PDF

Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu PDF Oku indir

Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu kitap özetinin yanı sıra, Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu pdf oku, Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu yandex, Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu e-kitap pdf, Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu PDF Drive, Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu PDF indir Oku

Eğer cesur değilsen içten olamazsın. Eğer cesur değilsen sevemezsin. Eğer cesur değilsen güvenemezsin. Eğer cesur değilsen, gerçeğin peşine düşemezsin. O yüzden önce cesaret gelir. Ve diğer her şey onu izler. Belirsizlik deme; merak de. Güvencesizlik deme; özgürlük de. Ben sana bir dogma sunmak için burada de güvencesizlik deme. Zihnin neden özgürlüğe “güvencesizlik” dediğini anlayabilirim: Birkaç ay veya birkaç yıl boyunca hapiste yaşadın mı? Eğer birkaç yıl hapiste yaşasaydın, tahliye olduğu gün mahkumun gelecek ile ilgili belirsizlik hissetmeye başladığını bilirdin. Cezaevinde her şey belirliydi. Her şeyin katı bir rutini vardı. Yemeği geliyordu, güvenliği sağlanmıştı. Ertesi gün aç kalacağı korkusu yaşamıyordu. Her şey belirlendiğu için, hiçbir endişe taşımıyordu.

Şimdi, senelerca hapiste kaldıktan sonra, gardiyan gelip ona “seni serbest bırakacağız” diyor. Titremeye başlar. Cezaevi duvarlarının dışında yine belirsizlikler olacak. Sürekli arayış içinde olması gerekecek. Bir kere daha özgür yaşamak zorunda kalacak. Özgürlük korku yaratır. İnsanlar özgürlükten söz eder; ama korkarlar. Ve insan eğer özgürlükten korkuyorsa, daha insan olmamış demektir. Ben sana özgürlük veriyorum; güvence değil. Ben sana kavrayış veriyorum; bilgi değil. Bilgi seni emin yapacaktır. Eğer sana bir formül verebilirsem, belirli bir formül verip; “Tanrı var, bir kutsal ruh var ve onun oğlu olan İsa var. Cennet ve cehennem var. Bunlar iyi eylemler, bunlar kötü eylemler. Günah işlersen cehenneme gidersin, erdemli yaşarsan cennete gidersin” dersem, her şey biter.

O zaman emin olursun. O yüzden bir çok insan Hıristiyan, Hindu, Müslüman veya Jaina olmayı seçti. Onlar özgürlük değil, sabit formüller istiyor. Bir adam ölüyormuş. Yolda bir trafik kazası yaşanmış ve kimse adamın Yahudi olduğunu bilmediği için bir rahip çağırmışlar. Katolik bir rahip. Rahip adama eğilmiş. Adam ölmek üzereymiş, son anlarını yaşıyormuş. Ve rahip: “Baba Tanrı, Kutsal Ruh ve Oğul İsa üçlemesine inanıyor musun?” diye sormuş. Adam gözlerini açmış. “Ben burada ölüyorum ve o saçma sapan sorular soruyor!” demiş. Ölüm kapını çaldığı zaman bütün emin olduğun şeyler saçma ve aptalca gelecektir. Hiçbir kesinliğe yapışma. Hayat belirsizdir, yaşamın doğası belirsizliktir. Zeki bir insan her zaman emin olmadan kalır.

Bu belirsizlik halinde kalmaya hazır olmanın ta kendisi cesarettir. Belirsizlik içinde kalmaya hazır olmak güvenmektir. Zeki bir insan, durum ne olursa olsun, tetikte olan ve tüm kalbiyle karşılık veren insandır. Ne bulunacağını bildiğinden değil, “Bunu yaparsan şu olur” tavrında değil. Hayat bir bilim değil. O bir neden-sonuç zinciri değil. Suyu yüz dereceye kadar ısıt buharlaşsın; bu kesindir. Ama gerçek hayatta hiçbir şey böyle kesin değildir. Her birey bir özgürlüktür, bilinmeyen bir özgürlük. Tahmin etmek veya bir şey beklemek imkansızdır. İnsanın farkındalıkla ve anlayışla yaşaması gerekir. Sen bana bilgi aramak için geldin. Tutunacağın belirli formüller istiyorsun. Ben sana öyle bir şey vermem. Aslını söylemek gerekirse, eğer sende biraz varsa onları da alıp senden uzaklaştırırım.

Zamanla emin olduğun şeyleri yok ederim. Zamanla seni daha da güvencesiz bırakırım. Yavaş yavaş seni daha da çok şüpheci hale getiririm. Yapılması gereken tek şey bu. Bir ustanın yapması gereken tek şey budur. Seni tam bir özgürlükte bırakmak. Bütün olasılıkların açık olduğu, hiçbir şeyin belli olmadığı tam bir bağımsızlık. O zaman her şeyin farkında olmak zorunda kalacaksın; başka türlüsü olabilecek olmaz. Kavrayış dediğim şey budur. Eğer güvencesizliğin, yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu kavrarsan ve bunu olumlu görürsen, yaşamı özgür kıldığını, sürekli olarak bir sürprize dönüştüğünü kavramış olursun. Kimse ne bulunacağını bilemez. Bu seni sürekli olarak merak içinde bırakır. Buna belirsizlik deme, merak de. Buna güvencesizlik deme, özgürlük de. Eğer cesur değilsen içten olamazsın.

Eğer cesur değilsen sevemezsin. Eğer cesur değilsen güvenemezsin. Eğer cesur değilsen, gerçeğin peşine düşemezsin. O yüzden önce cesaret gelir. Ve diğer her şey onu izler.

Osho – Cesaret – Tehlikeli Yaşamanın Coşkusu PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu