Siyaset Kitapları

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı PDF indir

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı PDF indir, e-kitap sitemizde Parayı Verdi Düdüğü Çaldı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Frances Stonor Saunders tarafından kaleme alınan Parayı Verdi Düdüğü Çaldı kitabı 538 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Parayı Verdi Düdüğü Çaldı kitabını 9789755533810 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Parayı Verdi Düdüğü Çaldı kitap özeti, Parayı Verdi Düdüğü Çaldı pdf oku, Parayı Verdi Düdüğü Çaldı yandex, Frances Stonor Saunders e-kitap pdf, Parayı Verdi Düdüğü Çaldı PDF Drive, Parayı Verdi Düdüğü Çaldı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı PDF Oku

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı Kısa Özet

Frances Stonor Saunders’ın yazıp Ülker İnce’nin çevirdiği Parayı Verdi Düdüğü Çaldı’yı okurken sürekli olarak 1950’li, 60’lı senelerda, Farfield, Ford, Rockefeller ve Fullbright vakıflarının burslarıyla Türkiye’den kimler gitti acaba ABD’ye, diye düşündüm. Birini bulsam da konuşsam… Dünyanın en zengin, en saygın vakıflarının CIA için paravan görevi yaptıkları kimin aklına gelir?

Soğuk Savaş’ın civcivli günlerinde ABD, Batı Avrupa’da gizli bir kültürel propaganda programına büyük miktarda para ayırmıştı. Bu programın ana özelliği, böyle bir programın olmadığı iddiasıydı. Amerika’nın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) bu programı büyük bir gizlilik içinde yürüttü. Kültürel Özgürlük Kongresi’nin otuz beş ülkede bürosu vardı. Kongre yüzlerce personel çalıştırıyor, yirminin üzerinde saygın dergi yayımlıyor, resim sergileri açıyordu; bir haber ve film servisine sahipti; tanınmış bireylerin katıldığı ülkeler arası toplantılar düzenliyor, müzikçilere ve ressamlara ödüller dağıtıyor, konser ve sergi olanakları sağlıyordu. Tek amaç uzun süredir Marksizm ve Komünizme yakınlık duyan Batı Avrupa aydınlarını ağır ağır *Amerikan tarzı* bir bakış açısına sığdırmaktı.

Meğer CIA’nın en etkili silahı Encounter dergisini okumak için boşu boşuna abone parası ödemişim senelerca. İstersem bedava gönderirlermiş. Fransa’da yayımlanan Preuves dergisini almak için Hachette dükkânlarına taşınıp durmuşum. Meğer Jean-Paul Sartre’ın Les Temps Modernes dergisini madara etmek için çıkartıyorlarmış.

Hey gidi Bertrand Russell, hey gidi George Orwell, hey gidi Ignazio Silone, hey gidi Stephen Spender, hey gidi Arthur Koestler!…

Özdemir İnce

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu