PDF

Osho – Ölmeden Önce Ölünüz PDF Oku indir

Osho – Ölmeden Önce Ölünüz PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Ölmeden Önce Ölünüz kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Ölmeden Önce Ölünüz kitap özetinin yanı sıra, Osho – Ölmeden Önce Ölünüz pdf oku, Osho – Ölmeden Önce Ölünüz yandex, Osho – Ölmeden Önce Ölünüz e-kitap pdf, Osho – Ölmeden Önce Ölünüz PDF Drive, Osho – Ölmeden Önce Ölünüz Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Ölmeden Önce Ölünüz PDF indir Oku

OSH bu’ ama her ikisi birden değil görüşü yatar: A eşittir A, A olmayan ise A’nın zıtıdır. Bu ikici kavrama göre örneğin kürtaj zıtı olmayan herkes kürtaj yanlısıdır. Aynı biçimde ölüm de yaşamın zıtıdır. Bunun sonucu olarak genç kalmak gitgide daha fazla önem kazanırken, yaşlandığını gizlemek, yaşlılık hususunda savunmacı ve af dileyici bir tavır takınmak da zorunlu hale gelmektedir. Doğu ise ölüm hususunda daha enerjik bir görüşe sahiptir; bu A’nın hem A’ya hem de daha fazlasına eşit olduğuna dair bütünsel bir inanıştan kaynaklanıyor. Doğu hiçbir şeyin mutlak olmadığına, her şeyin göreceli ve devinim halinde olduğuna inanır. Artık çağdaş bilim, tıp biliminde yaşanan yeni anlayış, sosyal bilimlerde dallar arası geçişliliği destekleyen yaklaşımlar tümüyle gerçeği değerlendirirken ‘ya o veya bu’ yerine “her ikisi de” yaklaşımının önemini ve geçerliliğini tanımaya başladılar. Osho Doğu’nun ölümü de içeren yaşam bakış açısını anlatıyor. O yaşamı anlayabilmek, yalnızca varolmak değil, gerçekten yaşayabilmek için, birinin ölümü tanıması gerektiğine işaret ediyor. Kişinin ölümden korkmaması veya ona karşı zafer kazanma yollarını aramaması gerektiğini, yalnızca onu bilmesi gerektiğini, bu bilmenin kendi içinde ölümün gerçek anlamını açığa çıkaracağını dile getiriyor. Osho yaşam ve ölümün daha büyük bir yaşam bütünlüğünün, kozmik bir yaşamın parçaları olduğu görüşünü getiriyor. Her soluk alışımızda yaşıyoruz ve verdiğimiz her solukla ölüyoruz ama Osho’ya göre ikisi de uyum içinde işliyor. O, döllenme anından bu yana ölmeye başladığımız, o andan bu yana ölüme doğru gittiğimiz düşüncesini sunuyor. Bir tohum çiçeğe dönüşür, biz buna çiçeklenme, büyüme deriz. Aynı biçimde, ona göre, doğum da ölüme doğru büyüyor.

Osho şu gerçeğe dikkatimizi çekiyor: her an ölebileceğimize göre ölüm her zaman burada ve şu andadır. Yaşam ve ölüm ayrı değildir, bir madalyonun iki yüzü gibidirler. Osho’ya göre ölüm gelecekte değildir; her an yaşanmaktadır; gelecekte olduğunu söylemek şu anı görmemezlikten gelip, yanılsama içinde yaşamayı sürdürmek demektir. Onu geleceğe erteleme nedenimiz, egomuzun, “Ben” olma duygumuzun öleceğini asla kabul edememesidir. Bundan dolayı Osho, ölümü anlamanın bir yolunun da egonun yaşamın merkezi olmadığını, asıl merkezin bilinç olduğunu kavramak olduğunu anlatır. Ve ölüm bilincimizi asla öldüremez; o sonsuzdur. Ölüm yalnızca birinin varoluşunu yönlendirmeye başlayan egoist varsayımı öldürür. Bu nedenle ölüm olgusu kendi içinde bir çelişki taşır: ölüm gerçeğinden daha büyük bir gerçek yoktur, her şey ona bağlıdır. Aynı biçimde ölüm diye bir şey de yoktur çünkü ego ve fiziksel beden ölse bile bilinç kurtulur ve yaşamını sürdürür. Peki ölmeden önce ölümü tanıyabilir miyiz? Osho’ya göre bu olabilecekdür. Bunu başarabilmek için, o meditasyonu önerir. Kişi yalnızca meditatif bir durumdayken ölümü deneyimleyebilir. Osho şöyle der: “Meditasyon ve ölüm bi hayli benzer deneyimlerdir. Öldüğünüz zaman egonuz yokolup geriye yalnızca saf benliğiniz kalır. Aynı şey meditasyonda da gerçekleşir: katıksız egonun yokolup, yalnızca saf oluşun, varlığın kalışı.

Bu benzerlik öylesine derindir ki, insanlar ölümden korktukları gibi, meditasyondan da korkarlar. Yani değişik bir deyişle, meditasyondan korkmazsanız, ölümden de korkmazsınız. Meditasyon sizi ölüme hazırlar. Ölmeden önce ölümü tanımanızı sağlar. Ve bir kez ölmeden önce öldüğünüzde’ ölüm korkusu sonsuza dek kaybolacaktır. Ölüm sizi almaya geldiğinde, varlığınız üzerinde bir sıyrık bile bırakamayacağının bilinciyle usulca onu izliyor olacaksınız. O yalnızca bedeniniz ve zihninizi alacak, sizi değil. Siz ölümsüz yaşama aitsiniz.” Swami Satya Vedant (D. Vasant Joshi) M.A.,Ph.D.University of Baroda, Hindistan Ph.D.

University of Michigan, ABD Osho Multiversity Rektörü, Pune.

Osho – Ölmeden Önce Ölünüz PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu