Tarih Kitapları

Osmanlı’da Bilim PDF indir

Osmanlı’da Bilim PDF indir, e-kitap sitemizde Osmanlı’da Bilim kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Miri Shefer-Mossensohn tarafından kaleme alınan Osmanlı’da Bilim kitabı 316 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Osmanlı’da Bilim kitabını 9786052956755 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Osmanlı’da Bilim kitap özeti, Osmanlı’da Bilim pdf oku, Osmanlı’da Bilim yandex, Miri Shefer-Mossensohn e-kitap pdf, Osmanlı’da Bilim PDF Drive, Osmanlı’da Bilim Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Osmanlı’da Bilim PDF Oku

Osmanlı’da Bilim Kısa Özet

Osmanlı’nın İslamiyet’in altın çağından sonraki kültürel ve teknolojik gelişmesinin kendi içine kapalı bir biçimde gerçekleştiği, yeniliklere karşı duyulan ilginin giderek azaldığı ve sonuçta imparatorluğun duraklama ve gerileme dönemine girdiği uzun seneler boyunca genel kabul gören bir görüştü.

Bilhassa Batı dünyası 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarındaki Osmanlı’yı böyle görüyordu. Bu alanda son 60 yılda İngilizce yazılmış ilk eser olma özelliğini taşıyan Osmanlı’da Bilim kitabında Miri Shefer – Mossensohn, Osmanlı toplum ve kültürünün zengin bir bilimsel yaşamı olabilecek kılabilecek bereketli ortamı sağladığını öne sürmektedir. Osmanlılar dışarıdan gelen icat ve buluşları kendi gereksinimlerine göre değiştirerek bunları geliştirmede çok başarılıydı. Misal verilecek olursa, 1877 senesinde Osmanlı İmparatorluğu dünyanın yedinci en uzun telgraf ağına sahipti. Hatta modern iletişim altyapısı yönünden zamanın en gelişmiş devletlerinden biriydi. İmparatorluk içinde bilim, eğitim ve öğretim mekanizmaları, teknolojik gelişmelerde devletin üstüne aldığı rol ve bilimi üreten ve kullanan Türkçe ve Arapça konuşan Osmanlılar üzerinde mühim bir rol oynamıştır. Sonuç olarak, Osmanlı’nın bilimle olan ilişkisi, imparatorluğun altı yüz yıl sürmesini sağlayan enerjik unsurlardan biridir. Bu doğrultuda Osmanlı’da Bilim, bilginin *ne* olduğu sorusundan ziyade *nasıl* sorusuna, yani Osmanlı’nın balakayla etkileşime geçtiği süreçlere ve bunlara atfettiği değerlere odaklanmıştır. Çeşitli zaman ve mekânlarda Osmanlı için bilmeye değer şeyler nelerdi? Osmanlı bunları nasıl öğrenmeye çalıştı? Karşılaşılan zorluklar nelerdi? Osmanlı’nın sistemleştirilmiş balakayla olan tecrübelerinin görülmektedirıldığı Osmanlı’da Bilim, erken modern dönem Ortadoğu bağlamında *bilim* etiketinin altında yatanların tanımlanması yönünden da bir rehber niteliğindedir.

Osmanlı’da Bilim PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu