PDF

Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu PDF Oku indir

Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu kitabını araştırdık. Ayrıca KolektifOsho tarafından kaleme alınan Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu kitap özetinin yanı sıra, Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu pdf oku, Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu yandex, Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu e-kitap pdf, Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu PDF Drive, Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu PDF indir Oku

Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir. Yoga, burada ve şimdide olma bilimidir. Yoga, art ık geleceğe yönelmemeye hazırsın manasına gelmektedir. Yoga, art ık umut etmemeye ve varoluşunun bir adım önüne zıplamamaya hazırsın demektir. Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir. Derin bir illüzyonda yaşıyoruz; umudun, geleceğin ve yarının illüzyonunda. İnsan, şu andaki haliyle kendini aldatmadan var olamaz. İnsan, şu andaki haliyle hakikate ulaşamaz. Bunun iyice bilinmesi gerekir, çünkü anlaşılmadığı takdirde, Yoga adı verilen araştırmaya giriş yapılması olabilecek değildir. Yaşadığımız an, daima bir cehennemdir. Bunu yalnızca geleceğe yönlendirdiğin umutların aracılığıyla sürdürebiliyorsun. Bugün, bir yarın olduğu için yaşayabiliyorsun. Yarın bir şeylerin bulunacağını umut ediyorsun; yarın cennetin bazı kapıları açılacak sanıyorsun. Bugün hiçbir zaman açılmayacak ve yarın geldiğinde yarın olarak değil, bugün olarak gelecektir, ama zihnin bu arada tekrar ilerlemiş olacaktır. İleriye doğru gitmeye sürdürmektesun; işte hayale dalmanın anlamı budur.

Şu anda yanında bulunan, burada ve şimdi olan gerçekle bir değilsin, başka bir yerdesin; ileri doğru hareket ediyor, ileri doğru zıplıyorsun. Osho’nun öğretileri, hiçbir kategoriye sokulamamaktadır; bireysel anlam arayışından, toplumun bugün yüz yüze kaldığı sosyal ve politik en acil konular dahil olmak üzere bir çok şeyi kapsar. Osho, kitap yazmam ıştır; onun adıyla yayımlanan kitaplar, 35 y ıl boyunca ülkeler arası seyirciler karşısında irticalen yaptığı konuşmaların ses ve video kayıtlarının deşifre edilmiş halidir. Osho, Londra’da yay ımlanan Sunday Times tarafından 20. yy.’ın 1000 mühim isminden biri olarak kabul edilmiş, Amerikalı yazar Tom Robbins tarafından da “İsa’dan sonra gelen en tehlikeli adam” olarak tanımlanmıştır. Osho çalışmalarıyla alakalı olarak, kendisinin yeni bir insan türünün doğumu için koşulları hazırlamaya yardımcı olduğunu söylemiştir. Bu insan ı çoğunlukla “Zorba Buda” olarak tanımlamıştır. Hem bir Yunanl ı Zorba gibi dünyevi zevklerin, hem de bir Gautama Buda’nın sessiz dinginliğinin tadını çıkaran… Osho’nun çalışmalarının tüm yönlerinden bir iplik gibi geçmek, hem doğunun zamansız bilgeliğini hem de batının teknoloji ve biliminin en yüksek potansiyelini kucaklayan bir vizyondur. Osho, bunun yanı sıra, modern yaşamın baş döndürücü hızını kabul eden bir yaklaşımla, içsel dönüşüm bilimine yaptığı yenilikçi katkılarıyla tanınmıştır. Benzersiz “Aktif Meditasyonlar”ı, bedenin ve zihnin birikmiş streslerini salıvermek için dizayn edilmiştır. Zira, bu biçimde düşüncelerden kurtulup sorunsuz bir meditasyon yapmak daha kolay hale gelmiştir. Osho’nun Omega’dan çıkan diğer kitapları: • Provokatör Mistik • Tantra, Spiritüalizm ve Cinsellik • Zen Ruhunda Tarot • Osho Zen Tarot • Meditasyon – İlk ve Son Özgürlük • Yoga – Zamanın Mekânın ve Arzunun Ötesinde • Sırlar Kitabı – Meditasyon Sanatı (1. Kitap) Derin bir illüzyonda yaşıyoruz -umudun, geleceğin ve yarının illüzyonunda. İnsan, şu andaki haliyle kendini aldatmadan var olamaz.

İnsan, şu andaki haliyle gerçekle var olamaz. Bunun iyice bilinmesi gerekir, çünkü anlaşılmadığı takdirde, Yoga adı verilen araştırmaya giriş yapılması olabilecek değildir. Yalanlara gereksinimi olan, illüzyonlara gereksinimi olan, gerçekle var olamayan ve hayallere ihtiyaç duyan zihin, iyice anlaşılmalıdır. Sadece geceleri değil, uyanıkken bile sürekli olarak hayallere dalarız. Gün, gece ve zihin, sürekli olarak hayalsizlikle hayal içinde gidip gelir. Bu içsel bir ritimdir. Ayrıca yalnızca hayale dalmakla yetinmeyip, yaşamda umutlarımızı da geleceğe yönlendiririz. Yaşadığımız an, daima bir cehennemdir. Bunu yalnızca geleceğe yönlendirdiğin umutların aracılığıyla sürdürebiliyorsun. Bugün, bir yarın olduğu için yaşayabiliyorsun. Yarın bir şeylerin bulunacağını umut ediyorsun -yarın cennetin bazı kapıları açılacak diye. Bugün hiçbir zaman açılmayacaklar ve yarın geldiğinde yarın olarak değil, bugün olarak gelecektir, ama zihnin bu arada tekrar ilerlemiş olacaktır. İleriye doğru gitmeye sürdürmektesun; işte hayale dalmanın anlamı budur. Şu anda yanında bulunan, burada ve şimdi olan gerçekle bir değilsin, başka bir yerdesin -ileri doğru hareket ediyor, ileri doğru zıplıyorsun. Ve bu yarına, bu geleceğe bir çok isim verdin.

Kimisi ona cennet derken, kimisi mokşa der, ama o daima gelecektedir. Bazıları buna zenginlik yönünden yaklaşırlar, ama bu zenginlik de gelecekte yaşanacaktir. Kimisi ise bunu cennet olarak ve cennetin fakat öldükten sonra var bulunacağını düşünür -uzaktaki gelecekte. Şimdiki anını olmayan bir şey için harcıyorsun; hayale dalmanın anlamıdır bu. Burada ve şimdi olamıyorsun. Sadece şimdiki anda olmak, zor görünüyor. Hayale dalmanın bir şekili olduğu için, geçmişte yaşayabilirsin – anılarını, artık yaşamayan hadiseleri hatırlayabilir veya yine geçmişe dayanarak yaratılan ve bunun bir izdüşümü olan gelecekte yaşayabilirsin. Gelecek, tekrar tasarlanan bir geçmişten başka bir şey değildir -daha renkli, daha güzel, daha zevklidir, ama ikisi de yoktur. Şimdiki zaman ise mevcuttur, ama onda sen hiçbir zaman yoksun. İşte hayale dalmanın anlamı budur. Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir. Yoga, burada ve şimdide olma bilimidir. Yoga, artık geleceğe yönelmemeye hazırsın manasına gelmektedir. Yoga, art ık umut etmemeye ve varoluşunun bir adım önüne zıplamamaya hazırsın demektir. Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir.

Bu nedenle Yoga’ya yahut Yoga yoluna fakat zihninin şu andaki durumu hususunda tamamen hüsrana uğradığın zaman giriş yapabilirsin. Zihnin aracılığıyla halen bir şeyler elde edebileceğini umut ediyorsan, Yoga sana göre değildir. Tamamen hüsrana uğramış olman gerekir -düşünen bu zihnin boş olduğunu, umut eden zihnin anlamsız olduğunu ve seni hiçbir yere götürmeyeceğini keşfetmen gerekir. Sadece gözlerini kör eder; seni zehirler ve gerçeği öğrenmene hiçbir zaman izin vermez. Seni gerçeğe karşı korur. Zihnin uyuşturucu bir maddedir. Gerçekte var olanlara karşıdır. Bu nedenle zihnine, var olma şekline, şimdiye kadar var olduğun şekile karşı tamamen hüsrana uğradığın, onu kayıtsız şartsız terk edebildiğin takdirde bu yola girebilirsin. Birçoğu ilgi gösterir, ama çok azı bu yola girer, çünkü ilgin yalnızca zihninden dolayı olabilir. Şimdi Yoga aracılığıyla bir şeyler elde edebileceğini umut edebilirsin, ama başarı güdüsü de oradadır -Yoga aracılığıyla müthiş olabilirsin, müthiş var oluşun eksiksiz mutluluk dolu haline ulaşabilirsin, Brahman ile bir olabilir satchidananda’ya ulaşabilirsin. Yoga’ya ilgi göstermenin nedeni bu olabilir. Neden buysa, Yoga’nın temsil ettiği yolla buluşamazsın. O zaman Yoga’ya tamamen karşısın, tamamen zıt bir boyuta doğru hareket ediyorsun. Yoga’nın anlamı, artık umut olmadığı, artık gelecek olmadığı için artık arzuların da olmamasıdır. Gerçeği bilmeye hazırsın.

İnsan ne olabileceğini, ne bulunacağını değil, ne olması gerektiğini bilmek ister. İnsan başka bir şeyle ilgilenmez! İnsan yalnızca olanla ilgilenir, çünkü yalnızca gerçek seni özgür kılabilir, yalnızca gerçek kurtuluş olabilir. Bunun için tamamen ümitsiz olman gerekir. Ve gerçekten de perişan haldeysen, umut etme, çünkü umudun sefaletini yalnızca uzatacaktır. Umudun uyuşturucu bir maddedir. Sadece ölüme ulaşmanı sağlayabilir, hepsi bu. Bütün umutların seni yalnızca ölüme götürebilir. Seni oraya götürüyorlar.

Osho – Yoga – Bireyin Doğuşu PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu