PDF

Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman PDF Oku indir

Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman kitabını araştırdık. Ayrıca Martin HeideggerPaul Hühnerfeld tarafından kaleme alınan Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman kitap özetinin yanı sıra, Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman pdf oku, Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman yandex, Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman e-kitap pdf, Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman PDF Drive, Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman PDF indir Oku

ÇEVİRENİN ÖNSÖZÜ; Martin Heidegger yüzyılımızda felsefesi ile ilgili en fazla yayın yapılan filozoflardan biri olma özelliğini taşır. Lakin filozofun felsefesini yaşamı ve kişiliğiyle bağıntılı olarak ele alan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Dr. Paul Hühnerfeld’in çevirisini sunduğum eldeki kitabı, bu yok denecek kadar az olan çalışmalardan biri olma özelliğini taşır ve yayımlandığı 1959 senesinden bu yana (2.baskı: 1960), Heidegger’in kişiliği ve özellikle politik kimliği ile ilgiliki tartışmalar için hâlâ birkaç kaynaktan birisi olma özelliğini korumaktadır. Kitap, Hühnerfeld’in 1960’da ölümünden bir yıl önce yayımlandı. Bu arada Heidegger 70 yaşındaydı ve l8 yıl sonra 1977’de öldü. Bu l8 yıl içinde Heidegger’in bu kitapla alakalı kamuoyuna yönelik herhangi bir sözlü yahut yazılı beyanı olmamıştır. Kitabın özgün başlığı “In Sachen Heidegger”i Türkçede tam anlamıyla karşılamak olabilecek değildir. Zorlamayla ve hemen hemen olarak “Konumuz Heidegger” yahut “Heideggerce Şeyler” gibi başlıkları kullanmak istemedim. Alt başlığını (Versuch über ein deutsches Genie -Bir Alman Dâhisi Üzerine Deneme-) ve içeriğini gözeterek, kitabı “Heidegger. Bir Filozof, Bir Alman” başlığıyla çevirmeyi uygun buldum. Kitabı, hermeneutik geleneğinin üç mühim filozofu, Dilthey, Heidegger ve Gadamer’e birer yıl ayırmak suretiyle üç yıllık olarak tasarladığım bir yüksek lisans ders programı çerçevesinde çevirdim. Bu programa göre geçen sene (1993-94 ders yılı) Dilthey işlendi. (Bu derslerin tutanakları, derslerde işlenen ve üzerinde tartışılan filozof metinleriyle birlikte yakında zamanda yayımlanacaktır.

) Bu yıl (1994-95 ders yılı) aynı yöntemle, yani ele alınan filozofun kendi metinleri yanında filozof üzerine yazılmış metinleri işlemek ve üzerinde tartışmak suretiyle, derslerde Heidegger üzerinde durulacaktır. Eldeki kitap da bu sene üzerinde durulacak metinlerden biri olma özelliğini taşır. Derslerde bunun yanı sıra Heidegger üzerine bi hayli olumsuz değerlendirmeler içeren bu kitap yanında, filozofu olumlu değerlendiren iki yazı da incelenektir. Bunlar Otto Pöggeler’den çevirdiğim “Heidegger, Bugün” adlı yazı ile Beda Allemann’dan çevirdiğim “Heidegger ve Politika” adlı yazıdır. Bu iki yazı bir araya getirilerek yakında zamanda yayımlanacaktır. (Heidegger Üzerine İki Yazı, Gündoğan Yayınları, 1994.) Bunu, gelecek yıl (1995-96 ders yılı) Gadamer’in “Doğruluk ve Yöntem” adlı eserinden derste işlenmek üzere çevirmekte olduğum bazı bölümlerinin yayımlanması izleyecek. Dileğim, bu seneki Heidegger ve gelecek yılki Gadamer ağırlıklı derslerin tutanaklarını da yayımlamaktır. Doğan Özlem. “Yedi bölümlük bu büyük deneme, birden fazla bakımdan alışılmadık, hatta benzersiz bir kitaptır. Bu kadar genç bir yazarın tabu olmuş, hemen hemen peygamber sayılmış ve bazı çevrelerce etrafına bir esrar perdesi çekilmiş bir adamı, ile ilgili söz etmemeye adeta yemin etmiş bir ufak sırdaşlar grubu dışında kişiliği bilinmeyen bir adamı, böylesine teşrih masasına yatırdığı bir başka örnek yoktur. Hühnerfeld, büyük bir açıklık ve açıksözlülükle, filozofun kendi “var-olana atılmışlık”ını, yani kişiliğini, sıkı bir biçimde gizli tutulmuş olan biyografisini deşerek sergiliyor. Kitap kutsal olana saygısızlık etkisi bırakıyor ve 1930’lu senelerın Heidegger’ini gözümüzün önünde bir skandal figür haline getiriyor. Yazar fırsat buldukça büyük adlara saldıran şöhret düşkünü düzeysizler gibi yapmıyor bunu asla. Keyfi ve öznel davranmıyor.

Heidegger’in felsefesi ve kişiliği ile ilgili sahip olduğu temelli bilgilere dayanarak, Karaorman’ın tanınmış adamına duyulan saygının kaybolmasına yol açıyor. Benzersiz olan bir başka yön, yazarın bu işe, popülist niyetlerden arınmış bir biçimde, hiçbir desteği olmaksızın, Heidegger’in sekter yandaşları karşısına tek başına çıkma cesaretini göstererek girişmiş olmasıdır. Üstelik Hühnerfeld, zamanımızın bu karanlık filozofunu açık bir dille, filozofa nispet yaparcasına rahat okunan satırlarla yorumlama başarısını gösteriyor.” Frankfurter Allgemeine. “Peki ama Sokrates, aslı nedir bu işin? Sana yöneltilen bu suçlamalar nereden geliyor? Herkesten ayrıksı bir şey yapmadığını dile getiriyorsun; alışılanın dışında bir şey yapmamış olsaydın, senin için bunca dedikodu, gürültü patırtı çıkarılmazdı. Anlat bize bunun nedenini de, biz de seni baştan savma yargılamayalım.” Platon, Sokrates’in Savunması (20 c,d.)

Paul Hühnerfeld – Heidegger – Bir Filozof Bir Alman PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu