PDF

Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi PDF Oku indir

Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi kitap özetinin yanı sıra, Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi pdf oku, Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi yandex, Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi e-kitap pdf, Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi PDF Drive, Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi PDF indir Oku

Kadın ve Erkek Arasındaki Farklılıklar Kadınların erkeklerden farkl Sormuş olduğu ilk soruyu cevaplamak olduğunu görecektir çünkü onun tüm yetiştirilme tarzı ve eğitimi zihne dayalıdır, entelekttedir. Ve bir meditasyoncu olmak için bildiği her şeyi bırakmak zorundadır. Kadın daha kolay bir meditasyoncu haline dönüşebilir çünkü içgüdüden sezgiselliğe sıçramak kolay bir şekildetir. Entelektten sezgiselliğe sıçramak son derece zordur. Lakin, ne yazık ki asırlar boyunca kadının meditasyon dünyasına katılmasına izin verilmemiştir. Esasında kadın hemen hemen tüm dinler tarafından dışlanmıştır. Bunun medeni çok açıktır: Çünkü tüm dinler bedene karşıdır ve kadınsa beden merkezlidir. Kadını dışlayarak onlar aslında beden odaklı olmayı reddediyorlardı. Onların hepsi bedene karşıdır. Onların tüm dini ideolojileri entelektüeldir. Ve kadın kesinlikle entelektüel etkinliklere basit bir şekilde katılamaz. Onun canı sıkılır, “Bu kadar hoş şeyler olurken bu adam neler saçmalıyor” diye düşünür. Erkek kadının yalnızca cinsel bedenini kullanmak için iyi olduğunu ama entelektüel konuşmalar yahut felsefi tartışmalar için iyi olmadığını düşünür. Erkekler de kadınlar da diğerinin birazcık ayrı dünyalarda olduğunu bilir. Ve her ikisi de bunda hemfikirdir.

Sormuş olduğu ilk soruyu cevaplamak üzere Kadın erkeğe düşünmesi İçin zaman vermeden önce erkeğin yaratıldığının söylendiğini duymuştum. Mendel Kravits sabah egzersizini açık pencerenin önünde yaparken çırılçıplaktı. Karısı İçeri girdi ve bağırdı, “Mendel, seni ahmak! Kapat şu perdeleri. Komşuların seninle paran için evlendiğimi düşünmesini istemiyorum.” Kesinlikle değişik bir mantık; erkeğin hiç aklına gelmeyecek bir şey. Cehennem ateşi üzerine verdiği vaazlarla ünlü bir rahip mahalleden ayrılıyordu. Yaşlı bir bayan yanına geldi ve “Peder, ayrıldığınız için üzgünüm. Siz gelene Kadar günahın ne olduğunu bilmiyorduk” dedi. Yakışıklı bir erkek kedi mahalleye yeni gelmişti ve tüm diğer kediler bununla son derece alakalıydi. Onlardan birisi ilk randevuya gitmişti. Ertesi gün hepsi çığlık çığlığa, “Nasıl geçti?” diye bağırdı. Tatlı kedi “Tamamıyla boşa geçmiş bir gece” dedi. “Konuştuğu tek şey kendi operasyonuydu.” Erkeğin ve kadının düşünce tarzları, ha yata bakışı içinde kesinlikle büyük bir fark mevcuttur. Lakin bu, yaşamı daha tatlı, da ha baharatlı yapar.

Bir orkestra oluşturmak için dünyanın her türden müzikal alete ihtiyacı mevcuttur. Sadece tek türden müzik aleti gerçekten sıkıcı olacaktır. Kadına geçmiş tarafından saygı duyulmadı. Bu. dünyayı birden fazla yönden yoksul kıldı çünkü kadının dünyaya kendi yönünden bakışını ifade et meşine izin verilmedi. Kadın, erkek gibi düşünmeye, erkek gibi davranmaya, erkeğin yalnızca bir gölgesi ol-maya; ama asla kendisi olmamaya zorlandı. Bu kesinlikle çirkin bir şeydir ve kabul edilemez bir şeydir. Ben bunu koşulsuzca reddediyorum. Kadının kendi tarzına izin verilmelidir. Onun erkeğin bir karbon kopyası olmaması gerekir, onun erkek gibi düşün-memesi gerekir. O, kendisi gibi düşünmelidir, o kendisi olmalıdır ve bu, dünyaya muazzam bir kutupsallık verecektir. Ve erkekle kadının bireysellikleri ne kadar birbirlerinden uzaklaşırsa, onlar içindeki çekim de o kadar derinleşir. Onlar birbirlerine yabancılaşmalıdır; fakat o zaman birbirlerine âşık olacaklardır. Onlar birbirleri için sonsuza dek gizemli kalmalıdırlar. Lakin o zaman onların aşkı bir keyif, sürekli olarak bir keşif olabilir Lakin Kadın ezilmiştir.

Onun gizemleri ezilmiştir. O yalnızca temeldeki insani hakları verilmeden, üretim İçin bir fabrika olarak kullanılmıştır. Ve bu da dünyayı sıkıcı, çirkin hale sokmuştur. Erkek hükmetmede o kadar İleri gitmiştir ki tüm tarih savaşlarla doludur. Gelişmek için kadına eşit miktara fırsat tanınmış olsaydı dünya bu kadar çok savaş görmemiş oturdu. Çünkü her savaşta ölen erkektir ama acıyı çeken kadındır Öldürülmek basittir, acı çekmek zordur. Anne katledilen oğulları için acı çeker. Kadın ölen sevdikleri için acı çeker. Kız kardeşler, erkek kardeşleri öldüğünde acı çeker. Ve onların kederleri tüm hayatları boyunca kalacaktır. Öldürülenler için bu çok ufak bir şeydir. O birkaç saniyede gerçekleşir ve sen ölmüşsündür. Lakin kadınlar asırlardır yalnızca acı çekmektedir. Hiçbir kadın savaş istemez çünkü nihayetinde kurban olan erkek değil, kadındır. Savaşı yaratan erkektir, savaşta dövüşen erkektir ama acı çeken kadındır.

Kadın dünyanın yarısıdır: Şayet dünyanın bu yarısına da söz hakkı tanınsaydı tarih başka olurdu. O daha barışçıl, daha sevecen, daha hassas, daha estetik olurdu. Hâlâ kadının saf bir biçimde, bozulmadan, etki altında bırakılmadan kendisi olmasına izin vermek için zaman mevcuttur. Ve daha iyi bir dünyamız ve daha iyi bir insanlığımız olacak tır. Kadınların farklı düşünmesi talihsizlik değildir. Bu son derece mühim ve sevinilmesi gereken bir şeydir. Lakin kadının bütünüyle özgür olmaya ihtiyacı mevcuttur. Dünya erkeğin hükümdarlığında gereğinden uzun süre kalmıştır. Dünyada olan bilen şeyler içinde kadının payına düşen kısmına onların da katılma vakti gelmiştir. Erkeğin bölümünden farklı olacak olan kendi katkısını yapması gerekmektedir. Ve bu, şimdiye kadar yaratabildiğimiz- den daha uyumlu bir bütünlük olacaktır. O, yarım bir çember olmuştur. O tam bir çember yapılmalıdır. Hayat bütün hale gelmelidir: Erkek ve kadın birlikte, doğuştan getirdikleriyle —farklı potansiyelleri, farklı lisanları, farklı düşünce, görme, var olma tarzları ile— dünyaya katkıda yer alıyor… Araştırmalara göre evli erkekler, evli olmayanlara göre daha mutlu ve intihar oranı evli erkeklerde evli olmayanlara göre daha az ve kadınlar içinse bunun tam tersi geçerli. Lütfen yorumlayın.

Erkek zihniyle kadın zihni içinde bir fark mevcuttur; onların işleyişleri farklıdır. Onlar taban tabana zıttır; asla bunu aklından çıkartma. Manevi olarak onlar tamamen aynıdır ama psikolojik olarak kutuplar kadar birbirlerinden ayrıdır; farklı şekillerde işlerler.

Osho – Erkek ve Kadın Olmanın Ötesi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu