PDF

Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi PDF Oku indir

Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi kitabını araştırdık. Ayrıca Prokopius tarafından kaleme alınan Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi kitap özetinin yanı sıra, Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi pdf oku, Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi yandex, Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi e-kitap pdf, Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi PDF Drive, Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi PDF indir Oku

İmparatoriçe Teodora’yı İtalya’nın Ravenna kentindeki kilisenin duvarlarında mor bir giysi içinde göze çarpıyor yakın çevresiyle birlikte. Mor, Bizans imparatorlarının ve imparatoriçelerinin simgesi. Mor odada doğuyorlar, mor salonlarda tahta çıkıyorlar. Öldükten sonra mor lahitlere konuluyorlar. Yoksulluğun en alt düzeyinden gelmiş, sirklerde ve tiyatrolarda fırtınalı günler geçirmiş, aşkları ve oynaklığı ile ilgi toplamış, ardından İmparator İustinianos’un eşi olarak en görkemli zamanında bir imparatorluğun yönetimini paylaşmış bir kadını pul pul mozaikler içinden tanımaya çalışmak çok zor. Kıyısından takılar sarkan kocaman tacın altında kalan yüzü, birbirine yakın kaşları ve büyük gözleriyle bir hüznü göz önüne seriyor gibi. Biraz soğuk ve çekingen. Boynu uzun. Gülümsemeyen dudakları iri ama emir vermeye alışmış bir görünümde. Tüm bunlar gerçekte bir şey anlatmıyor… Bizans zamanında yapılmış tüm kiliselerde bulunabilecek, birbirine benzer ve aynı geleneği sürdüren mozaiklerden biriyle yüz yüzeyız. Sadece Teodora değil, tüm Bizans tarihi de ilgilendiriyor bizi. Kimi yazarlara bakılırsa hileler, entrikalar, suikastlar, komplolar, darbeler, karanlık ve kirli işler, savaşlar, zaferler ve yenilgilerle dolu bir tarih bu. Hangi ülkenin tarihi böyle değil ki diye sorulabilir. Ama Bizans tarihinde bu çeşit olaylar biraz daha yoğunluk kazanıyor. Gene de bir yargıda bulunabilecek durumda değiliz.

Devletlerin tarihinde entrikalarla, ayaklanmalarla dolu karanlık dönemler de olabilir, huzur ve barış içinde geçen dönemler de… İmparatoriçeler erkeklere düşkün olabilir, olmayabilir de. Tüm bunlar, yönetimlerde genelde görülen yozlaşmanın bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bir dönemi derinlemesine anlamak hususunda sonradan yazılmış tarih kitapları yararlı olmuyor. Onlarda genelde bir soğukluk var. İnsancıl ayrıntılardan, öznellikten uzak kalıyorlar. Kuşkusuz, tarihçiler bir devletin tarihini yazarken yansız olmak endişesıyla çoğu kez ayrıntılardan uzaklaşıyor. Oysa o ayrıntılarda gizli olanları öğrenmek istiyor insan. Bunu veremiyor tarihçiler. Genellemelerle sınırlı kalmak zorundalar. Bu nedenle anılar, içtenlikle yazılmış karalamalar, edebiyat ürünleri daha çok ilgi çekiyor. Kısa olaraksı yüzeysel tarihlerden fazla, kaynak kitaplar, belgeler sağlayabiliyor istediğimiz bilgiyi kimi zaman.

Prokopius – Bizansın Gizli Tarihi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu