PDF

Osho – Sessizliği Dinlemek PDF Oku indir

Osho – Sessizliği Dinlemek PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Sessizliği Dinlemek kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Sessizliği Dinlemek kitap özetinin yanı sıra, Osho – Sessizliği Dinlemek pdf oku, Osho – Sessizliği Dinlemek yandex, Osho – Sessizliği Dinlemek e-kitap pdf, Osho – Sessizliği Dinlemek PDF Drive, Osho – Sessizliği Dinlemek Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Sessizliği Dinlemek PDF indir Oku

Evrim, bilincin gelişme sürecidir. Ağaçlar taşlardan daha bilinçlidir; hayvanlar ağaçlardan, insanlar hayvanlardan, Budalar insanlardan daha bilinçlidir. Budalık, İsa bilinci ve aydınlanma aynı anlamdadır: bilincin tamamen gelişmesi. Madde tamamen bilinçsizdir; bir Buda ise tamamen bilinçlidir. İnsan ikisi içindedır, ne o, ne de ötekidir; boşlukta bir yerdedir. Artık hayvan değildir ama halen bir Tanrı da değildir. Artık “olduğu” değildir ama halen “olabileceği” olmamıştır. Osho, “Bilinçsiz evrim insanla sona erer ve bilinçli evrim başlar” diyor. “Ama bilinçli evrim belirli bir insanla başlamaz. Lakin başlamayı seçtiğinizde başlar.” Yaşam devinim demektir. Olduğumuz yerde kalmamız imkansızdır. Ya daha yüksek bir bilinç düzeyine doğru evrim geçiririz veya gerileriz. Seçim bizimdir. Seçmememiz söz konusu değildir, seçmemek bile bir seçimdir.

Çoğu insan hiçliği seçer. Bu, bilinçsizliğe dönüştür. Bunu alkol ve uyuşturucular, aşırı çalışma, seks veya duyuların ikazlması yoluyla yaparlar. Pek az kişi daha yüksek bir bilinç düzeyine doğru yolculuk yapmayı seçer. İşte Osho’nun bu kitabında hitap ettiği bireyler bunlar. Osho, işe Batı psikolojisinin bittiği yerden başlıyor. Freud’un, Jung’un ve “potansiyel insan” anlayışının ötesine gidiyor. Freud’un psikolojisi hasta insanın psikolojisi ise; Maslow’unki sağlıklı insanın psikolojisi ise, Osho’nun psikolojisi de aydınlanmanın, Budalığın psikolojisidir. Osho yalnızca aydınlanmış bir usta değil, bunun yanı sıra usta bir psikologdur. Osho varlığımızın katmanlarını birer birer soyuyor ve içimizdeki gizli derinlikleri görülmektedirıyor. Fizikselden yola çıkarak sıra sıra fiziksel ötesine gidiyor. Bilinenden yola çıkarak bilinmeyene ulaşıyor. Bizi olduğumuz yerden alıyor ve olabileceğimiz yere götürüyor. Osho, “Bu psikolojik konu değildir” diyor; “daha çok bir varolma konusudur. Akıl sağlığı meselesi değil, ruhsal büyüme meselesidir.

Ne yaptığınız değil; ne olduğunuzdur.” Osho’nun bu söylevlerinde anlattığı yeni insanın yaratılmasıdır. Tüm çabaları Budalığın gelişebileceği bir ortam yaratmak yolundadır. Bunun olması için de, insanı bütünlüğü içinde kabul etmemiz gerektiğini söyler. Ne mantık inkar edilmeli ne de mantıksızlık; ne zeka ne de duygular; ne bilimsel olan ne de dinsel. İnsan akmaya devam etmeli, sıvı olmalı, bir kutuptan diğerine gidebilmeli. “Zihin mantıklı, akılcı bir biçimde eğitilmelidir” diyor, “ama bunun yanı sıra akılcı olmayan (non-rational) meditasyon eğitimi de görmeli.” Mantık ve duygular aynı anda eğitilmeli. Şüphe olmalı ama inanç da olmalı… Ne mantıksızı reddeden gelişebilir ne de mantığı reddeden. Bir bütün olarak gelişmeden gelişemezsiniz.” Osho bir filozof değil. Söyledikleri ile beyinlerimizi daha fazla bilgi ile doldurmayı amaçlamıyor. Sözlerinin amacı bizleri sözcüklerin ötesindekini goğrudan deneyimlemeye, içsel bir devrime, potansiyelimizin tamamen farkında olmaya itmek. Potansiyelimizin tohumlarına doğru… Ma Satya Bhart

Osho – Sessizliği Dinlemek PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu