Müzik Kitapları

Plevne Türküleri PDF indir

Plevne Türküleri PDF indir, e-kitap sitemizde Plevne Türküleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mehmet Naci Önal tarafından kaleme alınan Plevne Türküleri kitabı 189 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Plevne Türküleri kitabını 9789751623713 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Plevne Türküleri kitap özeti, Plevne Türküleri pdf oku, Plevne Türküleri yandex, Mehmet Naci Önal e-kitap pdf, Plevne Türküleri PDF Drive, Plevne Türküleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Plevne Türküleri PDF Oku

Plevne Türküleri Kısa Özet

 Osman Paşa ve kahraman askerleri 143 gün boyunca Plevne`yi tahkim etmiş, burayı kale yapmış, direnmiş ve Balkanların kış günlerinden birinde (10 Aralık 1887) teslim olmak yerine askerce ölmeyi tercih ederek yarma harekatına girmişlerdi. Ruslar Plevne savunmasıyla hemen hemen beş ay oyalanmış ve Rusların İstanbul`u alma hayallerinin önüne geçilmişti.

Plevne türkülerinin birbirinden uzak coğrafyalarda söylenmiş olması bu türkülerin bir destana dönüşmesi tarih sahnesinde Plevne Savaşı`nın nasıl bir heyecana yol açtığını göstermektedir. Tarih, kahramanlık türküleriyle de öğrenilebilir. Plevne, Yemen ve Çanakkale türküleri içimizde yaşattığımız birer tarihi heyecan olmaya sürdürmekte; bu türküler tarihi yeniden hatırlatıyor. Elinizdeki bu eserde türkülerle tarihi gerçeklerin örtüşüp örtüşmediği üzerinde durularak tarihi belgeler ve bilgiler ile dörtlüklerin her bir dizesi karşı karşıya geldirılmıştır. Türkülerin sözlü tarihi anlattıları, hatta resmi tarihinin bitirdiğı görülmüştür.

İngiliz Teğmen F.W. von Helbert kuşatmanın en zor günlerinde Türk askeri ile ilgiliki gözlemi şöyledir:

“Bütün bu mahrumiyetlerine bütün bu ızdıraplarına rağmen askerin cesareti, şevki, itimadı, refah içinde bulundukları günden daha yüksekti. Bu noktada bir ırkın kişiliğistik bir meziyeti kendini gösteriyordu. Üzerimizde yıkılan bunca felaketlere rağmen bütün ordugahtan bir tek ses duyuluyordu:

Teslim olmayacağınız.”

Plevne Türküleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu