişkilerini, kardeşliklerini ve ortak mücadelenin gereğini de sağlam bir biçimde ortaya koymuştur bunun yanı sıra. Kürdistan’da Piremerd, Goran, Eli Kemal Bapir, Bekes, Dildar, Nûrî Şeyx Salih, Abdûl Wahab Nûrî gibi yazarların ürünleri iyi bilinmektedir. Kürt okuyucular Îbrahîm Ahmed, Osman Sebrî, Qadrî Can, Dilzar, Hejar, Kamûran, Mele Kerîm Rabatî gibi yeni şair ve yazarların eserlerini de beğenerek okumaktadır. Bu şair ve yazarların yazım metotlarınin farklı olduğu bir gerçektir; fakat amaçları, temaları ortaktır: Halkın uyanışı, bağımsızlık, özgürlük. Kürt edebiyatı içinde Cegerxwîn’in yurtseverlik şiirleri mühim bir yer tutar. Cegerxwîn, bi hayli beğeni alan bir Kürt şairidir. Adı yalnızca Suriye ve Irak’ta değil, bunun yanı sıra Yakın ve Ortadoğu’da da bilinir.* Cegerxwîn’in adı bizde de (Ermenistan’da), Sovyet halkı tarafın­ dan da bilinir.

O, devrimci şiirleri ve bu şiirlerde dile gelen duygu ve düşünceleri ile tanınır. Bu duygu ve düşünceler, ilerici her Kürdün kuvvetli hümanist duygular ve yurt sevgisi edinmesini sağlar. Bu şiirler, emperyalizme, sömürgeciliğe, ezilmişliğe ve sömürüye karşı eşitliği öne çıkarır.* Cegennvîn, sürekli olarak halkın içinde olan, halkıyla gülüp halkıyla ağlayan, halkının acılannı dert edinen bir şairdir. O, eserlerinde yalnızca sömürüye ve emperyalizme karşı mücadele çağrısı yapmakla yetinmemiş-, köy köy dolaşıp halkın bilinçlenmesi için büyük bir çaba sarf etmiştir. Şair, çoğu zaman köylüler içinde etkileyici konuşmalar yapmış ve onlara Kürt halkının mücadele yollarını anlatmıştır. 1954 senesinde Suriye’de Şişeklira Hükümeti’nin devrilmesinden sonra Kamışlı** halkı, Cegencvvın’i milletvekilliğine aday göstermiştir. Suriye ve Lübnan demokratlarının yayını As Sarha gazetesi, 1954 senesinde yayına giren bir yazısında Cegerxwîn’in yaptıklarının ne kadar kıymetli olduğunu belirtmekteydi. Gazete, Cegerxwîn’in gençlik senelerında feodalizme karşı mücadele ettiği için toprak ağaları ve devlet yetkililerince düşman olarak görüldüğünü; fakat devrimci yurtsever Kürt gençlerinin, onun etrafında kenetlenerek ona destek olduklarını ve onu koruduklarını yazmıştı. As Sarha gazetesi bunun yanı sıra, Cegerxwîn’in dürüst bir yurtsever ve demokrasi savunucusu olduğunu; savaş çığırtkanlığına karşı çıktığını; halkı sömürge egemenliğinden kurtarmak için mücadele ettiğini yazmıştır.

Orixane Celil – Cegerxwin’in Yasamı ve Şiir Anlayışı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu