PDF

Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı PDF Oku indir

Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı kitap özetinin yanı sıra, Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı pdf oku, Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı yandex, Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı e-kitap pdf, Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı PDF Drive, Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı PDF indir Oku

FARKINDALIK İnsan ile ilgili bilinmesi gereken en mühim şeylerden birisi onun uykuda olduğudur. O kendisinin uyanık olduğunu düşünse bile öyle değildir. Onun uyanıklığı çok kırılgandır; onun uyanıklığı o kadar zayıftır ki, önemsenmeye bile değmez. Onun uyanıklığı yalnızca güzel bir isimdir ama tamamen bomboştur. İnsan ile ilgili bilinmesi gereken en mühim şeylerden birisi onun uykuda olduğudur. O kendisinin uyanık olduğunu düşünse bile öyle değildir. Onun uyanıklığı çok kırılgandır; onun uyanıklığı o kadar zayıftır ki, önemsenmeye bile değmez. Onun uyanıklığı yalnızca güzel bir isimdir ama tamamen bomboştur. Doğumdan ölüme dek uyku alışkanlığını değiştirir durursun; geceleyin uyursun, gündüzleri uyursun am şiirlerin, fotoğrafların, sanatın; her ne yapıyorsan. Çünkü sen uykudasın. Yaptıklarını kendi zihinsel durumuna uygun olarak yapıyorsun. Tanrıların senden farklı olamaz. Onları kim yaratacak? Onlara kim şekil, şekil ve renk verecek? Onları sen yaratıyorsun, onlara sen şekil veriyorsun; seninki gibi gözleri var, seninki gibi burunları var ve seninki gibi zihinleri var! Eski Ahit’te Tanrı der ki, “Ben fazla kıskanç bir Tanrıyım!” Şimdi bu kıskanç Tanrıyı kim yarattı? Tanrı kıskanç olamaz ve eğer Tanrı kıskançsa o halde kıskanç olmanın neresi yanlış olabilir? Tanrı bile kıskançsa neden kıskanç olduğunda yanlış bir şey yaptığın sana öğretilsin ki? Kıskançlık ilahi bir şey! Eski Ahit’te Tanrı diyor ki, “Ben fazla kızgın bir Tanrıyım! Benim emirlerime itaat etmezsen seni yok edeceğim. Sonsuza kadar cehennem ateşinde yanacaksın. Ve çok kıskanç olduğum için başka kimseye ibadet etme.

Buna katlanamam” Kim böyle bir Tanrıyı yarattı? Bunu sen kendi kıskançlığından, kendi kızgınlığından yaratmış olmalısın. Bu senin tasarımın, senin gölgen. Bu seni yankılandırıyor başka kimseyi değil. Ve bu tüm dinlerin tüm tanrıları için geçerli. Bu nedenledir ki Buda hiçbir zaman Tanrı ile ilgili konuşmamıştır. “Tanrı ile ilgili uykudaki insanlara konuşmanın ne anlamı var? Uykularında dinleyecekler. Onlara ne söylesem rüyasını görecekler ve kendi tanrılarını yaratacaklar; bu da kesinkes sahte olacak, tamamen yetersiz, tamamıyla anlamsız. Böyle tanrılara sahip olmamak en iyisi” demiştir. Bundan dolayı Buda tanrılar ile ilgili konuşmakla ilgilenmemiştir. Onun tek ilgilendiği seni uyandırmaktır. Nehrin kenarında oturup suyun sesinin ve ağaçlar içinden geçmekte olan rüzgârın fısıltılarının tadını çıkarmakta olan bir Budist ermişi ustaya… bir adamın gelip “Dininizin özünü bana tek bir sözcükle ifade edebilir misiniz?” diye sorduğu anlatılır. Usta adeta soruyu hiç duymamışçasına sessiz kalmış, tamamen sessiz. Soruyu soran, “Sağır falan mısınız?” demiş. Usta da, “Sorunu duydum ve cevabını da verdim! Cevap sessizliktir. Sessiz kaldım; bu boşluk, bu ara benim cevabımdı” demiş.

Adam, “Ben bu kadar gizemli bir cevabı anlayamıyorum. Biraz daha açık olamaz mısınız?” diye sormuş. Bunun üzerine usta kumların üzerine parmaklarıyla ufak harflerle “meditasyon” yazmış. Adam, “Şimdi okuyabiliyorum. Başlangıçtan birazcık daha iyi. En azından üzerinde düşünüp taşınacağım bir sözcüğe sahibim. Ama biraz daha netleştiremez misiniz?” diye sormuş. Usta tekrar “MEDİTASYON” yazmış. Elbette bu sefer daha büyük harflerle yazmış. Adam biraz utanç, şaşkınlık, hakarete uğramışlık, kızgınlık hissetmiş. “Yeniden meditasyon yazdınız. Benim için biraz daha açık olamaz mısınız?” Ve usta büyük harflerle, kocaman harflerle “M E D i T A S Y O N” yazmış Adam, “Siz çıldırmış olmalısınız” demiş. Usta, “Şu halde bile bi hayli fazla aşağı inmiş durumdayım. İlk yanıt doğru yanıttı, ikincisi pek değildi, üçüncüsü daha da yanlıştı, dördüncüyse çok yanlıştı” demiş. Çünkü büyük harflerle MEDİTASYON yazdığında ondan bir tanrı yaratmış olursun.

Bundan dolayıdir ki Tanrı sözcüğü büyük “T” ile yazılır. Ne zaman bir şeyi üstün, nihai yapmak istersen büyük harfle yazarsın. Usta, “Şimdiden günah işlemiş durumdayım” demiş. Yazmış olduğu her şeyi silmiş ve “Lütfen ilk yanıtıma kulak ver; yalnızca o zaman doğruyu söylemiş olurum” demiş. Sessizlik birinin uyandığı yerdir ve gürültülü zihin ise birinin uyuya kaldığı yerdir. Eğer zihnin gevezelik etmeye devam ederse uyuyorsun. Sessizce otururken zihin kaybolursa ve sen kuşların gevezeliklerini duyabilirsen ve içerde zihinsizsen; bir sessizlik… kuşun bu ıslığı, ötüşü ve zihinsizlik kafanda işliyor, tam sessizlik… o zaman farkındalık içinde yükselir. O dışardan gelmez, içinden yükselir, içinde gelişir. Aksi halde unutma: Uyuyorsun.

Osho – Farkındalık – Dengeli Yaşamanın Anahtarı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu