PDF

Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü PDF Oku indir

Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü kitap özetinin yanı sıra, Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü pdf oku, Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü yandex, Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü e-kitap pdf, Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü PDF Drive, Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü PDF indir Oku

Çocuğun Nitelikleri Zeki bireylerin tüm hayatları boyunca aklından çıkaramadığı şey, çocuğun tecrübeleridir. Onu yeniden isterler; aynı masumiyet, aynı güzellik, aynı merak. O şimdi çok uzaktaki bir yankıdır; onu adeta rüyanda görmüşsün gibi gelir. Lakin dinin tümü, çocuklukta yaşanan hayretin, hakikatin, yaşamın içindeki güzel dans deneyiminin akıldan çıkmamasından doğmuştur. Kuşların şarkılarında, gökkuşağının renklerinde, çiçeklerin taze kokularında çocuk, varlığının derinliklerinde kaybetmiş olduğu bir cenneti hatırlamaya devam eder. Dünyadaki tüm dinlerin bir zamanlar bireylerin cennette yaşadığı, bir biçimde, bir nedenle cennetten kovulmuş olduğu hikâyesindeki bu fikre sahip olması rastlantı değildir. Onlar farklı öyküler, farklı mesellerdir ama tek bir basit gerçeği vurgular: Bu öyküler insanın cennette dünyaya geldiğu ve bunu yitirdiğini şairane bir biçimde anlatır. Zeki olmayanlar, geri zekâlılar onu tamamen unutur. Lakin zeki, hassas, yaratıcı olanlar bir zamanlar bildikleri ve artık silik bir anı olan, kendileriyle birlikte kalmış, muazzam cennet tarafından hiç rahat bırakılmazlar. Onlar yeniden onu aramaya başlar. Cennet arayışı senin çocukluğunu yeniden aramandır. Elbette bedenin artık bir çocuğun bedeni olmayacaktır ama bilincin bir çocuğunki kadar saf bir bilinç olabilir. Tüm mistik yolun sırrı budur: Seni yeniden bir çocuk yapmaktır; masum, hiçbir bilgi tarafından kirletilmemiş yapmak; seni hiçbir şey bilmeyen, hâlâ sırrı yok edilemez hale getirmek; derin bir hayret ve gizem duygusu içinde çevrendeki her şeyin farkında yapmak. Neşeli Olmak Kimse çocuklarının dans etmesine, şarkı söylemesine, bağırmasına ve zıplamasına izin vermez. Önemsiz nedenler yüzünden —belki bir şey kırılabilir, eğer yağmurda dışarı fırlarlarsa elbiseleri ıslanabilir— bu ufak şeyler için muhteşem bir manevi nitelik, neşe tamamıyla yok edilir.

Boyun eğen çocuk, anne babası tarafından, öğretmenleri tarafından, herkes tarafından övülür ve eğlenen çocuk eleştirilir. Onun muzipliği belki tamamen zararsız olabilir ama o eleştirilir çünkü potansiyel olarak bir başkaldırı tehlikesi mevcuttur. Şayet çocuk muzip olma özgürlüğüne tamamıyla elde ederek büyümeye devam ederse, o bir asiye dönüşecektir. O rahatlıkla köleleştirilemez; insanları yok etmek için veya kendisini yok etmek için rahatlıkla orduya alınamayacaktır. Asi çocuk asi bir gence dönüşecektir. O zaman ona evliliği dayatamazsın; o zaman ona belirli bir işi dayatamazsın; o zaman çocuğa anne babasının yerine getirilmemiş arzularını ve özlemlerini yerine getirmesi için dayatma yapamazsın. Asi genç kendi yolundan gidecektir. O yaşamını en derindeki kendi arzularına göre yaşayacaktır; başka birisinin ideallerine göre değil. Tüm bundan dolayır için muziplik bastırılır, en başından ezilir. Senin doğana asla söz hakkı verilmez. Yavaş, yavaş kendi içinde ölü bir çocuk taşımaya başlarsın, içindeki bu ölü çocuk senin şaka anlayışını yok eder: Tüm kalbinle gülemezsin, oynayamazsın, yaşamın ufak şeylerinden keyif alamazsın. O kadar ciddileşirsin ki yaşamın genişlemektense büzüşmeye başlar. Hayat her an kıymetli bir yaratıcılık olmalı. Ne yarattığın mühim değildir —deniz kıyısında kumdan bir kale olabilir— ama yaptığın şey ne olursa olsun senin neşenden ve coşkundan çıkmalıdır.

Osho – Çocuk – Kendin Olma Özgürlüğü PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu