PDF

Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak PDF Oku indir

Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak kitap özetinin yanı sıra, Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak pdf oku, Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak yandex, Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak e-kitap pdf, Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak PDF Drive, Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak PDF indir Oku

EGO Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel. İnsanın egosu için, basit olan bir meydan okuma değildir. Zor olandır meydan okuma. İmkânsız olan gerçekten büyük bir meydan okumadır. Ne kadar büyük bir ego istediğin kabul ettiğin meydan okuma ve hırsın aracılığıyla bilinebilir; o ölçülemez. Lakin basit olan ego için cazip değildir, basit olan egonun ölümü demektir. Ve insan hiç karmaşıklığa ihtiyaç dahi olmayan yerlerde, onun aracılığıyla egosunu büyütmeye ve güçlendirmeye devam edebileceği gibi basit bir neden yüzünden karmaşıklığı seçmiştir. O politikada, dinde, toplumda —her yerde— giderek daha çok ve daha çok mühim hale gelmeye devam eder. Psikolojinin tümü egonun nasıl daha güçlendirileceği üzerine kurulmuştur. Şu aptallar, psikologlar bile insanın kuvvetli bir egoya sahip olması gerektiğini vurgularlar. Bundan dolayı eğitim sana ceza ve ödül aracılığıyla hırs vermek, seni belli bir doğrultuya sürüklemek için bir programdır. Ebeveynlerin en başından bu yana senin için çok fazla şey umut ediyor. Belki de onlar kendilerine Büyük İskender’in geldiğini veya kızlarının Kleopatra’nın reenkarnasyonu olduğunu düşünüyorlar.

Anne babalar en başından bu yana kendini ispatlamadığın sürece hiçbir işe yaramayacağın hususunda seni şartlandırır. Basit bir insanın ahmak olduğu düşünülür. Basit insan şu ana kadar insan toplumunun hedefi olmamıştır. Ve basit insan hedef olamaz çünkü sen basit dünyaya geldin! Her çocuk basittir, yalnızca temiz beyaz bir sayfadır. Sonradan anne babalar onun üzerine — onun ne olması gerektiğini— yazmaya başlarlar. Ondan sonra öğretmenler, din adamları, önderler; onların tümü senin bir şey olman gerektiğini sürekli olarak hatırlatırlar. Aksi taktirde yaşamını boşa harcamışsındır. Gerçek olan bunun tam tersidir. Sen bir varlıksın. Senin başka bir kimse olmana ihtiyaç yoktur. Basitlikten kastedilen şey budur: Kişinin varlığı ile huzur içinde kalması ve hiç bitmeyen bir şey olma yoluna girmemesi. “Artık yolculuğum tamamlandı. Arzu ettiğim en yüksek noktaya ulaştım” diye hissedeceğin bir yer yoktur. Tüm insanlık tarihinde hiç kimse bunu yapamamıştır. Bunun basit nedeni insanın bir çember içinde hareket etmesidir.

Bundan dolayı birisi her zaman için şu veya bu şeyde senin önünden gider. Sen Amerikan Başkanı olabilirsin fakat Muhammed Ali’nin önünde aşağılık kompleksine kapılacaksın. Sende bu hayvansı kuvvet yoktur. Muhammed Ali Ronald Reagan’ın burnuna okkalı bir yumruk atabilir ve Ronald Reagan yere sırt üstü yapışır. Sen bir ülkenin başbakanı olabilirsin ama Albert Einstein ile karşı karşıya geldiğında sen bir pigme gibi görüneceksin; bir başbakan değil bir pigme. Hayat çok boyutludur. Tüm yönlere ulaşmak ve tüm yönlerde en önde olmak imkânsızdır. Bu yalnızca imkânsızdır; varoluş bu biçimde işlemez. Ego insanın hastalığıdır. Menfaat grupları senin hasta olarak kalmanı ister. Onlar senin sağlıklı ve sağlam olmanı istemez. Çünkü senin sağlıklı ve sağlam olman menfaat grupları için bir tehlikedir. Bundan dolayı hiç kimse basit olmak istemez, hiç kimse bir şey olmamak istemez. Ve benim tüm yaklaşımım senin kendinle barışık olman, varlığını kabul etmendir. Bir şey haline gelmek hastalıktır, olmak sağlıktır.

Lakin sen basitliği, bütünlüğü, sağlıklı olmayı, mutluluğu tatmadın. Senin toplumun sana tek bir an dahi izin vermedi. Bundan dolayı sen yalnızca tek bir yol biliyorsun: Egonun yolu. Sana İsa Mesih olman söylendi. Herkesin bir Tanrı olmasını amacında olan toplumlar mevcuttur. Şu çılgın dünya! Tüm bu programlamaların dışına çıkmalısın. Şayet varoluşun güzelliğini ve huzuru hissetmek, rahatlamak, keyif almak istiyorsan bu sahte egodan vazgeçmek gerekiyor. Senden, başka hiçbir şey almak istemiyorum. Senden yalnızca zaten bir hayal ürünü olan egoyu almak istiyorum. O bir gerçeklik değil bu yüzden senden gerçekte hiçbir şey almıyorum. Ve sana kendi varlığını vermek istiyorum. Elbette onu sana vermeme gerek yok: Ona zaten sahipsin! Senin yalnızca masumiyetin muazzam güzelliği için sarsılman ve uyandırılman gerekiyor. Riske edilen hiçbir şey yok. Ve sen dünyaya bununla birlikte getirmiş olduğun tüm hazineleri unutarak asla yakalayamayacağın gölgelerin peşinden koşup duruyorsun. Egon tatmin edilmeden önce ölüm seni yok edecek.

Hayat çok kısa, o ego gibi aptalca oyunlarla mahvedilmemelidir. Ve bu yalnızca bir anlayış meselesidir.

Osho – Ego – Yanılsamadan Kurtulmak PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu