Ekonomi Kitapları

Perakende Yönetiminin Temelleri PDF indir

Perakende Yönetiminin Temelleri PDF indir, e-kitap sitemizde Perakende Yönetiminin Temelleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kenan Aydın tarafından kaleme alınan Perakende Yönetiminin Temelleri kitabı 372 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Perakende Yönetiminin Temelleri kitabını 9786051335131 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Perakende Yönetiminin Temelleri kitap özeti, Perakende Yönetiminin Temelleri pdf oku, Perakende Yönetiminin Temelleri yandex, Kenan Aydın e-kitap pdf, Perakende Yönetiminin Temelleri PDF Drive, Perakende Yönetiminin Temelleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Perakende Yönetiminin Temelleri PDF Oku

Perakende Yönetiminin Temelleri Kısa Özet

Perakende sektörü, Türkiye’deki sosyo-ekonomik gelişmelere bağlı olarak özellikle 1980’li senelerın ortalarından bu yana belirli bir ivme kazanmış ve bugün ABD ve AB perakendeciliği ile boy ölçüşebilecek duruma gelmiştir. Perakendeciliğin gelişim sürecinde bazı temel olgulara vurgu yapmak yerinde olacaktır:

• Türkiye’de ilk etapta süpermarket, hipermarket ve AVM’lerin gelişimi ön planda iken, son senelerda indirimli mağazalar (discount stores) daha popüler olmuş; departmanlı (bölümlü) mağazalar ya yok olmuş veya boyut değiştirerek bağımsız mağaza yerine AVM’lerde konuşlanmışlardır.

• Yabancı sermayenin pazara girişi yanında yerel perakendeciler de mühim bir seviyeye gelmişlerdir. Toplam perakende pazarı içinde organize perakende yanında geleneksel perakendeciler hâlâ mühim bir paya sahiptirler.

• Dünya’da ve Türkiye’de toplam perakende satışlar içinde e-ticaretin payı bi hayli hızlı bir biçimde artmaktadır. 2020 senesinde dünya çapında e-ticaretin payının % 14.60 bulunacağı tahmin edilmektedir.

• Geleneksel tek kanallı perakendecilik, tüketici gereksinimlerini karşılamakta yeterli olamamaktadır. Bu nedenle birbiriyle uyumlu çok kanallı (omnichannel) perakendecilik bir zorunluluk hâline gelmiştir.

• Çin, 2013 senesinde açıkladığı *Bir Kuşak Bir Yol* projesi ile yeni zamanda yeni bir düzen arayışı ile küresel stratejisini geliştirme peşindedir. Çin’in bu yeni stratejisi, dünya çapında ekonomik ve siyasi dengelerin yeniden kurulacağına işaret etmektedir. Proje, Asya’nın en doğusu ile Atlas Okyanusu`nun Avrupa kıyılarını birbirine bağlayacak olması yanında Türkiye`nin de dâhil olduğu 65 ülke ve 3 milyardan fazla nüfusu hedeflemektedir. Bu pazarlar, Başta Walmart ve Carrefour olmak üzere doyuma ulaşmış, ABD ve Batı’nın başlıca perakendecilerini harekete geçirmiştir.

• 2015 senesinde Almanya tarafından ortaya konulan *Endüstri 4.0* ile Japonya`nın geliştirdiği *Toplum 5.0* yeni yaklaşımları öngörmektedir. Bu yeni yaklaşımlar, diğer sektörlerde olduğu gibi, perakende iş yapma şekillerini de değiştirecektir. Perakende karar vericileri, tüketicilerin eğilim ve davranışlarını anlayabilmek için, yapay zekâ ve büyük veri analizi gibi konulara daha fazla önem vereceklerdir.

Perakende Yönetiminin Temelleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu