PDF

Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak PDF Oku indir

Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak kitap özetinin yanı sıra, Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak pdf oku, Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak yandex, Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak e-kitap pdf, Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak PDF Drive, Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak PDF indir Oku

YARATICILIK Yaratıcı insan içsel bir kavrayışa sahiptir. Başkalarının önceden görmediğini görür, başkalarının önceden duymadığını duyar. İşte bu, yaratıcılıktır. Yaratıcılık varoluştaki en büyük isyandır. Eğer yaratmak istiyorsan, bütün şartlanmalardan kurtulmak zorundasın. Aksi halde yaratıcılığın kopya çekmekten başka bir şey değildir. Sadece bir kopya olur. Lakin bir bireysen yaratıcı olabilirsin. Sürü psikolojisinin bir parçası olarak yaratıcı olamazsın. Sürü psikolojisi yaratıcı değildir. Hayat seni sürükler. Dansı, şarkıyı ve keyfi bilmez; mekaniktir. Yaratıcı kişi, önceden ayak basılmış yolları izleyemez. Kendi yolunu aramalı, hayat ormanını araştırmalıdır. Yalnız gitmek zorundadır.

Sürü zihniyetinden, kolektif psikolojiden ayrılmak zorundadır. Kolektif zihin, dünya çapındaki en alt düzeydeki zihindir. Kolektif aptallık ile kıyaslandığında, tek bir aptal bile daha üstündür. Lakin kolektifliğin kendi rüşvetleri mevcuttur: Kolektif zihinin tek doğru yol olduğunda ısrar eden insanlara saygı gösterir, onurlandırır. Geçmişte bütün yaratıcı bireylerin, ressamların, dansçıların, müzisyenlerin, şairlerin, heykeltıraşların saygınlığa sırt çevirmesi bu zorunluluktan kaynaklanıyordu. Bir çeşit aylak ve bohem hayat tarzı yaşamak zorundaydılar çünkü yaratıcı olmalarının tek yolu buydu. Gelecekte böyle olmak zorunda değil. Eğer beni anlarsan, dile getirdiklerimin doğru olduğunu hissedersen, o zaman gelecekte herkes birey olarak yaşayacağı için, bohem yaşam tarzına ihtiyaç olmayacaktır. Bohem yaşam tarzı, sabit, Ortodoks, sıradan ve saygın bir yaşamın yan ürünüdür. Benim amacım, kolektif zihni yok ederek, her bireyin özgür olmasını sağlamak. O zaman bir sorun çıkmaz. O zaman istediğin yaşamı yaşayabilirsin. Aslını söylemek gerekirse insanlık, fakat bireyler başkaldırılarında saygı gördüğü zaman doğmuş olacaktır. İnsanlık halen doğmadı. Hâlâ rahmin içinde.

Senin insanlık olarak gördüğün, yalnızca bir göz aldanması olayıdır. Ta ki bizler her insana bireysel özgürlük, kendi tarzında varolmak için tam özgürlük verene kadar… Ve tabi ki o da kimsenin işine karışmamak zorunda — özgürlüğün bir parçasıdır bu. Kimse bir başkasına müdahale etmemeli. Ama geçmişte, herkes burnunu başkalarının işlerine sokmuştur. Hatta toplumla hiçbir ilgisi olmayan en özel konularda bile. Misal verilecek olursa, bir kadına aşık olursun, bunun toplumla ne ilgisi olabilir? Bu, tamamen kişisel bir olaydır, piyasaları ilgilendirmez. Eğer iki insan sevgiyle birlikte olmayı kabul ediyorsa, toplum bu işe karışmamalı. Ama toplum, bütün baskıcı metotlarıyle doğrudan veya dolaylı olarak devreye giriyor. Polis sevgililer arasına giriyor, yargıç sevgililer arasına giriyor. Bu da yetmezse, bu sefer de toplum Tanrı adında senin icabına bakacak bir süper-polis yaratıyor. Tanrı düşüncesi, seni tuvalette bile yalnız bırakmayan bir röntgenci kavramıdır, anahtar deliğinden bakarak ne yaptığını izler. Bu çok çirkin! Dünyanın bütün dinleri, Tanrının seni sürekli olarak izlediğini söyler. Bu çok çirkindir! Bu ne şekil bir Tanrı? Herkesi izleyip takip etmekten başka bir işi yok mu? Dedektiflerin en ilahisi olmalı! İnsanlığın yeni bir toprağa ihtiyacı var; Özgürlük toprağına! Bohemlik bir tepkiydi. Gerekli bir tepki, fakat hayalim gerçek olursa, o zaman bohemliğe gerek kalmayacak. Çünkü insanlara hükmetmeye çalışan bir kolektif zihin olmayacak.

O zaman herkes kendisi ile barışık olacak. Tabii başkasına da müdahale etmeyecek. Lakin kendi yaşamın söz konusu olduğu sürece, kendi kaidelerinla yaşayacaksın. İşte o zaman yaratıcılık görülmektedir. Yaratıcılık, bireysel özgürlüğün güzel kokusudur.

Osho – Yaratıcılık – Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu